Rozliczenia z budżetem wyników finansowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i ich jednostek nadrzędnych.

Monitor Polski

M.P.1975.16.100

Akt utracił moc
Wersja od: 28 maja 1975 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 maja 1975 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem wyników finansowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i ich jednostek nadrzędnych.

Na podstawie § 32 uchwały nr 86 Rady Ministrów z dnia 3 maja 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz zjednoczeń podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 29, poz. 184) zarządza się, co następuje:
Przepisy zarządzenia dotyczą:
1)
państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, państwowych gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw nasiennych i obrotu zwierzętami hodowlanymi resortu rolnictwa, działających według zasad rozrachunku gospodarczego i rozliczających się z budżetem centralnym lub budżetami terenowymi, zwanych dalej "przedsiębiorstwami",
2)
zjednoczeń zrzeszonych w Centralnym Zarządzie Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej,
3)
instytutów naukowo-badawczych i Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych - w zakresie rozliczeń z przedsiębiorstwami rolnymi, podległymi tym jednostkom,
4)
terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - w zakresie rozliczeń z przedsiębiorstwami rolnymi podległymi radom narodowym,
5)
Centralnego Zarządu Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej, zwanego dalej "Centralnym Zarządem".
1.
Jednostki, o których mowa w § 1, dokonują z budżetem rozliczeń:
1)
półrocznych,
2)
rocznych.
2.
Rozliczeń dokonuje się narastająco od początku roku gospodarczego.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń z właściwymi jednostkami nadrzędnymi wymienionymi w § 1 pkt 2-4, zwanymi dalej "jednostkami rozliczającymi", z tytułu:
1)
dotacji na fundusz premiowy łącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne,
2)
wpłat z zysku,
3)
dotacji na pokrycie strat,
4)
dotacji na finansowanie wzrostu zapasów do wysokości określonej odrębnymi przepisami,
5)
odprowadzenia nadwyżek funduszu własnego w obrocie,
6)
renty gruntowej,
7)
funduszu inwestycyjno-remontowego (inwestycyjnego),
8)
innych tytułów określonych odrębnymi przepisami.
2.
Jednostki rozliczające i Centralny Zarząd posiadają dla rozliczeń wymienionych w ust. 1 odpowiednie rachunki w Banku Rolnym, zwanym dalej "bankiem".
3.
Jednostki rozliczające wyodrębniają w ewidencji poszczególne tytuły wpłat na rachunek funduszu rezerwowego i wypłat z tego rachunku oddzielnie za poszczególne okresy obrachunkowe.
Jednostki rozliczające zrzeszone w Centralnym Zarządzie dokonują rozliczeń z budżetem za pośrednictwem Centralnego Zarządu.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują zaliczkowych wpłat na rachunek funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej z tytułu:
1)
nadwyżek funduszu własnego w obrocie:
a)
w wysokości 1/2 planowanej rocznej wpłaty, wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, w terminie 15 dni przed upływem półrocza danego roku gospodarczego,
b)
pozostałej sumy - do wysokości określonej planem - w terminie 15 dni przed upływem roku gospodarczego,
2)
renty gruntowej - w wysokości ustalonej rocznej wpłaty - w terminie do dnia 31 grudnia.
2.
Przedsiębiorstwa otrzymują z jednostki rozliczającej zaliczkowe dotacje na pokrycie planowanych strat oraz na sfinansowanie wzrostu wartości zapasów:
1)
w wysokości 1/2 planowanej rocznej sumy dotacji, wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, w terminie 10 dni po upływie półrocza danego roku gospodarczego,
2)
pozostałą sumę - do wysokości określonej planem - w terminie 10 dni po upływie roku gospodarczego.
1.
Rozliczenia wynikowe przedsiębiorstw z tytułów, o których mowa w § 3, następują na podstawie rocznych sprawozdań finansowych - w terminie 5 dni od daty ich zatwierdzenia.
2.
Zyski nieprawidłowe i niezależne przedsiębiorstw, wynikające z zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych, do wysokości zysku bilansowego podlegają przekazaniu w całości na rachunek funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej. Przedsiębiorstwa, których sprawozdania finansowe wykazują straty, nie rozliczają się z tytułu zysku nieprawidłowego i niezależnego.
3.
Przy rozliczeniu rocznym od kwot podlegających pokryciu z funduszu rezerwowego lub przekazaniu na ten fundusz potrąca się sumy zaliczek przekazanych lub otrzymanych w ciągu roku z poszczególnych tytułów.
4.
Przedsiębiorstwa, jednostki rozliczające i Centralny Zarząd obowiązane są sporządzać roczne rozliczenia na drukach urzędowego nakładu.
1.
Zjednoczenia posiadają w banku następujące rachunki:
1)
rachunek środków na utrzymanie zjednoczenia,
2)
rachunek środków funduszu rezerwowego,
3)
rachunek środków funduszu inwestycyjnego zjednoczenia,
4)
inne rachunki na podstawie obowiązujących przepisów.
2.
Centralny Zarząd posiada w banku:
1)
rachunek środków na utrzymanie Centralnego Zarządu,
2)
rachunek środków funduszu rezerwowego,
3)
rachunek środków funduszu inwestycyjnego,
4)
inne rachunki na podstawie obowiązujących przepisów.
3.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 3 i 4 posiadają w banku rachunek środków funduszu rezerwowego oraz inne rachunki na podstawie obowiązujących przepisów.
1.
Akumulowanie środków na rachunku funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej oraz wypłaty z tego funduszu regulują przepisy § 21-24 uchwały nr 86 Rady Ministrów z dnia 3 maja 1971 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz zjednoczeń podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 29, poz. 184).
2.
Pozostała część środków funduszu rezerwowego jednostek rozliczających, wchodzących w skład Centralnego Zarządu, po pokryciu potrzeb określonych w § 22 uchwały wymienionej w ust. 1 podlega przekazaniu na rachunek funduszu rezerwowego Centralnego Zarządu w terminie 10 dni od daty złożenia zbiorczego sprawozdania finansowego.
3.
Pozostała część funduszu rezerwowego Centralnego Zarządu po pokryciu potrzeb jednostek rozliczających podlega przekazaniu do budżetu w terminie 10 dni od daty złożenia zbiorczego sprawozdania finansowego Centralnego Zarządu.
1.
Przedsiębiorstwa przesyłają do jednostki rozliczającej rozliczenia roczne w terminie 5 dni od daty zatwierdzenia rocznych sprawozdań finansowych.
2.
Jednostki rozliczające sporządzają zbiorcze zestawienie rozliczeń przedsiębiorstw oraz rozliczenie z budżetem i przesyłają w terminie ustalonym dla złożenia zbiorczych rocznych sprawozdań finansowych do:
1)
urzędów wojewódzkich i Centralnego Zarządu (§ 1 pkt 2),
2)
Urzędu m.st. Warszawy i Ministerstwa Rolnictwa (§ 1 pkt 3),
3)
Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Urzędu Statystycznego (§ 1 pkt 4).
3.
Centralny Zarząd sporządza zbiorcze zestawienie rozliczeń jednostek zrzeszonych i podporządkowanych oraz rozliczenie z budżetem i przesyła je w terminie 5 dni od daty złożenia zbiorczych sprawozdań finansowych jednostek rozliczających do Urzędu m.st. Warszawy i Ministerstwa Rolnictwa.
4.
Urząd m.st. Warszawy sprawdza prawidłowość rozliczeń z budżetem Centralnego Zarządu oraz jednostek rozliczających, o których mowa w § 1 pkt 3, i przesyła w terminie 5 dni od daty ich złożenia do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Urzędu Statystycznego.
W razie niedokonania należnych wpłat na rzecz budżetu w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem przedsiębiorstwo, jednostka rozliczająca i Centralny Zarząd obowiązane są przekazać na rachunek dochodów budżetu właściwej rady narodowej odsetki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 9 sierpnia 1971 r. w sprawie rozliczeń z budżetem wyników finansowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz zjednoczeń podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 44, poz. 281).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.