Skrócenie czasu pracy w zakładach podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego.

Monitor Polski

M.P.1950.A-79.921

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1950 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1950 r.
w sprawie skrócenia czasu pracy w zakładach podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 174) Rada Ministrów na wniosek Ministra Przemysłu Ciężkiego działającego w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministrem Zdrowia, po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych, postanawia, co następuje:
Przepisy ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 174) stosuje się według zasad niniejszej uchwały do osób, zatrudnionych w zakładach i na stanowiskach roboczych, wymienionych w osobnym wykazie.
1.
Ogranicza się czas pracy osób, określonych w § 1, do 6-ciu godzin na dobę i 36 godzin tygodniowo.
2.
1) W zakładach pracy o ruchu ciągłym kierownictwo zakładu może przedłużyć czas pracy ponad 36 godzin do 42 godzin tygodniowo, z tym, że praca ponad 36 godzin tygodniowo opłacana będzie w/g zasad, przewidzianych dla wynagrodzenia pracy w godzinach nadliczbowych.

2) Na przedłużenie godzin pracy, przewidzianych w p-kcie 1, nie jest wymagane uprzednie zezwolenie Inspektora Pracy.

3) Pracownicy, zatrudnieni w niedzielę, muszą otrzymać w zamian wolny dzień w tygodniu z tym, że co 4 tygodnie dzień odpoczynku winien wypadać w niedzielę.

Minister Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Ministrami: Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia, po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych, przywróci normalny czas pracy osób, zatrudnionych w zakładach pracy i na stanowiskach roboczych, określonych w § 1, po zastosowaniu takich urządzeń ochronnych lub po wprowadzeniu takich zmian w warunkach produkcyjnych, które usuną szczególną szkodliwość dla zdrowia lub szczególną uciążliwość warunków pracy.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.