Postępowanie w razie osiągnięcia nadmiernego zysku ze sprzedaży nietypowych maszyn i urządzeń.

Monitor Polski

M.P.1968.52.361

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1968 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 listopada 1968 r.
w sprawie postępowania w razie osiągnięcia nadmiernego zysku ze sprzedaży nietypowych maszyn i urządzeń.

Na podstawie § 4 ust. 5 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1963 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1963 r. Nr 17, poz. 96, z 1966 r. Nr 1, poz. 4 i Nr 26, poz. 132 oraz z 1968 r. Nr 10, poz. 57) zarządza się, co następuje:
Za nietypowe maszyny i urządzenia uważa się wyroby stanowiące maszyny, urządzenia techniczne i środki transportu w rozumieniu obowiązującej klasyfikacji środków trwałych lub części zamienne do nich, odpowiadające warunkom określonym w § 1 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1963 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1963 r. Nr 17, poz. 96, z 1966 r. Nr 1, poz. 4 i Nr 26, poz. 132 oraz z 1968 r. Nr 10, poz. 57).
1.
Za zysk nadmierny uważa się różnicę pozostałą po odjęciu od sumy zysku rzeczywiście osiągniętego kwoty zysku dopuszczalnego. Za zysk dopuszczalny uważa się kwotę, odpowiadającą powiększonemu o 3% odsetkowi zysku przyjętego w planowej kalkulacji kosztu produkcji (stanowiącej podstawę ustalenia ceny), wyliczoną od rzeczywistego kosztu własnego sprzedaży nietypowych maszyn i urządzeń.
2.
Zysk nadmierny oblicza się oddzielnie dla każdego zamówienia bądź jego części, dla której opracowano odrębną kalkulację planową i ustalono odrębną cenę.
Na egzemplarzach kalkulacji wynikowej kosztu własnego nietypowych maszyn i urządzeń, w tym także na egzemplarzu kalkulacji przekazywanym zamawiającemu, wykonawca maszyn i urządzeń obowiązany jest podać:
1)
kwotę rzeczywistego dochodu ze sprzedaży z powołaniem się na znaki rozpoznawcze odpowiednich dokumentów sprzedaży (faktur),
2)
kwotę rzeczywiście osiągniętego ze sprzedaży zysku, obliczoną jako różnicę między dochodem ze sprzedaży a rzeczywistym kosztem własnym sprzedaży,
3)
kwotę zysku dopuszczalnego, obliczonego w sposób określony w § 2 ust. 1,
4)
kwotę ewentualnego zysku nadmiernego.
1.
Wykonawca nietypowych maszyn i urządzeń obowiązany jest równocześnie z przekazaniem zamawiającemu kalkulacji wynikowej kosztu własnego złożyć w oddziale finansującego go banku polecenie dokonania na rzecz zamawiającego przelewu sumy odpowiadającej zyskowi nadmiernemu, jeżeli wynosi ona co najmniej 500 zł. Realizacja polecenia przelewu zmniejsza wartość sprzedaży okresu, w którym przelew został dokonany.
2.
Wykonawca nietypowych maszyn i urządzeń obowiązany jest wykazać w księgach rachunkowych danego roku wszelkie zmniejszenia wartości sprzedaży z tytułu zysku nadmiernego wynoszącego co najmniej 500 zł także wówczas, gdy do końca roku polecenie przelewu nie zostało jeszcze zrealizowane lub nie upłynął jeszcze termin sporządzenia kalkulacji wynikowej kosztu własnego. Ewentualne korekty zmniejszeń wartości sprzedaży z tytułu zysku nadmiernego, ustalone w roku następnym na podstawie kalkulacji wynikowej kosztu własnego, korygują wartość sprzedaży tego miesiąca, w którym sporządzono kalkulację wynikową. Przelew sumy odpowiadającej zyskowi nadmiernemu, ustalonemu na podstawie kalkulacji wynikowej kosztu własnego, następuje według zasad określonych w ust. 1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że dotyczy ono dostaw dokonanych po dniu 7 marca 1968 r.