Sporządzanie opinii o żołnierzach zwolnionych ze służby wojskowej, wymaganej przy przyjmowaniu do pracy na stanowiska kierownicze lub związane z odpowiedzialnością materialną.

Monitor Polski

M.P.1964.12.54

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 1 lutego 1964 r.
w sprawie sporządzania opinii o żołnierzach zwolnionych ze służby wojskowej, wymaganej przy przyjmowaniu do pracy na stanowiska kierownicze lub związane z odpowiedzialnością materialną.

Na podstawie § 10 ust. 3 zarządzenia nr 19 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 marca 1962 r. w sprawie trybu przyjmowania do pracy na stanowiska kierownicze lub związane z odpowiedzialnością materialną (Monitor Polski Nr 20, poz. 86) zarządza się, co następuje:
1.
Na wniosek urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych albo organizacji spółdzielczych, zwanych dalej "zakładami pracy", zamierzających zatrudnić osoby zwolnione z zawodowej, okresowej lub nadterminowej służby wojskowej, zwane dalej "żołnierzami", na stanowisku kierowniczym lub związanym z odpowiedzialnością materialną - organy wojskowe sporządzają opinie o tych osobach, wymagane przy przyjmowaniu do pracy na powyższe stanowiska.
2.
Wniosek o wydanie opinii może być zgłoszony tylko na piśmie i powinien zawierać w załączeniu odpis wniosku kandydata o zatrudnienie go w tym zakładzie pracy albo jego oświadczenie stwierdzające, że ubiega się o pracę w tym zakładzie.
O nadesłanie opinii zakład pracy zwraca się do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (pobyt czasowy ponad 2 miesiące) żołnierza.
Organy wojskowe określone odrębnymi przepisami sporządzają opinię o żołnierzu w ciągu 10 dni, licząc od dnia otrzymania przez wojskową komendę rejonową wniosku zakładu pracy o wydanie opinii.
1.
Opinia obejmuje okres co najmniej ostatnich trzech lat służby wojskowej, a jeżeli żołnierz pełnił służbę krócej - cały okres służby.
2.
Opinię sporządza się na podstawie znajdujących się w aktach personalnych żołnierza opinii służbowych oraz danych dotyczących przebiegu służby wojskowej, takich jak mianowania na wyższy stopień wojskowy, wyznaczenia na stanowisko służbowe (wyższe, równorzędne i niższe), a także wyróżnienia (odznaczenia, pochwały, nagrody itp.), zastosowane środki odpowiedzialności dyscyplinarnej i materialnej.
1.
Opinia powinna zawierać:
1)
charakterystykę kwalifikacji fachowych żołnierza, mogących mieć zastosowanie w pracy poza wojskiem, ocenę stopnia wywiązywania się z powierzonych mu obowiązków opartą na danych określonych w § 4, z uwzględnieniem uzyskanego w okresie służby wojskowej podwyższenia kwalifikacji fachowych i nabytej specjalności mogącej mieć zastosowanie w pracy poza wojskiem,
2)
określenie przyczyn zwolnienia ze służby wojskowej.
2.
Ponadto opinia powinna zawierać pouczenie co do przysługującego żołnierzowi prawa wystąpienia o zmianę opinii ze wskazaniem organu, do którego może o to wystąpić w tej sprawie.
1.
Jeżeli żołnierz został skazany za przestępstwo z chęci zysku albo za inne przestępstwo związane z pełnioną służbą wojskową lub z zajmowanym stanowiskiem albo jeżeli przeciwko niemu toczy się postępowanie w tego rodzaju sprawie, opinia powinna zawierać informację o skazaniu lub toczącym się postępowaniu.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, może być zamieszczona w opinii tylko na podstawie odpowiednich dokumentów. Stanowią je w szczególności zawiadomienia o wszczęciu i ukończeniu postępowania karnego nadsyłane zgodnie z obowiązującymi przepisami przez organy prowadzące śledztwo lub dochodzenie oraz wyroki sądu. Informacja powinna obejmować także dane o sprawach, o których sporządzający opinię został zawiadomiony po zwolnieniu żołnierza ze służby wojskowej, a przed wydaniem opinii.
3.
W razie otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, w ciągu jednego miesiąca po wydaniu opinii, organ wojskowy, który sporządził opinię, obowiązany jest przesłać odpis tego zawiadomienia zainteresowanemu zakładowi pracy.
Organ wojskowy, który sporządził opinię, doręcza zainteresowanemu żołnierzowi odpis tej opinii bezpośrednio po jej sporządzeniu.
1.
Żołnierz, który nie godzi się z wydaną o nim opinią, może w terminie siedmiu dni od otrzymania jej odpisu wystąpić o zmianę opinii bezpośrednio do organu wojskowego wskazanego w pouczeniu zawartym w opinii.
2.
O wystąpieniu o zmianę opinii żołnierz powinien niezwłocznie zawiadomić organ, który wydał opinię.
1.
Organ wojskowy właściwy do rozpatrzenia wystąpienia o zmianę opinii ustosunkowuje się w ciągu 14 dni od wystąpienia żołnierza o zmianę opinii do treści opinii i o sposobie załatwienia sprawy zawiadamia zainteresowanego żołnierza oraz organ, który wydał opinię.
2.
W razie zmiany treści opinii odpis nowej opinii przesyła się żołnierzowi oraz zakładowi pracy, który opinii zażądał. Opinię poprzednią niszczy się.
3.
Jeżeli zainteresowany żołnierz w terminie siedmiu dni od otrzymania odpisu opinii nie wystąpił o zmianę tej opinii, drugi odpis opinii przesyła się bez zwłoki do zakładu pracy zamierzającego zatrudnić zwolnionego żołnierza.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do żołnierzy zwolnionych z zawodowej, okresowej lub nadterminowej służby wojskowej przed dniem wejścia w życie zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.