Zwolnienia od należności celnych przedmiotów i towarów przywożonych z zagranicy lub wywożonych za granicę w obrocie pozaplanowym.

Monitor Polski

M.P.1959.41.190

Akt utracił moc
Wersja od: 17 września 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 11 kwietnia 1959 r.
w sprawie zwolnień od należności celnych przedmiotów i towarów przywożonych z zagranicy lub wywożonych za granicę w obrocie pozaplanowym.

Na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie ustanowienia taryfy celnej przywozowej (Dz. U. z 1956 r. Nr 26, poz. 121 i Nr 37, poz. 166, z 1957 r. Nr 30, poz. 129 i Nr 43, poz. 200) oraz stosownie do § 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 11 kwietnia 1959 r. w sprawie ceł wywozowych i pozwoleń na wywóz towarów za granicę (Dz. U. Nr 29, poz. 177) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Do stosowania zwolnień od należności celnych na podstawie niniejszego zarządzenia upoważnia się urzędy celne z wyjątkiem przypadków zastrzeżonych Centralnemu Zarządowi Ceł.
§  2.
Przewożone przez granicę przedmioty powinny być zgłoszone do kontroli organom celnym; zgłoszenie może być dokonane ustnie, chyba że zarządzenie niniejsze wymaga zgłoszenia pisemnego. Wzór zgłoszenia pisemnego ustala Centralny Zarząd Ceł.
§  3.
Zwolnienie od należności celnych udzielone na podstawie niniejszego zarządzenia nie zwalnia od obowiązku dopełnienia warunków przewidzianych w przepisach odrębnych, dotyczących ochrony zabytków, zdrowia ludzi, zwierząt i roślin w przepisach dewizowych, drogowych itp.
§  4.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają odrębnych przepisów dotyczących odprawy celnej przedmiotów przeznaczonych do użytku służbowego obcych przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz instytucji międzynarodowych korzystających z przywilejów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych, jak również przedmiotów należących lub przeznaczonych dla personelu tych przedstawicielstw, urzędów lub instytucji.

Przedmioty przewożone przez podróżnych.

§  5.
Podróżnymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia są osoby przekraczające granicę Państwa na podstawie dokumentów upoważniających do podróży do obcych krajów, z wyjątkiem osób przekraczających granicę na podstawie dokumentów przewidzianych w sąsiedzkich umowach międzypaństwowych (granicznych, turystycznych) oraz osób wchodzących w skład obsługi środków przewozowych należących do publicznych przedsiębiorstw przewozowych.
§  6.
Zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych przewożone przez podróżnych:
1)
przedmioty potrzebne do osobistego użytku w czasie pobytu za granicą określone w § 7,
2)
lekarstwa w ilości odpowiadającej potrzebie na czas pobytu podróżnego za granicą,
3)
środki spożywcze w ilości do 6 kg, z tym że ilość przewożonych: czekolady i wyrobów czekoladowych nie może przekraczać - 1 kg, grzybów - 250 g, kawy, herbaty i kakao w stanie suchym - 200 g netto każdej z tych używek oraz przypraw korzennych - 100 g łącznie różnego rodzaju,
4)
napoje alkoholowe w ilości do 2 litrów, w tym spirytusu do 1/2 litra, wyroby tytoniowe do 200 sztuk papierosów lub 50 cygar lub 250 g tytoniu - wszystko przewożone przez osoby w wieku powyżej lat 17,
5)
psy, koty i inne zwierzęta domowe przewożone zazwyczaj przez podróżnych nie w celach handlowych.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach Centralny Zarząd Ceł może zwolnić od należności celnych środki spożywcze i wyroby tytoniowe w ilościach większych niż podane w pkt 3 i 4.

§  7.
Za przedmioty osobistego użytku podlegające zwolnieniu od należności celnych stosownie do § 6 pkt 1 uważa się używane, a także nowe:
1)
odzież, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe, poduszki podróżne, pledy, książki i inne drobne przedmioty codziennego użytku,
2)
wyroby ze złota lub platyny stanowiące przedmioty osobistego użytku, nie przekraczające zwykłej dla nich wagi - o łącznej wadze złota, platyny, kamieni szlachetnych i pereł naturalnych do 50 g,
3)
turystyczny aparat radiowy, aparat fotograficzny lub amatorski aparat do zdjęć filmowych o szerokości taśmy do 16 mm, broń palną myśliwską, sportową lub krótką, drobne instrumenty muzyczne (akordeony o ilości basów 96 i poniżej, skrzypce, flety, trąbki itp.), sprzęt sportowy i ekwipunek turystyczny z wyjątkiem środków przewozowych,
4)
drobne przyrządy, narzędzia i instrumenty, jak podręczne narzędzia lekarskie, monterskie, ślusarskie itp. przeznaczone do wykonywania zawodu w czasie pobytu za granicą,
5)
klisze fotograficzne do 10 zdjęć lub 5 rolek błon fotograficznych albo 60 m taśmy filmowej o szerokości do 16 mm, jeżeli jednocześnie przewożony jest odpowiedni aparat fotograficzny albo amatorski aparat do zdjęć filmowych,
6)
naboje do broni palnej myśliwskiej lub sportowej w ilości do 100 sztuk, a do broni palnej krótkiej do 25 sztuk, jeżeli jednocześnie przewożona jest odpowiednia broń palna,
7)
wózki do przewożenia osób chorych i dzieci, jeżeli osoby takie przejeżdżają przez granicę jednocześnie z przewozem wózków dla nich przeznaczonych.
§  8.
Przy ustalaniu rodzaju i ilości przedmiotów, o których mowa w § 7, należy uwzględniać płeć i zawód podróżnego oraz porę roku, cel i czas jego pobytu za granicą.
§  9.
1.
Poza przedmiotami wymienionymi w § 6 podróżni w wieku od lat 17 mogą - pod warunkiem zgłoszenia pisemnego i pod warunkiem, że ilość przewożonych towarów nie wskazuje na ich przeznaczenie handlowe - przewozić bez obowiązku uiszczenia należności celnych:
1) 1
w przywozie - towary do sumy przypadających od nich należności celnych w wysokości 1.500 zł; suma należności celnych, od których uiszczenia zwolniony jest podróżny, może być podwyższona przez Centralny Zarząd Ceł do 3.000.- zł, o ile podróżnym jest osoba stale zamieszkała w kraju, a pobyt jej za granicą trwał nie mniej niż 3 miesiące oraz gdy okoliczności wskazują, że przywiezione towary mogły być zakupione bez naruszenia przepisów dewizowych bądź za otrzymane za granicą wynagrodzenie, bądź też za oszczędności z przydzielonych podróżnemu zagranicznych środków płatniczych przeznaczonych na pokrycie jego kosztów pobytu za granicą (diet)
2)
w wywozie - towary, których wartość rynkowa nie przekracza kwoty 1.000 zł; jeżeli wartość przedmiotu (jednej sztuki, pary lub kompletu) przekracza 1.000 zł - przedmiot ten podlega odprawie celnej na ogólnych zasadach.
2.
Podróżni w wieku do lat 17 korzystają z uprawnień przewidzianych w ust. 1 tylko wówczas, gdy podróżują samodzielnie i przekraczają granicę na podstawie paszportów indywidualnych.
3.
Wartość wywożonych towarów (ust. 1 pkt 2) powinien podróżny udowodnić rachunkami lub zaświadczeniami rzeczoznawców, a w razie ich braku wartość określa urząd celny.
4.
Środki przewozowe wprowadzane na polski obszar celny do czasowego użytku podróżnego, mającego stałe miejsce zamieszkania za granicą, podlegają odprawie celnej na ogólnych zasadach.
§  10.
Przepisy § 9 nie mają zastosowania:
1)
w przywozie - do przedmiotów, na których przywóz jest wymagane pozwolenie Ministra Handlu Zagranicznego,
2)
w wywozie - do środków spożywczych, napojów alkoholowych, srebra w stanie nie przerobionym, znaczków filatelistycznych, nut i książek wydanych za granicą oraz wydawnictw polskich sprzed 1945 r.
§  11. 2
Przedmioty wymienione w §§ 6 i 9 oddzielnie nadane przez podróżnego do przewozu przez granicę w związku z odbywaną podróżą mogą być zwolnione od należności celnych, jeżeli zostaną one zgłoszone urzędowi celnemu przez podróżnego przy przekraczaniu granicy; używane, oddzielnie nadane: odzież, obuwie i inne przedmioty osobistego użytku, należące do podróżnego, mogą być zwolnione od należności celnych pomimo niezgłoszenia ich przez podróżnego przy przekraczaniu granicy.
§  12.
1.
Przedmioty przeznaczone do osobistego użytku podróżnego podczas pobytu za granicą, nie odpowiadające ze względu na ilość i rodzaj warunkom zastosowania zwolnień określonych w §§ 6 i 8 (np. magnetofony, gramofony, maszyny do pisania, maszyny do liczenia itp.), jeżeli nie mogą być odprawione stosownie do § 9, należy:
1)
w przywozie - odprawiać warunkowo lub ostatecznie po pobraniu należności celnych, a w razie niewyrażenia przez podróżnego zgody na odprawę warunkową lub ostateczną - zatrzymać w depozycie,
2)
w wywozie - odprawiać ostatecznie po pobraniu należności celnych, a jeżeli przedmioty takie są wywożone przez podróżnych zamieszkałych stale w Polsce - odprawiać warunkowo; w razie nie wyrażenia zgody przez podróżnych na odprawę ostateczną lub warunkową przedmioty te mogą być przyjęte do depozytu.
2.
Przy odprawie celnej wywozowej warunkowej przedmiotów, od których cło zgodnie z taryfą celną wywozową wymienia się w procentach od wartości towaru, należy przy wymiarze cła stosować najwyższy procent przewidziany w taryfie celnej dla danego towaru.
3.
Jeżeli przy odprawie warunkowej podróżny nie może złożyć w gotówce zabezpieczenia przypadających należności celnych, urząd celny może dokonać odprawy warunkowej przyjmując od podróżnego pisemne zobowiązanie, iż w razie niewywiezienia lub nieprzywiezienia w terminie przedmiotów odprawionych warunkowo podróżny uiści przypadające należności celne.
4.
Przedmioty, o których mowa w ust. 1, podlegają zgłoszeniu do kontroli celnej na piśmie.
§  13. 3
1.
Urzędy celne na uzasadniony wniosek podróżnego lub osoby wysyłającej mogą zwalniać od należności celnych przywozowych i wywozowych żywność, odzież, bieliznę, obuwie, lekarstwa i pomoce naukowe, przeznaczone do osobistego użytku podróżnego w czasie jego pobytu za granicą, jeśli dosłanie następuje nie później niż w 6 miesięcy od przekroczenia granicy przez podróżnego.
2.
Jeżeli przesyłka o zawartości wymienionej w ust. 1 jest przeznaczona dla osoby przebywającej na leczeniu, studiach lub bezpłatnej praktyce, urzędy celne mogą zwalniać od należności również, o ile dosłanie następuje po terminie 6 miesięcy.
§  14. 4
Urzędy celne mogą w uzasadnionych przypadkach zwalniać od należności celnych stanowiące własność podróżnych przedmioty ich osobistego użytku, przesyłane im już po zakończeniu podróży, jeśli przesłanie następuje w okresie 6 miesięcy po zakończeniu podróży.
§  15. 5
Decyzje w sprawach o zwolnienia przewidziane w § 13 ust. 1 i w § 14 po upływie 6 miesięcy od przekroczenia granicy lub od zakończenia podróży wydaje Centralny Zarząd Ceł.

Przedmioty przewożone przez pracowników publicznych środków przewozowych.

§  16.
Osoby wchodzące w skład obsługi środków przewozowych należących do publicznych przedsiębiorstw przewozowych mogą przewozić bez obowiązku uiszczenia należności celnych używane przedmioty osobistego użytku, lekarstwa, środki spożywcze, wyroby tytoniowe oraz używane przedmioty przeznaczone do wykonywania zawodu - wszystko potrzebne do użytku w czasie pobytu za granicą, z tym że ilość przewożonych przedmiotów nie może przekraczać ilości określonych w §§ 6 i 7. Do przedmiotów o większej wartości urząd celny może zastosować odprawę warunkową.

Mienie osób przesiedlających się.

Przywóz.

§  17.
Nowe lub używane przedmioty stanowiące mienie pracowników polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, konsularnych, misji wojskowych, placówek handlowych i innych wracających do kraju na stałe zwalnia się od należności celnych przywozowych, jeżeli rodzaj i ilość tych przedmiotów wskazują na ich przeznaczenie do osobistego lub domowego użytku. W celu uzyskania zwolnienia od należności celnych osoba przesiedlająca się powinna przedstawić spis przywożonych przedmiotów potwierdzony przez zagraniczny urząd P.R.L. na dowód, że przedmioty te stanowią własność osoby przesiedlającej się.
§  18.
Osoby wymienione w § 17 przenoszone służbowo za granicą z jednego kraju do drugiego mogą przysyłać do Polski swoje mienie, które posiadały na dotychczasowym miejscu służbowym; zwolnienie od cła przysyłanego mienia następuje na warunkach ustalonych w § 17 po przedstawieniu zaświadczenia zagranicznego urzędu P.R.L., że przewóz tych przedmiotów na nowe miejsce urzędowania jest z punktu widzenia wymagań służby zbędny lub połączony z nadmiernymi wydatkami.
§  19. 6
Nowe lub używane przedmioty stanowiące mienie osób innych niż wymienione w § 17 delegowanych za granicę, a wracających do kraju po co najmniej 6-miesięcznym pobycie za granicą, zwalnia się od należności celnych, jeżeli rodzaj i ilość tych przedmiotów wskazują na ich przeznaczenie do osobistego lub domowego użytku. W celu uzyskania zwolnienia od należności celnych osoba przesiedlająca się powinna przedstawić spis przedmiotów potwierdzony przez zagraniczny urząd P.R.L. na dowód, że przedmioty te stanowią własność przesiedlającego się, a w odniesieniu do przywożonego samochodu ponadto zaświadczenie zagranicznego urzędu PRL stwierdzające, że mógł on być nabyty - z zachowaniem przepisów dewizowych - za zagraniczne środki płatnicze przydzielone osobie przesiedlającej się w związku z jej pobytem za granicą lub uzyskane przez tę osobę - zależnie od celu jej pobytu za granicą - tytułem wynagrodzenia za stosunek pracy, z umowy o dzieło lub z umowy zlecenia albo z tytułu stypendium
§  20.
Nowe lub używane przedmioty stanowiące mienie repatriantów zwalnia się od należności celnych przywozowych pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia zagranicznego urzędu P.R.L. lub innego dokumentu stwierdzającego, iż osoba przesiedlająca się do kraju powraca jako repatriant; jeżeli mienie zostało nadane do przewozu po wyjeździe repatrianta z dotychczasowego miejsca zamieszkania, może ono być zwolnione od należności celnych po przedstawieniu spisu rzeczy, potwierdzonego przez zagraniczny urząd P.R.L., na dowód, iż stanowią one mienie repatrianta.
§  21. 7
Nowe i używane przedmioty, stanowiące mienie osób innych niż wymienione w §§ 17-20, przesiedlających się do kraju na stałe po rocznym co najmniej pobycie za granicą, zwalnia się od należności celnych przywozowych, jeżeli rodzaj i ilość tych przedmiotów wskazują na ich przeznaczenie do użytku osobistego, domowego lub do wykonywania zawodu; warunkiem zwolnienia jest przestawienie spisu tych przedmiotów, potwierdzonego przez zagraniczny urząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub władze administracyjne dotychczasowego miejsca zamieszkania na dowód, że stanowią one mienie osoby przesiedlającej się.
§  22.
1.
Osoby przesiedlające się do kraju na pobyt czasowy, nie krótszy od 3 miesięcy, mogą przywozić bez obowiązku uiszczenia należności celnych:
1)
nowe lub używane przedmioty stanowiące ich mienie, jeżeli z rodzaju i ilości tych przedmiotów wynika, że są one przeznaczone do osobistego, domowego lub zawodowego użytku oraz
2)
posiadane normalnie w gospodarstwie domowym zapasy środków spożywczych.
2.
W celu uzyskania zwolnienia od należności celnych osoba przesiedlająca się powinna przedstawić spis wszystkich przedmiotów, potwierdzony przez zagraniczny urząd P.R.L. lub przez władzę administracyjną dotychczasowego miejsca zamieszkania, na dowód, że stanowią one własność osoby przesiedlającej się.
3.
Zwolnione od należności celnych przedmioty, o których mowa w ust. 1, nie mogą być bez zgody Centralnego Zarządu Ceł i bez uiszczenia należności celnych w okresie pięciu lat od dokonania odprawy celnej przywozowej odstąpione innym osobom; Centralny Zarząd Ceł może w przypadkach szczególnych zwolnić całkowicie lub częściowo te przedmioty od należności celnych.
§  23. 8
1.
Mienie osób przesiedlających się do kraju powinno być przywiezione jednorazowo. W razie gdy mienie to ma być przywiezione partiami, osoba przesiedlająca się powinna przy odprawie celnej pierwszej partii zgłosić urzędowi celnemu, że dalsze partie przedmiotów objęte spisem przywiezie w terminie późniejszym. Fakt zgłoszenia urząd celny, dokonujący odprawy celnej pierwszej partii, odnotowuje na przedstawionym spisie przedmiotów. Centralny Zarząd Ceł może również udzielić zwolnienia od należności celnych pomimo niezgłoszenia przy odprawie pierwszej partii.
2.
Zwolnienia określone w §§ 17, 18, 19 i 21 nie mogą objąć więcej samochodów niż jeden na jedną rodzinę przebywającą razem za granicą i prowadzącą tam wspólne gospodarstwo domowe, przy czym przysługuje ono tylko wówczas, gdy nikt z tej rodziny w ciągu 5 lat przed dniem przywozu samochodu do Polski nie uzyskał z jakiegokolwiek tytułu choćby częściowego zwolnienia innego samochodu od należności celnych przywozowych. Zwolnienie następuje, pod warunkiem że samochód nie będzie odstępowany innym osobom w ciągu trzech lat od dnia odprawy celnej.
§  24.
Zwolnienie od należności celnych mienia osób przesiedlających się może nastąpić, jeżeli mienie to zostało przywiezione do kraju najpóźniej w okresie 6 miesięcy od daty przesiedlenia się lub od daty odprawy pierwszej partii mienia (§ 23). Okres ten na umotywowany wniosek zainteresowanego może być przedłużony przez Centralny Zarząd Ceł.
§  25.
Osoby przesiedlające się do kraju korzystają przy przekraczaniu granicy również z uprawnień przewidzianych w §§ 6 i 9.
§  26.
Centralny Zarząd Ceł może w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie zwalniać od należności celnych przywozowych przedmioty przywożone przez osoby przesiedlające się pomimo braku spisu przewidzianego w §§ 17-22.

Wywóz.

§  27.
1.
Zwalnia się od należności celnych wywozowych nowe lub używane przedmioty stanowiące mienie osób wyjeżdżających za granicę służbowo na placówki polskie na czas nie określony lub w celach naukowych, szkoleniowych lub innych na czas nie krótszy od 6 miesięcy, a przeznaczone do ich osobistego, domowego lub zawodowego użytku w czasie pobytu za granicą; nie dotyczy to wyrobów ze złota i platyny, kamieni szlachetnych oraz pereł naturalnych. W celu uzyskania zwolnienia od cła wywozowego osoba delegowana powinna przedstawić w urzędzie celnym sporządzony w trzech egzemplarzach spis przedmiotów wywożonych oraz zaświadczenie instytucji delegującej; inne osoby powinny przedstawić sporządzony w trzech egzemplarzach spis przedmiotów potwierdzony przez organ do spraw wewnętrznych prezydium właściwej rady narodowej na dowód, że stanowią one własność wyjeżdżającego.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych Centralny Zarząd Ceł może zwalniać od należności celnych wywozowych przedmioty stanowiące mienie osób wyjeżdżających za granicę w celach szkoleniowych, naukowych lub innych na czas krótszy od 6 miesięcy.
§  28.
1.
Mienie osób przesiedlających się za granicę na stałe zwalnia się od należności celnych wywozowych, jeżeli mienie to stanowią następujące używane przedmioty przeznaczone do osobistego, domowego lub zawodowego użytku przesiedlającego się:
1)
odzież, obuwie, bielizna osobista, pościelowa i stołowa,
2)
pościel - nie więcej jednak niż dwie poduszki, jedna pierzyna lub jedna kołdra na osobę,
3)
nakrycia stołowe platerowane - najwyżej 1 komplet na 12 osób na rodzinę,
4)
nakrycia stołowe ze srebra - nie więcej niż 36 sztuk i o wadze nie przekraczającej 4 kg na rodzinę,
5)
serwisy porcelanowe: stołowe i do kawy - najwyżej po jednym komplecie na 12 osób na rodzinę,
6)
wyroby ze szkła kryształowego - do 20 kg na rodzinę,
7)
meble, naczynia kuchenne i stołowe oraz inne przedmioty domowego użytku - wszystkie z materiałów pospolitych, z tym że maszyny do szycia, lodówki, kuchenki gazowe lub elektryczne, pralki, odkurzacze, froterki, aparaty radiowe i telewizyjne, magnetofony, adaptery i patefony mogą być zwolnione od należności celnych tylko po 1 sztuce, a dywany i kilimy po 2 sztuki na rodzinę,
8)
drobne narzędzia rzemieślnicze,
9)
maszyny do pisania, drobne narzędzia i instrumenty lekarskie, dentystyczne, weterynaryjne itp., wszystko stosownie do wykonywanego zawodu, z tym że maszyny do pisania mogą być zwalniane od należności celnych tylko po jednej sztuce na rodzinę,
10)
rowery po jednej sztuce na osobę,
11)
motocykle lub motorowery po 1 sztuce na rodzinę pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia rejestracji na dowód, że pojazd był przez osobę wyjeżdżającą używany przynajmniej 1 rok przed zgłoszeniem do odprawy celnej,
12)
książki w pojedynczych egzemplarzach; książki wydane przed 1945 r. mogą być wywiezione po przedstawieniu zaświadczenia Biblioteki Narodowej w Warszawie na dowód, że nie stanowią one wartości zabytkowej,
13)
fortepian albo pianino, albo fisharmonia, albo harfa - po jednej sztuce na rodzinę, akordeony o 120 i więcej basach, skrzypce, wiolonczele, altówki i kontrabasy - wszystko pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia właściwego do spraw kultury i sztuki organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), że nie stanowią one przedmiotów o wartości artystycznej lub zabytkowej, a ponadto po udowodnieniu, iż fortepiany, pianina, fisharmonie, harfy i akordeony służyły do wykonywania zawodu; w razie gdy wyżej wymienione instrumenty stanowią przedmiot o wartości artystycznej lub zabytkowej, mogą one być wywiezione za granicę po przedstawieniu zezwolenia Ministra Kultury i Sztuki.
2.
Poza przedmiotami wymienionymi w ust. 1 zwalnia się od należności celnych wywozowych stanowiące mienie osoby przesiedlającej się:
1)
tkaniny o szerokości podwójnej - do 3,5 m lub pojedynczej - do 8 m,
2)
niewielkie zapasy domowe środków spożywczych,
3) 9
zbiory znaczków filatelistycznych o wartości do 1.000 zł; wartość ustala Zarząd Główny lub oddział wojewódzki Polskiego Związku Filatelistycznego.
§  29.
Niezależnie od przedmiotów wymienionych w § 23, rolnikom i robotnikom rolnym zwalnia się od cła wywozowego następujące produkty i narzędzia:
1)
zboże lub przetwory ze zboża (mąka, kasze itp.) lub fasolę albo groch do 100 kg na osobę,
2)
ziemniaki do 100 kg na osobę,
3)
mięso lub słoninę albo przetwory z nich (wędliny, tłuszcze) lub masło do 25 kg na osobę,
4)
cukier do 5 kg na osobę,
5)
miód w ilości 10 kg od 1 posiadanego ula, nie więcej jednak niż 100 kg na rodzinę; ilość posiadanych uli powinna być zaświadczona przez właściwy do spraw administracji rolnej organ prezydium rady narodowej,
6)
nasiona:
a)
roślin motylkowatych gruboziarnistych (wyka, peluszka, bobik, łubin) do 100 kg na rodzinę;
b)
roślin motylkowatych drobnoziarnistych (koniczyna, lucerna, seradela, inkarnatka, komonica, esparceta i przelot) do 20 kg na rodzinę,
c)
lnu do 20 kg na rodzinę,
d)
traw do 20 kg na rodzinę,
e)
buraków cukrowych i pastewnych do 30 kg na rodzinę; ogólna ilość nasion wymienionych w niniejszym punkcie nie może jednak przekraczać 150 kg na rodzinę,
7)
używane w gospodarstwie przesiedlającego się narzędzia i sprzęt rolniczy, np. brony, pługi, kultywatory itp. z wyłączeniem maszyn i motorów.
§  30.
Przedmioty wymienione w §§ 28 i 29 zwalnia się od cła wywozowego, pod warunkiem przedłożenia sporządzonego w trzech egzemplarzach spisu tych przedmiotów, potwierdzonego przez właściwy do spraw wewnętrznych organ prezydium rady narodowej, na dowód, że stanowią one własność osoby przesiedlającej się, a ponadto w razie wywożenia przedmiotów wymienionych w § 29 - pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia właściwego do spraw administracji rolnej organu prezydium rady narodowej, że wyjeżdżający jest rolnikiem lub robotnikiem rolnym i że wywożone produkty pochodzą z własnego gospodarstwa lub zostały otrzymane jako wynagrodzenia za pracę (deputat).
§  31.
Na spisie przedmiotów, o którym mowa w § 30, osoba przesiedlająca się za granicę powinna przy odprawie złożyć pisemne oświadczenie, iż przedstawione do odprawy przedmioty są zgodne co do ilości i rodzaju ze spisem.
§  32.
Osoby przesiedlające się za granicę w związku z zawarciem małżeństwa mogą wywozić bez obowiązku uiszczenia należności celnych przedmioty wymienione w § 28 również nowe, pod warunkiem przedstawienia dowodu zawarcia związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą za granicą.
§  33.
Przy odprawie celnej mienia osób przesiedlających się w wywozie mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 23-26.
§  34.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Centralny Zarząd Ceł może zwalniać od należności celnych przedmioty inne aniżeli wymienione w §§ 28 i 29.

Spadki.

§  35.
Nowe lub używane przedmioty i inwentarz żywy pozostałe po osobie zmarłej za granicą, które według przepisów prawa spadkowego przypadają osobom zamieszkałym na polskim obszarze celnym, zwalnia się od należności celnych przywozowych; przedmioty spadku mogą być zwolnione od cła przywozowego, jeżeli uprawnienie do spadku zostanie udowodnione.
§  36.
Zwalnia się od należności celnych wywozowych nowe lub używane przedmioty pozostałe po osobie zmarłej, znajdujące się na polskim obszarze celnym, które według przepisów polskiego prawa spadkowego przypadają osobom zamieszkałym za granicą pod warunkiem, że kraj, w którym zamieszkują spadkobiercy, stosuje w nie mniejszym zakresie tego rodzaju zwolnienia od cła w przypadkach, gdy spadek otwarty w tym kraju przypada spadkobiercom zamieszkałym w Polsce. Uprawnienie do spadku powinno być udowodnione urzędowym dowodem spadkobrania.
§  37.
Narzędzia produkcji, surowce, mechaniczne środki przewozowe (samochody, motocykle), jak również inwentarz żywy, stanowiące przedmiot spadku, mogą być zwolnione od należności celnych wywozowych przez Centralny Zarząd Ceł w przypadkach szczególnie uzasadnionych.

Nagrody, upominki.

§  38.
Zwalnia się od należności celnych przedmioty uzyskane jako nagrody lub upominki na imprezach międzynarodowych (konkursach, zawodach, wystawach, zjazdach), jeżeli przedmioty te są trwale oznaczone w sposób wskazujący na ich znaczenie pamiątkowe związane z uczestnictwem w danej imprezie albo są zwyczajowo przyjęte dla takich celów (np. puchary, statuetki itp.), albo też jeżeli:
1)
w przywozie - podróżny lub odbiorca nagrody wykaże się dyplomem nadania albo innym odpowiednim zaświadczeniem zagranicznego urzędu P.R.L. lub instytucji, która nagrodę lub upominek przyznała,
2)
w wywozie - osoba stale zamieszkała za granicą wykaże się dyplomem nadania nagrody lub zaświadczeniem o przyznaniu upominku, wydanym przez instytucję organizującą imprezę w Polsce, a upominek nie pochodzi z importu.
§  39.
Przepisy § 38 stosuje się odpowiednio do przedmiotów przeznaczonych na nagrody lub upominki dla uczestników międzynarodowych imprez, a przewożonych przez granicę przez organizatorów tych imprez.
§  40.
Centralny Zarząd Ceł może zwolnić od należności celnych wywozowych przedmioty zakupione przez osoby zamieszkałe za granicą za otrzymane na międzynarodowych imprezach odbytych w kraju nagrody pieniężne; udzielenie zwolnienia może nastąpić po przedstawieniu dowodu otrzymania nagrody pieniężnej i rachunku kupna.
§  41.
Przepisy § 40 nie mają zastosowania przy wywozie środków spożywczych, przedmiotów pochodzących z importu oraz wyrobów ze złota i platyny, kamieni szlachetnych, pereł naturalnych, srebra i wyrobów ze srebra.
§  42. 10
Centralny Zarząd Ceł może zwolnić od należności celnych:
1)
przedmioty wywożone lub wysyłane za granicę nieodpłatnie przez instytucje i jednostki gospodarki uspołecznionej, organizacje polityczne i społeczne,
2)
przedmioty przywożone przez urzędy, przedsiębiorstwa państwowe i instytucje oraz organizacje polityczne, społeczne lub zawodowe, a przeznaczone do ich użytku służbowego lub związane z zakresem ich statutowej działalności,
3)
przedmioty wywożone przez osoby stale zamieszkałe za granicą, a otrzymane w darze od instytucji i jednostek gospodarki uspołecznionej oraz organizacji politycznych i społecznych.

Zwolnienie następuje na wniosek wymienionych instytucji, przedsiębiorstw i organizacji.

Pomoce naukowe, wzory i próbki, plakaty, materiał propagandowy.

§  43.
Zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych wzory i próbki towarów, jak również przedmioty pokazowe i pomoce naukowe nadsyłane bezpłatnie dla instytucji i przedsiębiorstw państwowych oraz instytucji i zakładów naukowych, jak również wysyłane za granicę bezpłatnie przez te instytucje i zakłady - w celach laboratoryjnych, pokazowych, naukowych i szkoleniowych.
§  44.
Przedmioty wymienione w § 43 zwalnia się od należności celnych po przedstawieniu pisemnych oświadczeń wymienionych instytucji, zakładów naukowych i przedsiębiorstw państwowych, że przedmioty te służą do omawianych celów; pisemnych oświadczeń nie wymaga się, jeżeli przesyłki zawierają przedmioty o nieznacznej wartości, a ich określone wyżej przeznaczenie nie budzi wątpliwości.
§  45.
1.
Zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych plakaty i materiały propagandowe wydawane za granicą przez zagraniczne zrzeszenia i instytucje i nadsyłane do kraju, jak również wydawane w kraju przez krajowe zrzeszenia i instytucje, a wysyłane za granicę - w związku z kongresami naukowymi, zawodami sportowymi, imprezami turystycznymi itp., oraz wydawnictwa taryfowe i wszelkie druki wydawane przez międzynarodowe organizacje lub zagraniczne zarządy kolejowe, lotnicze, pocztowe, radiofoniczne, turystyczne itp., a nadsyłane dla polskich zarządów, jak również wydawane w kraju przez polskie zarządy, a wysyłane za granicę dla odpowiednich zarządów zagranicznych.
2.
Centralny Zarząd Ceł może zwolnić od należności celnych materiały propagandowe przywożone z zagranicy lub wywożone za granicę w przypadkach innych, aniżeli wymienione w ust. 1.

Inne przypadki stosowania zwolnień od należności celnych w obrocie pozaplanowym.

§  46. 11
Zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych wszelkie dokumenty i akta, również w oprawie.
§  47.
Ordery, medale i odznaczenia zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych po przedstawieniu dyplomów nadania.
§  48.
Znajdujące się w zbiornikach połączonych bezpośrednio z silnikiem materiały pędne oraz odpowiednią ilość smarów znajdujących się na środkach przewozowych wprowadzonych czasowo na polski obszar celny i wywożonych z polskiego obszaru celnego zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych.
§  49.
Materiały budowlane i pędne, przybory potrzebne do utrzymania ruchu i wykonywania służby na drogach kołowych, wodnych, kolejowych, granicznych stacjach kolejowych oraz portach lotniczych i rzecznych zwalnia się od należności celnych na podstawie umów międzynarodowych zobowiązujących do stałego utrzymania tych dróg, stacji oraz portów.
§  50.
Materiały pędne, smary, części zamienne i wyposażenie środków przewozowych należących do zagranicznych przedsiębiorstw przewozowych utrzymujących linie przewozowe w kraju, jak również należących do polskich przedsiębiorstw przewozowych utrzymujących linie przewozowe za granicą zwalnia się od należności celnych na podstawie umów międzynarodowych.
§  51.
Przedmioty nie objęte umowami międzynarodowymi, przewożone przez przedsiębiorstwa wymienione w § 50, a służące do użytku tych przedsiębiorstw, może zwolnić od należności celnych Centralny Zarząd Ceł.
§  52.
Trumny ze zwłokami, urny z popiołami zwłok oraz z wieńcami i bukietami zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych - na podstawie pozwoleń na przewiezienie zwłok udzielonych przez właściwy do spraw gospodarki komunalnej organ prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej.
§  53.
Wieńce oraz inne drobne przedmioty przeznaczone do ozdoby lub utrzymania grobów polskich za granicą oraz grobów cudzoziemców w Polsce zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych po przedstawieniu zaświadczeń instytucji opiekujących się tymi grobami.
§  54.
Wieńce nadsyłane lub przywożone z zagranicy przez osoby zamieszkałe za granicą lub wysyłane albo wywożone za granicę przez osoby zamieszkałe w kraju zwalnia się od należności celnych przywozowych i wywozowych bez wymagania zaświadczeń wymienionych w § 53, jeżeli z rodzaju i ilości wieńców wynika, iż są one przeznaczone do ozdoby pojedynczych grobów.
§  55.
Mienie rewindykowane zwracane z zagranicy zwalnia się od należności celnych po przedstawieniu zaświadczenia zagranicznego urzędu P.R.L. lub zagranicznych organów administracji ogólnej; mienie rewindykowane zwracane za granicę zwalnia się od należności celnych po przedstawieniu zaświadczenia właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) lub innych organów.
§  56. 12
Przedmioty wysyłane za granicę do użytku służbowego placówek polskiej służby zagranicznej oraz placówek zagranicznych innych urzędów, instytucji i jednostek gospodarki uspołecznionej zwalnia się od należności celnych wywozowych po przedstawieniu zaświadczenia urzędu, instytucji lub jednostki gospodarki uspołecznionej, stwierdzającego przeznaczenie przesyłki.
§  57. 13
Przedmioty służące do użytku służbowego placówek polskiej służby zagranicznej oraz placówek zagranicznych innych urzędów, instytucji i jednostek gospodarki uspołecznionej zwalnia się od należności celnych przywozowych po przedstawieniu zaświadczenia placówki, urzędu, instytucji lub jednostki gospodarki uspołecznionej, że przedmioty te służyły do użytku służbowego.
§  58. 14
1.
Zwalnia się od należności celnych wywozowych przedmioty wywożone przez osoby stale zamieszkałe za granicą, a zakupione w kraju za zagraniczne środki płatnicze w upoważnionych do tego punktach sprzedaży. Zwolnienie następuje po przedstawieniu rachunku wystawionego przez punkt sprzedaży na nazwisko podróżnego.
2.
Zwalnia się od należności celnych wywozowych przedmioty wywożone lub wysyłane za granicę przez osoby stale zamieszkałe w kraju, a zakupione za zagraniczne środki płatnicze, o ile rodzaj i ilość tych przedmiotów nie wskazują na ich przeznaczenie handlowe. Zwolnienie następuje po przedstawieniu rachunku wystawionego na nazwisko wywożącego przez uprawniony punkt sprzedaży.
§  59.
Centralny Zarząd Ceł może zwolnić od należności celnych wywozowych towary wywożone przez osoby stale zamieszkałe za granicą, a zakupione w kraju za otrzymane od instytucji i jednostek gospodarki uspołecznionej oraz organizacji politycznych i społecznych wynagrodzenia; zwolnienie następuje po przedstawieniu dowodu otrzymania wynagrodzenia pieniężnego i rachunku kupna. Zwolnienia nie stosuje się przy wywozie przedmiotów importowanych, wyrobów ze złota i platyny, kamieni szlachetnych i pereł naturalnych, srebra i wyrobów ze srebra oraz środków spożywczych.
§  60.
Zwalnia się od należności celnych wywozowych towary zakupione w kraju przez osoby stale zamieszkałe za granicą, a przekraczające granicę za przepustkami granicznymi i zatrudnione w polskich instytucjach i przedsiębiorstwach; jeżeli wartość towarów przez nie wywożonych nie przekracza 40% otrzymywanego uposażenia. Rodzaj i ilość dozwolonych do wywozu towarów oraz sposób prowadzenia przez urzędy celne ewidencji ustala Centralny Zarząd Ceł.
§  61. 15
Urzędy celne mogą w uzasadnionych przypadkach zwalniać na należności celnych częściowo, a w wyjątkowych przypadkach całkowicie:
1)
przedmioty przesyłane z zagranicy dla osób pozostających na wyłącznym utrzymaniu instytucji opieki społecznej, dla osób znajdujących się w wyjątkowo trudnych warunkach materialnych oraz dla młodzieży studiującej, której wyłącznym źródłem utrzymania jest stypendium,
2)
używane: odzież, bieliznę i obuwie oraz lekarstwa, wysyłane jako pomoc dla rodzin zamieszkałych za granicą.
§  62. 16
Urzędy celne mogą częściowo zwalniać od należności celnych:
1)
w przywozie i wywozie - przedmioty, których wartość została poważnie obniżona w wyniku zepsucia, uszkodzenia lub zużycia, a taryfa celna nie przewiduje odrębnych stawek dla przedmiotów używanych lub nie przewiduje stosowania takich stawek w odniesieniu do danej osoby otrzymującej (wysyłającej) takie przedmioty,
2)
w przywozie - przedmioty, od których należne cło przekracza wartość towaru na rynku wewnętrznym, a ilość i rodzaj towaru nie wskazują na jego przeznaczenie handlowe.

Przepisy końcowe.

§  63. 17
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 12 września 1956 r. w sprawie stosowania zwolnień i ulg na podstawie art. 22 prawa celnego (Monitor Polski Nr 82, poz. 970),
2)
zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 14 marca 1957 r. w sprawie wywozu za granicę rzeczy osób przesiedlających się (Monitor Polski Nr 22, poz. 160).
§  64. 18
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1959 r.
1 § 9 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
3 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
4 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
5 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
6 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 3 września 1964 r. (M.P.64.63.295) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 września 1964 r.
7 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
8 § 23:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 3 września 1964 r. (M.P.64.63.295) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 września 1964 r.

9 § 28 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
10 § 42 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
11 § 46 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
12 § 56 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
13 § 57 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
14 § 58 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
15 § 61 dodany przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
16 § 62 dodany przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
17 § 63 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.
18 § 64 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 10 lutego 1961 r. (M.P.61.15.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1961 r.