Tryb powoływania komisji resortowych i wynagrodzenie za udział w posiedzeniach.

Monitor Polski

M.P.1954.A-30.442

Akt utracił moc
Wersja od: 2 kwietnia 1954 r.

UCHWAŁA NR 38
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 stycznia 1954 r.
w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Komisje w urzędach i instytucjach państwowych, zwane dalej "komisjami resortowymi", powoływane być mogą tylko w trybie i według zasad określonych w niniejszej uchwale i wyłącznie w ramach ustalonych na ten cel kredytów budżetowych.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą komisji:
1)
przewidzianych w przepisach ustaw i dekretów;
2)
powoływanych rozporządzeniami i uchwałami Rady Ministrów, uchwałami Prezydium Rządu oraz zarządzeniami Prezesa Rady Ministrów;
3)
powoływanych przez rady narodowe w trybie uchwały Rady Państwa z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie tymczasowych wytycznych dla powoływania i działalności komisji rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 652).
1.
Komisję resortową powołuje właściwy minister w drodze zarządzenia, określając jej skład i zakres działania.
2.
Komisje resortowe powołuje się tylko przy określonej jednostce lub komórce organizacyjnej resortu.
Za udział w pracach komisji resortowej nie przysługuje osobne wynagrodzenie. W przypadkach wyjątkowych uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, minister, który powołał komisję, może przyznać wynagrodzenie za udział w pracach komisji, z zachowaniem przepisów § 5.
1.
Wynagrodzenie za udział w pracach komisji resortowej może być przyznane tylko za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi.
2.
Wysokość wynagrodzenia za udział w posiedzeniu lub posiedzeniach tej samej komisji resortowej w ciągu doby nie może przekraczać kwoty 19 zł.
3.
W przypadkach gdy w komisji resortowej biorą udział specjaliści o wysokich kwalifikacjach lub gdy przemawia za tym doniosłość zadań komisji, dopuszczalne jest za zgodą ministra, który powołał komisję, wynagrodzenie wyższe, nie przekraczające jednakże kwoty 38 zł za udział w jednym posiedzeniu, bądź też wynagrodzenie ryczałtowe za całość prac komisji.
4.
Przewodniczącemu komisji resortowej przyznaje się wynagrodzenie w wysokości 150% wynagrodzenia członka komisji.
5.
Sekretarzowi komisji resortowej, będącemu jej członkiem, poza wynagrodzeniem za udział w posiedzeniu nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Ograniczenie to nie dotyczy komisji międzyresortowych. Sekretarzowi komisji, który nie jest członkiem komisji (sekretarzowi technicznemu), może być przyznane w razie potrzeby wynagrodzenie przewidziane w ust. 3.
6.
Zamiejscowi członkowie komisji resortowej otrzymują, niezależnie od wynagrodzenia za posiedzenie, zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi według norm ustalonych dla pracowników państwowych przy podróżach służbowych. Koszty odpowiednich wypłat ponoszą jednostki, których członek komisji jest pracownikiem.
1.
Tryb powoływania komisji w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielczych ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Tryb powoływania komisji w Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz zasady wynagradzania członków tych komisji ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
1.
Ministerstwa prowadzą Centralną ewidencję wszystkich komisji, powołanych w resorcie na podstawie niniejszej uchwały, których członkowie pobierają wynagrodzenie za udział w posiedzeniach.
2.
Ministrowie składają Prezesowi Rady Ministrów lub właściwym resortowo wiceprezesom Rady Ministrów w terminie do dnia 31 marca każdego roku wykazy komisji wymienionych w ust. 1. Odpisy tych wykazów ministrowie przesyłają ponadto Prezesowi Państwowej Komisji Etatów.
3.
Wzór ewidencji i wykazu ustali Szef Urzędu Rady Ministrów.
Obsługa biurowa komisji resortowej należy do jednostki (komórki) organizacyjnej, przy której została powołana.
Uprawnienia i obowiązki, wynikające z niniejszej uchwały dla ministrów, odnoszą się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych, jak również z wyłączeniem przepisów § 7 - do prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio do komisji międzyresortowych, powoływanych przez wiceprezesów Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Traci moc uchwała nr 36 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-9, poz. 134 i Nr A-42, poz. 523 oraz z 1953 r. Nr A-4, poz. 42).
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.