Szczegółowe zasady i tryb niektórych rozliczeń z budżetem państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1976.32.138

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1979 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 lipca 1976 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu niektórych rozliczeń z budżetem państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym.

Na podstawie § 6 ust. 5, § 33 ust. 2, § 39 pkt 2 i § 46 ust. 3 i 5 uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski z 1976 r. Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1 uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski z 1976 r. Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118 z 1977 r. Nr 17, poz. 98 i z 1978 r. Nr 13, poz. 45), zwanej dalej "uchwałą".
1.
Zarządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb rozliczeń z budżetem jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1, z tytułu:
a)
oprocentowania funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zwanego dalej "oprocentowaniem",
b)
obciążenia funduszu płac,
c)
obciążenia przeznaczonego do wypłaty funduszu premiowego pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy, zwanego dalej "obciążeniem funduszu premiowego",
d)
podatku od odpisów na fundusz rozwoju, zwanego dalej "podatkiem od funduszu rozwoju",
2)
zasady i tryb ustalania i przekazywania wpłat obciążeń przedsiębiorstw i jednostek badawczych na rzecz zjednoczeń.
2.
Użyte w zarządzeniu określenie:
a)
ministrowie - oznacza również kierowników urzędów centralnych,
b)
przedsiębiorstwo - oznacza jednostkę określoną w § 1 ust. 2 pkt 1 uchwały,
c)
jednostka badawcza - oznacza jednostkę określoną w § 1 ust. 2 pkt 2 uchwały,
d)
zjednoczenie - oznacza również inną organizację gospodarczą grupującą jednostki, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 uchwały,
e)
okręgowy zarząd - oznacza okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej oraz zamiejscowy wydział dochodów państwa tego zarządu, a w odniesieniu do jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych - Ministerstwo Finansów.
1.
Obowiązek obliczania i przekazywania na dochody budżetowe należności określonych w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) ciąży na przedsiębiorstwach zgrupowanych w zjednoczeniach i przedsiębiorstwach podległych bezpośrednio ministrom.
2.
Obowiązek obliczania i przekazywania na dochody budżetowe należności określonych w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. c) i d) ciąży na zjednoczeniach, kombinatach i przedsiębiorstwach podległych bezpośrednio ministrom.
3.
Dyrektor zjednoczenia może ustalić, że wpłaty z tytułu obciążenia funduszu płac będą dokonywane bezpośrednio na dochody budżetowe przez zakłady przedsiębiorstw, działające według zasad wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego; o podjętej w tej sprawie decyzji zjednoczenie obowiązane jest zawiadomić okręgowe zarządy, właściwe dla przedsiębiorstw i zakładów - w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego wprowadzenie tego trybu rozliczeń. W roku 1976 obowiązuje tryb rozliczeń przyjęty w I kwartale tego roku.
1. 2
Oprocentowanie należy obliczać, stosując stawkę oprocentowania w wysokości 5% do kwoty funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe (produkcyjne i nieprodukcyjne), wartości niematerialne i prawne oraz inne wartości trwałe, wykazane w prawidłowej wysokości w sprawozdaniach finansowych, z uwzględnieniem przepisu ust. 5.
2.
Centrala zjednoczenia oblicza oprocentowanie w wysokości wynikającej z zastosowania stawki oprocentowania do funduszu statutowego centrali zjednoczenia, w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne centrali oraz podległych jej jednostek, prowadzących działalność gospodarczą.
3.
Kwoty oprocentowania podlegają przekazaniu na dochody budżetowe za okresy: miesięczne (zaliczkowo), kwartalne (za kwartały I, II i III) i roczne.
4.
Wpłaty miesięczne powinny być przekazywane do budżetu w terminie do dnia 28 tego miesiąca, za który zaliczka przypada, w wysokości 1/12 kwoty oprocentowania przewidzianej w planie rocznym lub w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej na dany kwartał w planie rocznym. W razie gdy plan nie został jeszcze sporządzony, wpłat oprocentowania na dany rok - do czasu ustalenia planowanej kwoty oprocentowania - dokonuje się w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego. O zastosowaniu odpowiedniej formy rozliczeń rozstrzyga okręgowy zarząd na wniosek zainteresowanej jednostki organizacyjnej (przedsiębiorstwa, zjednoczenia) złożony w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego wprowadzenie określonego trybu rozliczeń.
5.
Oprocentowanie za okresy kwartalne oblicza się, przyjmując za podstawę kwotę stanowiącą przeciętną wysokość funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne (ust. 1) w poszczególnych kwartałach. Za przeciętną wysokość tego funduszu uważa się połowę sumy wysokości funduszu na początek i koniec kwartału. Kwotę oprocentowania w poszczególnych kwartałach stanowi 1/4 kwoty wynikającej z zastosowania obowiązującej stawki oprocentowania do przeciętnej wysokości funduszu w tych kwartałach.
6.
Kwoty oprocentowania za okresy kwartalne podlegają przekazaniu na dochody budżetowe po potrąceniu zaliczkowych wpłat miesięcznych, w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
7.
Okręgowy zarząd na wniosek zainteresowanej jednostki organizacyjnej (przedsiębiorstwa, zjednoczenia) może wyrazić zgodę na dokonywanie zaliczkowych wpłat oprocentowania przez okres całego roku zgodnie z przepisem ust. 4.
8.
Oprocentowanie za okres roczny stanowi kwota wynikająca z zastosowania obowiązującej stawki oprocentowania (ust. 1) do przeciętnej wysokości funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, obliczonej przez podzielenie sumy wartości tego funduszu na początek roku i na koniec poszczególnych kwartałów w danym roku przez liczbę pięć.
9.
Kwoty oprocentowania za okres roczny, po potrąceniu wpłat miesięcznych (zaliczkowych) i kwartalnych, powinny być przekazywane na dochody budżetowe wstępnie w terminie 10 dni, licząc od ustalonej daty sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego, a ostatecznie - w terminie 10 dni licząc od daty zatwierdzenia tego sprawozdania.
10.
Jednostki dokonujące wpłat do budżetu z tytułu oprocentowania obowiązane są w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku poinformować właściwy okręgowy zarząd o wysokości kwoty oprocentowania planowanej na dany rok. W razie nieustalenia w tym terminie wysokości kwoty oprocentowania informację należy przekazać w ciągu 3 dni od daty ustalenia planowanej kwoty oprocentowania.
11.
Od wpłat oprocentowania zwolnione są przedsiębiorstwa doświadczalno-produkcyjne, zakłady doświadczalne i jednostki badawcze.
1. 3
Kwotę obciążenia funduszu płac oblicza się, stosując 20% stawkę do sumy wynagrodzeń i świadczeń z tytułu pracy objętych osobowym i bezosobowym funduszem płac, łącznie z wynagrodzeniami i świadczeniami, o których mowa w uchwale nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac (Monitor Polski z 1976 r. Nr 43, poz. 211 oraz z 1978 r. Nr 15, poz. 50 i Nr 24, poz. 81). Obciążeniu podlegają także wypłaty dokonane z funduszu honorariów i funduszu agencyjno-prowizyjnego.
2.
Do podstawy obliczenia obciążenia funduszu płac nie włącza się:
1) 4
należności pracowników z tytułu podróży służbowych, o których mowa w § 2 uchwały nr 90 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju (Monitor Polski Nr 22, poz. 127 i z 1977 r. Nr 19, poz. 105),
2)
wypłat z zakładowego funduszu nagród, o którym mowa w ustawie z dnia 23 czerwca 1973 r. o zasadach tworzenia i podziału zakładowego funduszu nagród oraz zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego (Dz. U. Nr 27, poz. 150).
3. 5
Kwoty obciążeń funduszu płac podlegają przekazaniu na dochody budżetowe za okresy: miesięczne (zaliczkowo), kwartalne (za kwartały I, II i III) i roczne.
3a. 6
Wpłaty obciążeń funduszu płac za okresy miesięczne powinny być przekazane w terminie do dnia 25 tego miesiąca, za który zaliczka przypada w wysokości 1/12 kwoty obciążenia przewidzianej w planie rocznym. W razie gdy plan nie został jeszcze sporządzony, wpłat obciążenia funduszu płac na dany rok - do czasu ustalenia planowanej kwoty obciążenia - dokonuje się w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego. Kwoty obciążeń funduszu płac za okresy kwartalne powinny być obliczone narastająco od początku roku i przekazywane do budżetu w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. Ostateczne (roczne) obliczenie obciążenia funduszu płac, uwzględniające również IV kwartał, powinno być dokonane w terminie określonym w § 4 ust. 9.
4.
Od wpłat do budżetu z tytułu obciążenia funduszu płac zwolnione są jednostki badawcze.
5.
Obowiązek przekazywania na dochody budżetowe wpłat z tytułu obciążenia funduszu płac istnieje niezależnie od obowiązku dokonywania wpłat podatku od funduszu płac, przewidzianego odrębnymi przepisami.
1.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, podstawę obliczenia obciążenia funduszu premiowego stanowi przyrost tego funduszu w stosunku do jego wielkości wyjściowej, określonej w procencie od funduszu płac zasadniczych, lub część tego przyrostu pozostała po utworzeniu rezerwy, przeznaczona na wypłatę premii pracownikom zajmującym kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy. Podstawę obliczenia obciążenia zwiększa się o taką kwotę, jaka zostanie przeznaczona z rezerwowego funduszu premiowego na premie dla pracowników; zwiększenie to następuje w okresie, w którym kwota rezerwowego funduszu premiowego została przeznaczona na wypłatę premii pracownikom.
2.
Podstawę oraz wysokość obciążenia funduszu premiowego, podlegającego przekazaniu na dochody budżetowe, ustala się według zasad i skali określonych w § 7 ust. 6 i 7 uchwały nr 298 Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1972 r. w sprawie premiowania pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy oraz innych pracowników inżynieryjno-technicznych, ekonomicznych i administracyjno-biurowych zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych oraz w grupujących je zjednoczeniach (Monitor Polski z 1975 r. Nr 23, poz. 151), chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Przepisy tej uchwały stosuje się również przy obliczaniu wielkości wyjściowej funduszu premiowego.
3.
Obliczenia należnego obciążenia funduszu premiowego należy dokonywać za okres roczny - na podstawie rocznych zatwierdzonych sprawozdań finansowych. Zjednoczenia i przedsiębiorstwa mogą również dokonywać wstępnych obliczeń odpisu na fundusz premiowy oraz obliczeń i wpłat obciążenia funduszu premiowego na podstawie złożonych i nie zatwierdzonych jeszcze rocznych sprawozdań finansowych.
4.
Wpłat kwot obciążenia funduszu premiowego oraz kwot nie wypłaconych premii z tytułu zastosowania sankcji, o których mowa w § 8 ust. 5 uchwały powołanej w ust. 2, należy dokonywać w terminach określonych w § 4 ust. 9 zarządzenia.
1.
Podstawę obliczenia podatku od funduszu rozwoju stanowi nadwyżka łącznej sumy odpisów z zysku netto, odpisów amortyzacyjnych przeznaczonych na fundusz rozwoju i przelewów z funduszu rezerwowego na ten fundusz ponad wyjściową kwotę funduszu rozwoju. Przy obliczaniu nadwyżki sumę odpisów na fundusz rozwoju:
1)
zmniejsza się o kwoty przeznaczone przez przedsiębiorstwa zgodnie z § 23 ust. 6 uchwały na rezerwowy fundusz rozwoju; zmniejszenie nie może przekraczać kwoty potrzebnej na uzupełnienie stanu funduszu rezerwowego do wysokości kwoty wyjściowej ustalonej zgodnie z ust. 2,
2)
zwiększa się o kwotę dokonanej spłaty kredytów zaciągniętych na inwestycje, przekraczającą sumę spłaty tego kredytu z zysku ustaloną na dany okres w zawartej z bankiem umowie o kredyt.
2.
Za wyjściową kwotę funduszu rozwoju (ust. 1) uważa się kwotę, wynikającą z zastosowania określonej dla przedsiębiorstwa (zjednoczenia) normy do średniorocznej wartości brutto środków trwałych (z wyłączeniem wartości budynków i budowli, w tym także wartości melioracji i inwestycji w dzierżawionych środkach trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) i zapasów, z tym że:
1)
wartość brutto środków trwałych zmniejsza się ponadto o wartość brutto środków trwałych uznanych w obowiązującym trybie za trwale nieczynne oraz o wartość środków trwałych służących zakładowej działalności socjalnej,
2)
wartość zapasów, przez które rozumie się również koszty przyszłych okresów, zmniejsza się o wartość tych zapasów, które podlegają finansowaniu w całości kredytem bankowym.
3.
Przedsiębiorstwa handlu środkami produkcji przy ustalaniu średniorocznej wartości brutto środków trwałych uwzględniają przepis § 35 ust. 6 uchwały.
4.
Wysokość należnego podatku od funduszu rozwoju oblicza się stosując do nadwyżki, o której mowa w ust. 1, skalę podatkową ustaloną w załączniku do zarządzenia.
5.
Obliczenia należnego podatku od funduszu rozwoju i wpłat tego podatku do budżetu dokonuje się za okresy kwartalne i za okres roczny. Za okresy miesięczne dokonuje się wpłat zaliczkowych w wysokości określonej w ust. 8 pkt 1.
6.
Obliczenia i wpłaty podatku od funduszu rozwoju za okresy kwartalne powinny być dokonywane narastająco za okres od początku roku. Za wyjściową kwotę funduszu rozwoju zjednoczenia (przedsiębiorstwa) na koniec poszczególnego kwartału uważa się za pierwszy kwartał - 1/4, za drugi kwartał - 1/2, a za trzeci kwartał - 3/4 kwoty wynikającej z zastosowania normy, o której mowa w ust. 2, do sumy przeciętnych wartości brutto środków trwałych i zapasów.
7.
Przeciętne wartości brutto środków trwałych i zapasów (ust. 6) oblicza się sumując wartości na początek roku i wartości na koniec poszczególnych kwartałów i dzieląc otrzymaną sumę przy rozliczeniu za pierwszy kwartał przez dwa, za dwa kwartały - przez trzy, a za trzy kwartały - przez cztery.
8.
Podatek od funduszu rozwoju podlega przekazaniu do budżetu przez zjednoczenie:
1) 7
za okresy miesięczne - zaliczkowo w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej na dany kwartał w planie rocznym lub w wysokości 1/12 kwoty ustalonej w planie rocznym, jeżeli plan ten nie zawiera podziału na kwartały - w terminie do dnia 28 tego miesiąca, za który zaliczka przypada; w razie gdy planu jeszcze nie sporządzono - miesięczne wpłaty powinny być dokonywane w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego; w razie zmiany w ciągu roku planowanej kwoty podatku od funduszu rozwoju bądź wyjściowej kwoty funduszu rozwoju - zaliczkowe wpłaty podatku od funduszu rozwoju, poczynając od zaliczki za pierwszy miesiąc kwartału następującego po kwartale, w którym zmieniono planowaną kwotę podatku od funduszu rozwoju lub wyjściową kwotę funduszu rozwoju, dokonuje się w wysokości 1/3 kwoty wynikającej z zastosowania wyżej wymienionych zmian; przepisy dotyczące zmiany planowanych wpłat podatku od funduszu rozwoju stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach,
2)
za okresy kwartalne - po potrąceniu wpłat przekazanych za poprzednie kwartały i wpłat miesięcznych (zaliczkowych) - w terminie do dnia 28 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału; wpłaty za IV kwartał uwzględniane są w rozliczeniach wstępnych rocznych,
3)
za okresy roczne (wstępnie i ostatecznie) - w terminach określonych w § 4 ust. 9.
9.
Przy rozliczeniach rocznych wyjściową kwotę funduszu rozwoju ustala się stosując normę, o której mowa w § 6 uchwały, do sumy średniorocznej wartości brutto środków trwałych i wartości zapasów. Przeciętną średnioroczną wartość brutto tych środków i zapasów oblicza się jako iloraz wynikający z podzielenia przez pięć sumy wartości tych środków i zapasów na początek roku i na koniec każdego kwartału.
10.
Przepisy ust. 1-9 stosuje się także do przedsiębiorstw podległych bezpośrednio ministrom, z tym że przedsiębiorstwa te dokonują wpłat podatku od funduszu rozwoju bezpośrednio do budżetu w terminach określonych w § 8 ust. 2.
1.
Przedsiębiorstwa i jednostki badawcze zgrupowane w zjednoczeniu obliczają nadwyżkę od łącznej sumy odpisów z zysku netto i odpisów amortyzacyjnych oraz ustalają wysokość obciążenia funduszu rozwoju na rzecz zjednoczenia zgodnie z § 7.
2.
Wpłaty obciążenia (ust. 1) podlegają przekazaniu do zjednoczenia:
1) 8
zaliczkowo w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej w planie na dany kwartał w planie rocznym lub w wysokości 1/12 kwoty ustalonej w planie rocznym, jeżeli plan ten nie zawiera podziału na kwartały - w terminie do dnia 20 tego miesiąca, za który zaliczka przypada; w razie gdy plan nie zostanie jeszcze sporządzony, miesięczne wpłaty z tego tytułu powinny być dokonane w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego,
2)
za okresy kwartalne - do dnia 20 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału,
3)
za okresy roczne (wstępnie i ostatecznie) - w terminach określonych w § 4 ust. 9.
1.
W określonych terminach przekazywania wpłat przedsiębiorstwa, jednostki badawcze i zjednoczenia dokonujące wpłat do budżetu obowiązane są przesyłać do okręgowych zarządów obliczenie wysokości należnej wpłaty według wzorów ustalonych przez Ministerstwo Finansów. Przedsiębiorstwa dokonujące wpłat do zjednoczenia obowiązane są przesyłać obliczenie wysokości należnej wpłaty zjednoczeniu.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania przy przekazywaniu wpłat zaliczkowych.
1.
Wpłaty do budżetu przypadające stosownie do § 4-7 powinny być przekazane do okręgowego zarządu właściwego według siedziby przedsiębiorstwa, kombinatu, zjednoczenia.
2.
Okręgowe zarządy sprawdzają prawidłowość rozliczeń z tytułów określonych w § 4-7. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach - okręgowe zarządy są obowiązane ustalić prawidłową wysokość wpłaty, zawiadamiając o tym jednostkę zobowiązaną do dokonania wpłat. Zawiadomienie o niewłaściwym obliczeniu wpłaty powinno nastąpić w terminie 10 dni od dnia ustalenia nieprawidłowości.
3.
Nadpłacone kwoty należności budżetowych za okresy kwartalne i roczne podlegają zaliczeniu na poczet wpłat okresu następnego lub zwrotowi w terminie 5 dni od dnia złożenia wniosku przez zainteresowaną jednostkę.
Ewidencja i dokumentacja księgowa zjednoczeń i przedsiębiorstw powinna być prowadzona w sposób zapewniający prawidłowość rozliczeń z budżetem z tytułów wpłat określonych w zarządzeniu oraz umożliwiać kontrolę tych rozliczeń.
Odroczenie terminu złożenia sprawozdania finansowego powoduje odroczenie wpłat należności budżetowych, których terminy płatności powiązane zostały z terminami składania sprawozdań finansowych za ten sam okres.
W razie niedokonania wpłat, o których mowa w § 4-8, w terminach ustalonych w zarządzeniu bank przekazuje do budżetu lub zjednoczenia odpowiednią kwotę na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowych wystawionego przez zjednoczenie lub okręgowy zarząd.
Przedsiębiorstwa, jednostki badawcze, kombinaty i zjednoczenia, które nie uiściły w terminach należnych wpłat do budżetu, przekazują na rachunek dochodów budżetu centralnego we właściwych dla nich miejscowo okręgowych zarządach odsetki za zwłokę w wysokości określonej w odrębnych przepisach.
1.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 10 sierpnia 1971 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczania zysku nadmiernego osiągniętego ze sprzedaży artykułów kooperacyjnych oraz artykułów i usług nietypowych (Monitor Polski Nr 45, poz. 290),
2)
zarządzenie nr 93 Ministra Finansów z dnia 25 lipca 1973 r. w sprawie niektórych rozliczeń z budżetem przedsiębiorstw i innych jednostek nieprzemysłowych i niebudowlanych, zgrupowanych w jednostkach i organizacjach gospodarczych wprowadzających kompleksowe zasady systemu ekonomiczno-finansowego,
3)
zarządzenie nr 10 Ministra Finansów z dnia 13 lutego 1974 r., zmienione zarządzeniem nr 56 z dnia 9 kwietnia 1975 r., w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym przez Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych wyników finansowych podległych zjednoczeń budownictwa ogólnego i zgrupowanych w nich przedsiębiorstw za 1974 r. oraz rozliczeń wyników finansowych niektórych zjednoczeń budownictwa przemysłowego i specjalistycznego i zgrupowanych w nich przedsiębiorstw,
4)
zarządzenie nr 41 Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 1974 r. w sprawie rozliczeń z budżetem z tytułu oprocentowania obciążeń oraz niektórych podatków przez jednostki i organizacje gospodarcze, wprowadzające kompleksowe zasady systemu ekonomiczno-finansowego.
2.
Ponadto traci moc w odniesieniu do jednostek organizacyjnych objętych uchwałą zarządzenie Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 1971 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń z budżetem Państwa z tytułu zysków (Monitor Polski z 1971 r. Nr 26, poz. 165 i z 1973 r. Nr 36, poz. 220).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do rozliczeń z budżetem za okres od dnia 1 stycznia 1976 r., z tym że rozliczenia z budżetem za III kwartał 1976 r. powinny być dokonane systemem narastającym i obejmować okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 września 1976 r. oraz uwzględniać wpłaty dokonane na podstawie dotychczasowych przepisów do dnia wejścia w życie zarządzenia.

ZAŁĄCZNIK 9

SKALA PODATKU (OBCIĄŻENIA) OD FUNDUSZU ROZWOJU

Nadwyżka funduszu rozwoju ponad kwotę wyjściową (§ 7 ust. 1) w punktach% podatku
do 1 punktu85%
powyżej 1 do 2 punktów90%
powyżej 2 punktów95%
Uwaga:
Obliczenia podatku według powyższej skali dokonuje się w sposób składany, oddzielnie dla każdej przedziałki skali."
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.
3 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.
4 § 5 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.
5 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.
6 § 5 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 3 lit. d) zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.
7 § 7 ust. 8 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.
8 § 8 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 7 lipca 1978 r. (M.P.78.26.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 1978 r.
9 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 24 marca 1979 r. (M.P.79.10.63) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 kwietnia 1979 r.