Stosowanie zwolnień i ulg na podstawie art. 22 prawa celnego.

Monitor Polski

M.P.1956.82.970

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1956 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 12 września 1956 r.
w sprawie stosowania zwolnień i ulg na podstawie art. 22 prawa celnego.

Na podstawie art. 22 i art. 135 prawa celnego z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. z 1933 r. Nr 84, poz. 610, z 1945 r. Nr 12, poz. 64, z 1946 r. Nr 34, poz. 209 i z 1952 r. Nr 10, poz. 53), art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 14 lutego 1952 r. o ustroju i zakresie działania administracji celnej (Dz. U. Nr 10, poz. 53) oraz § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie ustanowienia taryfy celnej przywozowej (Dz. U. Nr 26, poz. 121) zarządza się, co następuje:
Zwalnia się od opłat celnych następujące przedmioty przywożone przez podróżnych z zagranicy:
1)
mające służyć w podróży: odzież, bieliznę, obuwie, jeden zegarek, przybory toaletowe, poduszki, pledy, książki i inne przedmioty osobistego użytku;
2)
jeden aparat fotograficzny z trzema rolkami błon fotograficznych albo z błonami ciętymi lub kliszami fotograficznymi do 24 sztuk;
3)
podróżny aparat radiowy;
4)
podróżną maszynę do pisania, o ile służyć ma do wykonywania zawodu;
5)
maszynę do liczenia, o ile służyć ma do wykonywania zawodu;
6)
wózki dla dzieci i do przewożenia chorych, jeżeli dzieci lub chorzy, dla których są przeznaczone, przejeżdżają jednocześnie;
7)
ekwipunek turystyczny, sprzęt sportowy (łyżwy, narty, jednoosobowe lub dwuosobowe kajaki, sanki, rakiety itp.) oraz z zastrzeżeniem posiadania przez podróżnego zezwolenia na przywóz broni - broń palną myśliwską i naboje do niej w ilości do 100 sztuk oraz krótką broń palną z nabojami do niej w ilości do 25 sztuk;
8)
drobne instrumenty muzyczne, jak skrzypce, flety, trąbki, akordeony (harmonie) do 96 basów itp.;
9)
narzędzia, przyrządy i instrumenty niezbędne do wykonywania zawodu;
10)
żywność i owoce o łącznej ilości do 10 kg;
11)
spirytus, napoje spirytusowe, wino i miód pitny w łącznej ilości nie przekraczającej 2 litrów, tytoń i wyroby tytoniowe w ilościach do 200 g tytoniu albo 200 sztuk papierosów, albo 80 sztuk cygar, albo 40 g tabaki, bibułka do palenia tytoniu - 2 arkusze lub 2 książeczki albo 2 pudełka gilz, karty do gry - 2 talie luzem;
12)
lekarstwa i środki opatrunkowe w ilości do 2 kg z wyłączeniem lekarstw zawierających środki odurzające.
Nie stanowi przeszkody do zwolnienia od opłat celnych brak wyraźnych śladów używania przedmiotów wymienionych w § 1 pkt 1 - 9.
Zwalnia się od opłat celnych przywożone przez podróżnych z zagranicy w charakterze upominków następujące przedmioty:
1)
jeden zegarek na rękę lub kieszonkowy, nawet z metali szlachetnych;
2)
jeden budzik;
3)
2 pary pończoch lub skarpet;
4)
2 krawaty lub 2 kołnierzyki do przybrania sukien;
5)
jedną jedwabną chustkę na głowę lub kapelusz, czapkę, beret albo inne nakrycie głowy, chociażby przybrane futrem;
6)
2 komplety bielizny;
7)
1 parę rękawiczek, chociażby futrzanych;
8)
materiał wełniany o szerokości podwójnej - do 3,5 m lub pojedynczej - do 7 m albo tkaninę nylonową lub z jedwabiu naturalnego w ilości 7 m, albo odzież uszytą z tej ilości tych tkanin;
9)
materiał bawełniany lub ze sztucznego jedwabiu w ilości do 8 m albo też odzież uszytą z tej ilości tych tkanin;
10)
torebkę damską lub teczkę albo portfel lub portmonetkę;
11)
odzież, bieliznę, obuwie, rękawiczki, nakrycie głowy - dla dzieci w ilości do 5 kg, również futrzane;
12)
zabawki w ilości do 5 kg;
13)
1 pióro wieczne i 1 ołówek automatyczny;
14)
1 parę obuwia ze skór wszelkich;
15)
płyty gramofonowe w ilości do 5 sztuk;
16)
inne drobne przedmioty osobno nie wymienione, przeznaczone do codziennego osobistego użytku.
Podróżnymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia są osoby przekraczające granicę na podstawie paszportów zagranicznych oraz klauzul paszportowych umieszczonych w dowodach osobistych lub w tymczasowych zaświadczeniach tożsamości - z wyjątkiem osób należących do obsługi publicznych środków przewozowych.
Zwalnia się od opłat celnych przedmioty codziennego użytku, służące w czasie podróży lub niezbędne do wykonywania zawodu, przywożone przez osoby należące do obsługi publicznych przedsiębiorstw przewozowych (pracownicy kolei, poczty, przedsiębiorstw lotniczych, marynarze żeglugi morskiej i śródlądowej, rybacy, flisacy, automobiliści itp.).
Zwalnia się od opłat celnych przywożone i nadsyłane z zagranicy wieńce, kwiaty, bukiety żałobne oraz przedmioty służące do ozdoby lub utrzymania grobów.
Zwalnia się od opłat celnych wszelkie przedmioty otrzymane jako upominki i nagrody uzyskane na zagranicznych konkursach, wystawach, kongresach, zjazdach, zawodach sportowych, spotkaniach, wycieczkach itp. - na podstawie dyplomów nadania, zaświadczeń organizacji przydzielających upominki i nagrody lub zaświadczeń odpowiedniego urzędu zagranicznego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
1.
Rzeczy należące do osób przesiedlających się na stałe do kraju po co najmniej 1-rocznym pobycie za granicą zwalnia się od opłat celnych na podstawie zaświadczeń zagranicznych władz administracji publicznej lub zagranicznych urzędów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdzających, że stanowią one własność przesiedlającego się.
2.
Warunek jednorocznego pobytu za granicą nie dotyczy pracowników polskich placówek za granicą odwoływanych do kraju.
3.
Centralny Zarząd Ceł może zwolnić od opłat celnych rzeczy osób przesiedlających się w przypadkach pobytu za granicą przez okres krótszy niż 1 rok.
4.
Mienie przesiedleńcze repatriantów zwalnia się od cła nawet w razie braku formalnego dowodu, że stanowi ono ich własność.
5.
Nie stanowi przeszkody do zwolnienia od opłat celnych fakt nadesłania rzeczy przed przybyciem osoby przesiedlającej się do kraju.
Wyprawy ślubne osób przesiedlających się na stałe do kraju w związku z zawarciem małżeństwa z osobą zamieszkałą w kraju zwalnia się od opłat celnych na podstawie dowodu zawarcia związku małżeńskiego.
1.
Rzeczy nadsyłane jako spadek po osobach zmarłych za granicą zwalnia się od opłat celnych na podstawie zaświadczeń stwierdzających zgon osoby za granicą oraz wiarogodnych dowodów stwierdzających, że nadsyłane rzeczy stanowią istotnie mienie spadkowe przypadające osobie zamieszkałej w kraju.
2.
Rzeczy spadkowe nadsyłane przez urzędy konsularne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej do sądów powszechnych lub do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu ustalenia spadkobiercy w Polsce zwalniają od należności celnych urzędy celne; w innych przypadkach zwolnień od opłat celnych udziela Centralny Zarząd Ceł na wniosek spadkobiercy.
Zasady postępowania oraz normy określone niniejszym zarządzeniem dotyczące przywozu, z wyjątkiem przepisów § 8, mają zastosowanie również w wywozie - z zastrzeżeniem jednak dopełnienia warunków przewidzianych w przepisach szczególnych (dewizowych i innych).
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają odrębnych zarządzeń dotyczących:
1)
odprawy celnej przedmiotów przeznaczonych dla osób korzystających z przywilejów dyplomatycznych, jak również przeznaczonych do użytku służbowego uwierzytelnionych przedstawicielstw państw obcych, misji zagranicznych oraz obcych urzędów konsularnych;
2)
odprawy bagażu pasażerskiego przewożonego przez granicę.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 15 stycznia 1954 r. w sprawie stosowania zwolnień i ulg na podstawie art. 22 prawa celnego (Monitor Polski Nr 9, poz. 197).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.