Szczegółowe zasady i tryb rozliczania zysku nadmiernego osiągniętego ze sprzedaży artykułów kooperacyjnych oraz artykułów i usług nietypowych.

Monitor Polski

M.P.1971.45.290

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 1971 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 sierpnia 1971 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczania zysku nadmiernego osiągniętego ze sprzedaży artykułów kooperacyjnych oraz artykułów i usług nietypowych.

Na podstawie § 14 ust. 1 uchwały nr 37 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1971 r. w sprawie cen zbytu artykułów wykonywanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej w ramach kooperacji przemysłowej (Monitor Polski Nr 17, poz. 121) oraz § 6 ust. 3 i § 7 ust. 4 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1971 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej oraz cen w systemie generalnych dostaw dla odbiorców krajowych (Monitor Polski Nr 17, poz. 122) zarządza się, co następuje:
1.
Zysk nadmierny osiągnięty przez przedsiębiorstwa państwowe oraz spółdzielnie i ich związki ze sprzedaży:
1)
artykułów kooperacyjnych, o których mowa w uchwale nr 37 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1971 r. w sprawie cen zbytu artykułów wykonywanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej w ramach kooperacji przemysłowej (Monitor Polski Nr 17, poz. 121), zwanej dalej "uchwałą nr 37",
2)
artykułów nietypowych i nietypowych usług (robót) przemysłowych, o których mowa w uchwale nr 38 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1971 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej oraz cen w systemie generalnych dostaw dla odbiorców krajowych (Monitor Polski Nr 17, poz. 122), zwanej dalej "uchwałą nr 38",

ustala się przy weryfikacji wyniku finansowego wykazanego w rocznych sprawozdaniach finansowych.

2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy:
1)
artykułów kooperacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 2 i § 14 ust. 3 uchwały nr 37,
2)
nietypowych maszyn i urządzeń.
1.
Zysk nadmierny osiągnięty ze sprzedaży artykułów nietypowych i nietypowych usług (robót) przemysłowych oblicza się oddzielnie dla każdego zamówienia bądź jego części, dla której sporządzono odrębną kalkulację wstępną (planową).
2.
Jeżeli koszty rzeczywiste zleceń na wykonywanie nietypowych artykułów i usług, których koszt według kalkulacji wstępnej nie przekracza 5.000 zł, są kalkulowane grupowo dla jednorodnych lub podobnych zleceń, zysk nadmierny ustala się za dany rok łącznie dla wyodrębnionych grup zleceń.
1.
Kwoty podlegające odprowadzeniu do budżetu z tytułu zysku nadmiernego są przekazywane na rzecz tego budżetu, z którym przedsiębiorstwo państwowe dokonuje rozliczeń.
2.
Zysk nadmierny spółdzielni podlega odprowadzeniu do budżetu centralnego.
3.
Przedsiębiorstwa państwowe dokonują wpłat określonych w ust. 1 w terminach ustalonych dla wpłat z zysku prawidłowego, wynikających z rozliczeń rocznych (wstępnych i ostatecznych).
4.
Spółdzielnie dokonują wpłat, o których mowa w ust. 2, w terminach przewidzianych do uiszczenia podatku dochodowego, wynikającego ze wstępnego rozliczenia rocznego.
5.
Kwoty zysku nadmiernego powinny być wykazane w składanych przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie rozliczeniach rocznych (wstępnych i ostatecznych) z tytułu zysków (podatku dochodowego).
Do rozliczenia zysku nadmiernego osiągniętego ze sprzedaży artykułów kooperacyjnych oraz ze sprzedaży artykułów nietypowych i usług (robót) przemysłowych, nie będących maszynami i urządzeniami, stosuje się odpowiednio przepisy § 8 ust. 3, 5 i 6 uchwały nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski z 1971 r. Nr 26, poz. 166).
1.
Zysk nadmierny osiągnięty ze sprzedaży nietypowych maszyn i urządzeń, jeżeli wynosi co najmniej 500 zł, podlega przekazaniu na rzecz zamawiającego.
2.
Dostawca (sprzedawca) nietypowych maszyn i urządzeń, za które uważa się wyroby stanowiące maszyny, urządzenia techniczne i środki transportu w rozumieniu obowiązującej klasyfikacji środków trwałych lub części zamienne do nich, odpowiadające warunkom określonym w § 1 uchwały nr 38, informując odbiorcę zgodnie z przepisem § 7 ust. 2 uchwały nr 38 o wysokości wynikowego kosztu produkcji nietypowych maszyn i urządzeń, obowiązany jest równocześnie podać:
1)
kwotę rzeczywistego dochodu osiągniętego ze sprzedaży, z powołaniem się na dokumenty sprzedaży (faktury),
2)
kwotę osiągniętego ze sprzedaży zysku, obliczoną jako różnicę między dochodem ze sprzedaży a rzeczywistym kosztem sprzedaży,
3)
kwotę zysku należnego dostawcy, obliczonego zgodnie z § 6 ust. 1 uchwały nr 38, oraz
4)
kwotę ewentualnego zysku nadmiernego.
3.
Dostawca (sprzedawca) nietypowych maszyn i urządzeń obowiązany jest równocześnie z informacją (ust. 1) złożyć we właściwym oddziale finansującego go banku polecenie dokonania na rzecz odbiorcy przelewu sumy odpowiadającej zyskowi nadmiernemu. Realizacja polecenia przelewu zmniejsza wartość sprzedaży okresu, w którym przelew został dokonany.
4.
Dostawca (sprzedawca) nietypowych maszyn i urządzeń obowiązany jest wykazać w księgach rachunkowych danego roku wszelkie zmniejszenia wartości sprzedaży z tytułu należnego odbiorcy zysku nadmiernego także wtedy, gdy do końca roku polecenie przelewu nie zostało jeszcze zrealizowane lub nie upłynął jeszcze termin sporządzenia kalkulacji wynikowej kosztu własnego. Ewentualne korekty zmniejszeń wartości sprzedaży z tytułu zysku nadmiernego ustalone w roku następnym na podstawie kalkulacji wynikowej kosztu własnego zmniejszają wartość sprzedaży tego miesiąca, w którym sporządzono kalkulację wynikową.
Wpłatę określoną w § 7 ust. 3 uchwały nr 38 należy odprowadzić do budżetu centralnego w ciągu 14 dni od upływu terminu określonego w tym przepisie.
Przedsiębiorstwa i spółdzielnie oraz ich związki, które nie uiszczą wpłat do budżetu w ustalonych terminach, obowiązane są do uiszczenia odsetek za zwłokę w wysokości ustalonej w odrębnych przepisach.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 21 listopada 1968 r. w sprawie postępowania w razie osiągnięcia nadmiernego zysku ze sprzedaży nietypowych maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 52, poz. 361).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do dostaw wykonanych na podstawie uchwał nr 37 i nr 38.