Szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz na zakup działek budowlanych.

Monitor Polski

M.P.1982.15.120

Akt utracił moc
Wersja od: 7 czerwca 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 maja 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania pomocy kredytowej dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz na zakup działek budowlanych.

Na podstawie § 2 ust. 3 i § 6 ust. 2 uchwały nr 180 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1981 r. w sprawie pomocy Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 25, poz. 218) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie określa szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe oraz zakup działek budowlanych dla ludności rolniczej, określonej w uchwale nr 180 Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1981 r. w sprawie pomocy Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 25, poz. 218) zwanej dalej "uchwałą".
1.
Przez właścicieli (posiadaczy) gospodarstw rolnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały, rozumie się osoby fizyczne posiadające grunty rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 0,5 ha.
2.
Przez osoby fizyczne utrzymujące się z produkcji rolniczej, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 uchwały, rozumie się osoby, których głównym źródłem utrzymania jest dochód z produkcji rolniczej.
3.
Przez pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 uchwały, rozumie się osoby zatrudnione w tych spółdzielniach na czas nie określony i w pełnym wymiarze czasu pracy.
4.
Przez młodych rolników rozumie się również członków i pracowników rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników zakładów pracy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 uchwały, którzy nie przekroczyli 35 lat życia.
Banki spółdzielcze, zwane dalej "bankami", udzielają kredytów na cele, o których mowa w § 1 i § 6 ust. 1 uchwały, w ramach środków ustalanych corocznie na inwestycje dla ludności rolniczej.
1.
Banki udzielają kredytów na wniosek ubiegających się o kredyt.
2.
Kredyt stanowi uzupełnienie środków własnych kredytobiorców.
Warunkiem przyznania przez bank kredytów, o których mowa w § 1 uchwały, jest:
1)
przedstawienie do wglądu, bankowi udokumentowanego prawa własności (samoistnego posiadania) lub wieczystego użytkowania nieruchomości (gospodarstwa rolnego, działki budowlanej) i pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym,
2)
dokonanie zabezpieczenia hipotecznego kredytu na nieruchomości, chyba że bank wyraża zgodę na odstąpienie od tego warunku,
3)
posiadanie wkładu własnego na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, co najmniej w wysokości określonej w uchwale,
4)
w stosunku do kredytobiorców będących pracownikami - pozytywne zaopiniowanie przez zakład pracy wniosku o przyznanie kredytu.
Wysokość wkładu własnego na budowę lub remont domu jednorodzinnego albo lokalu w małym domu mieszkalnym ustala bank w uzgodnieniu z kredytobiorcą.
Jeżeli sytuacja materialna osoby ubiegającej się o udzielenie kredytu nie gwarantuje w pełni spłaty kredytu, bank może zażądać zabezpieczenia spłaty kredytu w formie prawem przewidzianej. W razie braku możliwości hipotecznego zabezpieczenia spłaty kredytu bank może zażądać solidarnego poręczenia majątkowo odpowiedzialnych osób.
Za podstawę udzielenia i ustalenia wysokości kredytu na:
1)
budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym - przyjmuje się rzeczywiste koszty budowy, nie wyższe jednak niż normatywne koszty, oraz powierzchnię domu lub lokalu, określone przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
2)
zakup domu - przyjmuje się wartość domu przyjętą w celu obowiązkowego ubezpieczenia budynków o powierzchni nie większej jednak niż ustalona w sposób określony w pkt 1.
1.
Kredyt na zakup działki budowlanej może być udzielony do wysokości 50%, a młodym rolnikom do 90% ceny kupna, określonej w umowie notarialnej kupna działki.
2.
Kredyt na zakup działki budowlanej może być udzielony na okres spłaty do lat 20, a dla młodych rolników do lat 25.
Bank kontroluje prawidłowość wykorzystania kredytów. W razie stwierdzenia, że kredyty nie zostały wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem, oraz jeżeli nabywca działki budowlanej w okresie 3 lat od daty zawarcia umowy kredytowej nie rozpoczął budowy domu jednorodzinnego, bank może postawić część lub całość udzielonego kredytu w stan natychmiastowej wymagalności.
W razie zawieszenia spłaty kredytu, o którym mowa w § 4 uchwały, bank nie pobiera odsetek za okres zawieszenia spłaty kredytu. Po upływie okresu zawieszenia bank nalicza odsetki od daty przyznania kredytu i pobiera je w okresie spłaty kredytu.
1.
Warunkiem umorzenia części kredytu, o którym mowa w § 8 i 9 uchwały, jest wykonywanie zawodu, który stanowił podstawę do udzielenia kredytu, oraz zamieszkiwanie w wybudowanym domu.
2.
Decyzję o umorzeniu części kredytu podejmuje bank na podstawie złożonego przez kredytobiorcę zaświadczenia zakładu pracy stwierdzającego zatrudnienie kredytobiorcy.
Równowartość kwot umorzonych kredytów obciąża budżet centralny w części dotyczącej Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Tryb rozliczeń z budżetem z tytułu umorzonych kredytów regulują odrębne przepisy.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1972 r. w sprawie pomocy kredytowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe realizowane na terenie gmin przez pracowników niektórych uspołecznionych zakładów pracy związanych z produkcją rolną (Monitor Polski z 1972 r. Nr 12, poz. 84, z 1974 r. Nr 1, poz. 6, z 1975 r. Nr 21, poz. 131 i z 1976 r. Nr 18, poz. 80),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 stycznia 1979 r. w sprawie pomocy kredytowej Państwa w rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych (Monitor Polski Nr 1, poz. 10).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.