Tryb powoływania komisji resortowych i wynagradzanie za udział w posiedzeniach.

Monitor Polski

M.P.1951.A-9.134

Akt utracił moc
Wersja od: 20 stycznia 1953 r.

UCHWAŁA NR 36
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1951 r.
w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach.

I.
1.
Postanowienia niniejszej uchwały dotyczą komisji (komitetów, rad, delegacji itp.) we władzach, urzędach i instytucjach administracji państwowej (zwanych dalej "komisjami resortowymi") z wyłączeniem komisji:
a)
przewidzianych w przepisach ustaw i dekretów, oraz
b)
powoływanych uchwałami Rady Ministrów lub przez rady narodowe w trybie uchwały Rady Państwa z dnia 12 maja 1950 r. w sprawie tymczasowych wytycznych dla powoływania i działalności komisji rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 652).
2.
Uprawnienia i obowiązki, wynikające z niniejszej uchwały dla ministrów, odnoszą się również do kierowników urzędów centralnych oraz prezydiów wojewódzkich rad narodowych.

II.

1.
Komisje powoływane są na mocy zarządzenia właściwego ministra, wydanego za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
2.
Wniosek o udzielenie zgody na powoływanie komisji powinien zawierać uzasadnienie, określające zadania komisji, konieczność powołania jej, zamierzony czas działania oraz preliminarz wydatków komisji.
3.
Komisje mogą być powołane tylko przy określonej jednostce lub komórce organizacyjnej resortu.
4.
Odpowiedzialność za prace komisji ponosi przełożony jednostki lub komórki organizacyjnej, przy której komisja została powołana.

III.

W skład komisji wchodzić mogą pracownicy właściwej jednostki lub komórki organizacyjnej resortu, a za zgodą odpowiedniej władzy przełożonej - również pracownicy innych resortów.

IV. 1

1.
Wysokość ewentualnego wynagrodzenia za udział w posiedzeniach komisji określa zarządzenie, wymienione w pkt II ust. 1.
2.
Wysokość wynagrodzenia za udział w posiedzeniu lub posiedzeniach tej samej komisji w ciągu doby nie może przekraczać kwoty 19 zł.
3.
W przypadkach, gdy w komisji biorą udział specjaliści o wysokich kwalifikacjach bądź też gdy przemawia za tym doniosłość zadań komisji, dopuszczalne jest za zgodą Prezesa Rady Ministrów wynagrodzenie wyższe, nie przekraczające jednak kwoty zł 38 za udział w posiedzeniu, bądź też wynagrodzenie ryczałtowe.
4.
Przewodniczącemu komisji przysługuje 150% wynagrodzenia członka komisji.
5.
Wynagrodzenie powyższe może być wypłacone tylko za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi.
6.
Sekretarz komisji, o ile nie jest członkiem komisji, nie może pobierać wyższego wynagrodzenia niż przewidziane w ust. 2.
7.
Jeżeli komisja powołana została do wykonywania zadań objętych zakresem działania poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych resortu, wynagrodzenie otrzymywać mogą jedynie członkowie powołani spoza grona pracowników resortu.
8.
Powoływanie komisji, której członkowie nie otrzymują wynagrodzenia za udział w posiedzeniach, nie wymaga zgody Prezesa Rady Ministrów.
9.
Zamiejscowi członkowie komisji otrzymują niezależnie od wynagrodzenia za posiedzenie zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi według norm ustalonych dla pracowników państwowych przy podróżach służbowych.

V.

1.
Wszyscy ministrowie prześlą w terminie do dnia 1 marca 1951 r. do Prezydium Rady Ministrów (Biuro Prezydialne) wykaz istniejących w ich resortach komisji resortowych z podaniem: nazwy komisji, jej zadań, składu osobowego (nazwisko i imię delegata i nazwa instytucji macierzystej), wysokości wynagrodzenia członków komisji, kredytów budżetowych oraz wniosku co do dalszej działalności komisji.
2.
Do komisji tych zastosowany zostanie tryb przewidziany w punkcie II niniejszej uchwały. Wynagrodzenia za udział w posiedzeniach komisji, nie zgłoszonych w powyższym terminie, nie mogą być płacone.

VI. 2

1.
Tryb powoływania komisji w przedsiębiorstwach państwowych oraz organizacjach spółdzielczych ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Tryb powoływania komisji w Polskim Komitecie Normalizacyjnym oraz zasady wynagradzania członków tych komisji ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów.

VII.

Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.

VIII.

1.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Równocześnie traci moc uchwała Rady Ministrów z dnia 17 października 1947 r. o wynagrodzeniach za udział w posiedzeniach komisji.
1 Pkt IV zmieniony przez § 1 uchwały nr 52 z dnia 10 stycznia 1953 r. (M.P.53.A-4.42) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 stycznia 1953 r.
2 Pkt VI zmieniony przez § 1 uchwały nr 331 z dnia 5 maja 1951 r. (M.P.51.A-42.523) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 23 maja 1951 r.