Szczegółowe zasady i warunki udzielania pomocy finansowej na zmniejszenie obciążeń z tytułu miesięcznych opłat i czynszów za mieszkania.

Monitor Polski

M.P.1983.31.173

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 12 sierpnia 1983 r.
w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania pomocy finansowej na zmniejszenie obciążeń z tytułu miesięcznych opłat i czynszów za mieszkania.

Na podstawie § 3 ust. 3 uchwały nr 1 Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 1980 r. w sprawie terenowych funduszów mieszkaniowych (Monitor Polski z 1980 r. Nr 1, poz. 2 i z 1983 r. Nr 3, poz. 19) zarządza się, co następuje:
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego wydaje decyzję o przyznaniu pomocy finansowej na zmniejszenie obciążeń z tytułu:
1)
miesięcznej opłaty za mieszkania przydzielone na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu,
2)
czynszu najmu za mieszkania państwowe i prywatne czynszowe.
2. 1
Przez opłatę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, rozumie się obciążenie miesięczne członka spółdzielni, pomniejszone o należności z tytułu spłaty kredytu bankowego, opłat za centralne ogrzewanie, centralnie dostarczoną ciepłą wodę, dźwig oraz za dostawę gazu w budynkach wyposażonych w centralne gazomierze.
3.
Z pomocy określonej w ust. 1 mogą korzystać osoby, które nie mają możliwości uzyskania pomocy z zakładowego funduszu mieszkaniowego.
Pomoc może być udzielona w wysokości do:
1)
50% opłaty lub czynszu - osobom zamieszkującym samotnie, jeżeli ich dochód miesięczny nie przekracza 150% najniższego wynagrodzenia za pracę w uspołecznionych zakładach pracy,
2)
50% opłaty lub czynszu - jeżeli dochód miesięczny na 1 członka rodziny nie przekracza najniższego wynagrodzenia za pracę w uspołecznionych zakładach pracy.
Pomoc nie przysługuje, jeżeli członek spółdzielni lub najemca:
1)
zajmuje lokal, w którym występuje nadwyżka powierzchni mieszkalnej, z wyjątkiem wypadku, gdy nadwyżkę stanowi jeden pokój, a względy społeczne lub zdrowotne przemawiają za dalszym zamieszkiwaniem w dotychczasowym lokalu,
2)
podnajmuje lub oddał w bezpłatne używanie część zajmowanego mieszkania,
3) 3
zajmuje lokal w budynku położonym na terenie państwowych gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa oraz państwowych gospodarstw leśnych i opłaca podwyższony czynsz w związku z utratą uprawnień do zajmowania lokalu funkcyjnego, chyba że jest emerytem, rencistą lub osobą samotną mającą na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko.
1.
Pomoc przyznaje się, na wniosek członka spółdzielni lub najemcy, na okres jednego roku kalendarzowego po zasięgnięciu opinii komisji społecznej powołanej w tym celu przez organ przyznający pomoc (§ 1 ust. 1).
2.
Decyzja o przyznaniu pomocy powinna zawierać pouczenie o konieczności informowania organu, o którym mowa w ust. 1, o każdej zmianie okoliczności mających wpływ na przyznanie pomocy lub jej wysokość.
3.
W razie zmian wysokości dochodu lub innych warunków, mających wpływ na korzystanie z pomocy, pomoc ta powinna być cofnięta albo jej wysokość odpowiednio zmniejszona lub zwiększona od dnia 1 miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiły te zmiany.
Kwota z tytułu pomocy przyznanej członkowi spółdzielni lub najemcy jest wpłacana na konto wynajmującego do dnia 10 każdego miesiąca.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1983 r.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 26 kwietnia 1985 r. (M.P.85.9.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1985 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 26 kwietnia 1985 r. (M.P.85.9.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1985 r.
3 § 3 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 26 kwietnia 1985 r. (M.P.85.9.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1985 r.