Pomoc kredytowa Państwa w rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych.

Monitor Polski

M.P.1979.1.10

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1979 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 stycznia 1979 r.
w sprawie pomocy kredytowej Państwa w rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych.

Na podstawie § 10 pkt 1 uchwały nr 126 Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 1978 r. w sprawie pomocy Państwa w rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych (Monitor Polski Nr 30, poz. 109) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie określa szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej Państwa dla pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa lub radom narodowym, w których obowiązuje układ zbiorowy pracy dla państwowych przedsiębiorstw rolnych, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
Kredytów na cele, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 7 ust. 1 uchwały nr 126 Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 1978 r. w sprawie pomocy Państwa w rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych (Monitor Polski Nr 30, poz. 109), zwanej dalej "uchwałą", udzielają banki spółdzielcze w ramach środków przewidzianych na inwestycje ludności wiejskiej.
1.
Podstawą udzielenia kredytu przez bank spółdzielczy jest wniosek pracownika zaopiniowany pozytywnie przez przedsiębiorstwo. Pracownik przedsiębiorstwa przy składaniu wniosku o udzielenie kredytu powinien przedstawić do wglądu bankowi spółdzielczemu dowód własności (współwłasności), samoistnego posiadania lub wieczystego użytkowania działki budowlanej, ważne zezwolenie na budowę domu mieszkalnego oraz udokumentować posiadanie własnych środków w wysokości określonej w § 3 ust. 2 uchwały.
2.
Własne środki, o których mowa w ust. 1, stanowią środki pieniężne pracownika przedsiębiorstwa ulokowane na książeczce oszczędnościowej, udokumentowane wartości zgromadzonych materiałów budowlanych oraz szacunkowa wartość robót budowlanych wykonanych przed uzyskaniem kredytu bankowego.
1.
Umorzenie części kredytu zaciągniętego na budowę domu mieszkalnego następuje na wniosek pracownika przedsiębiorstwa i po stwierdzeniu przez urząd gminy, że budynek został wybudowany zgodnie z projektem typowym zaleconym przez Ministra Rolnictwa oraz że pracownik zamieszkuje w wybudowanym domu.
2.
Decyzję o umorzeniu kredytu na budowę domu mieszkalnego podejmuje dyrektor banku spółdzielczego.
Przedsiębiorstwo jest zobowiązane do niezwłocznego zawiadamiania właściwego banku spółdzielczego o powstaniu okoliczności, o których mowa w § 8 ust. 1 uchwały, powodujących obowiązek zwrotu udzielonego kredytu.
Do pracowników przedsiębiorstw nie stosuje się przepisów zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 lutego 1972 r. w sprawie pomocy kredytowej Państwa na budownictwo mieszkaniowe realizowane na terenie gmin przez pracowników niektórych uspołecznionych zakładów pracy związanych z produkcją rolną (Monitor Polski Nr 12, poz. 84 z późniejszymi zmianami).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.