Rozliczenia z budżetem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych.

Monitor Polski

M.P.1976.22.100

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1976 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 maja 1976 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych.

Na podstawie § 44 i 46 uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych podległych Ministrowi Rolnictwa lub radom narodowym (Monitor Polski Nr 9, poz. 45) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie dotyczy:
1)
przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach, o których mowa w pkt 2, oraz przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych podległych jednostkom, o których mowa w pkt 3 i 4, działających według zasad rozrachunku gospodarczego i rozliczających się z budżetem centralnym lub budżetami terenowymi, zwanych dalej "przedsiębiorstwami",
2)
zjednoczeń zrzeszonych w Centralnym Zarządzie Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej, zwanym dalej "Centralnym Zarządem",
3)
instytutów naukowo-badawczych i Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych - w zakresie rozliczeń z przedsiębiorstwami rolnymi podległymi tym jednostkom,
4)
terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - w zakresie rozliczeń z przedsiębiorstwami rolnymi podległymi radom narodowym,
5)
Centralnego Zarządu.
2.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia "uchwała" - należy przez nie rozumieć uchwałę nr 10 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych podległych Ministrowi Rolnictwa lub radom narodowym (Monitor Polski Nr 9, poz. 45).
1.
Jednostki, o których mowa w § 1, dokonują rozliczeń:
1)
półrocznych,
2)
rocznych.
2.
Rozliczeń dokonuje się narastająco od początku roku gospodarczego.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń z jednostkami nadrzędnymi wymienionymi w § 1 pkt 2-4, zwanymi dalej "jednostkami rozliczającymi", z tytułu:
1)
wpłat z zysku prawidłowego (§ 3 ust. 3 pkt 2 uchwały) według normy ustalonej przez dyrektora jednostki rozliczającej,
2)
odprowadzenia nadwyżek funduszu statutowego finansującego środki obrotowe (§ 12 uchwały),
3)
wpłat renty gruntowej (§ 14 ust. 2 uchwały),
4)
dotacji z funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej na fundusz premiowy łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne,
5)
dotacji z funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej na finansowanie funduszu statutowego finansującego środki obrotowe do wysokości określonej w § 9 ust. 2 uchwały,
6)
dotacji z funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej na pokrycie strat.
2.
Zyski nieprawidłowe przedsiębiorstw, wynikające z zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych, do wysokości zysku bilansowego podlegają przekazaniu w terminie 10 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w całości do budżetu centralnego we właściwym dla nich okręgowym zarządzie dochodów państwa i kontroli finansowej, według zasad określonych w § 4 ust. 4 uchwały. Przedsiębiorstwa, których sprawozdania finansowe wykazują straty, nie rozliczają się z tytułu zysku nieprawidłowego.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują zaliczkowych wpłat na rachunek funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej z tytułu zysków i nadwyżek funduszu statutowego finansującego środki obrotowe:
1)
w wysokości 1/2 planowej rocznej należnej wpłaty, wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, w terminie 10 dni po upływie półrocza roku gospodarczego,
2)
pozostałej sumy - do wysokości określonej planem - w terminie 10 dni przed upływem roku gospodarczego.
2.
Przedsiębiorstwa otrzymują z jednostki rozliczającej zaliczkowe dotacje na pokrycie planowanych strat oraz na sfinansowanie wzrostu zapasów (§ 3 ust. 1 pkt 5 i 6):
1)
w wysokości 1/2 planowanej rocznej sumy dotacji, wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, w terminie 25 dni po upływie półrocza roku gospodarczego,
2)
pozostałą sumę - do wysokości określonej planem - w terminie 10 dni przed upływem roku gospodarczego.
3.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z tytułu renty gruntowej w wysokości ustalonej rocznej wpłaty - w terminie 10 dni po upływie półrocza danego roku gospodarczego.
1.
Ostateczne rozliczenia przedsiębiorstw z tytułów, o których mowa w § 3 ust. 1, następują na podstawie nadesłanych do jednostki rozliczającej rocznych sprawozdań finansowych - w terminie 5 dni od daty ich zatwierdzenia.
2.
Przy rozliczeniu rocznym od kwot podlegających pokryciu z funduszu rezerwowego lub przekazaniu na ten fundusz potrąca się sumę zaliczek z poszczególnych tytułów przekazanych lub otrzymanych w ciągu roku.
Jednostki rozliczające zrzeszone w Centralnym Zarządzie dokonują rozliczeń z tym Zarządem.
1.
Jednostki rozliczające i Centralny Zarząd mają dla rozliczeń wymienionych w § 3 rachunki w Banku Gospodarki Żywnościowej, zwanym dalej "bankiem".
2.
Jednostki rozliczające mają w banku rachunki środków funduszów wymienionych w § 20 pkt 2-6 uchwały.
3.
Centralny Zarząd ma w banku rachunki środków funduszów wymienionych w § 28 pkt 2-6 uchwały.
1.
Akumulowanie środków na rachunku funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej oraz wypłaty z tego funduszu regulują przepisy § 22 uchwały.
2.
Po przeznaczeniu środków funduszu rezerwowego na cele określone w § 22 ust. 2 uchwały pozostała część środków funduszu rezerwowego jednostek rozliczających podlega przekazaniu w terminie 10 dni od daty złożenia zbiorczego rocznego sprawozdania finansowego:
1)
na rachunek funduszu rezerwowego:
a)
Centralnego Zarządu - przez jednostki określone w § 1 ust. 1 pkt 2,
b)
Ministerstwa Rolnictwa - przez jednostki określone w § 1 ust. 1 pkt 3,
2)
do właściwego budżetu terenowego przez jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 4.
3.
Po pokryciu potrzeb podległych jednostek pozostała część środków funduszu rezerwowego:
1)
Centralnego Zarządu - przechodzi na rok następny,
2)
Ministerstwa Rolnictwa - podlega przekazaniu do budżetu centralnego.
1.
Jednostki rozliczające sporządzają zbiorcze zestawienie rozliczeń przedsiębiorstw oraz rozliczenie z budżetem i przesyłają je w terminie ustalonym dla złożenia zbiorczych rocznych sprawozdań finansowych:
1)
jednostki rozliczające określone w § 1 ust. 1 pkt 2 - do Centralnego Zarządu,
2)
jednostki rozliczające określone w § 1 ust. 1 pkt 3 - do Okręgowego Zarządu Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w Warszawie.
2.
Centralny Zarząd sporządza zbiorcze zestawienie rozliczeń jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, oraz rozliczenie z budżetem i przesyła je w terminie 5 dni od daty ustalonej dla złożenia zbiorczych sprawozdań finansowych tych jednostek do Okręgowego Zarządu Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w Warszawie i Ministerstwa Rolnictwa.
3.
Okręgowy Zarząd Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w Warszawie sprawdza prawidłowość rozliczeń z budżetem Centralnego Zarządu oraz jednostek rozliczających, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, i przesyła je w terminie do dnia 25 listopada do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Urzędu Statystycznego,
4.
Urzędy wojewódzkie po sprawdzeniu prawidłowości rozliczeń z budżetem przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, przesyłają zbiorcze rozliczenia do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Urzędu Statystycznego w terminie do dnia 20 listopada danego roku.
W razie niedokonania należnych wpłat na rzecz budżetu w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem przedsiębiorstwo, jednostka rozliczająca i Centralny Zarząd obowiązane są przekazać na rzecz właściwego budżetu odsetki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
Przedsiębiorstwa, jednostki rozliczające i Centralny Zarząd obowiązane są sporządzać roczne rozliczenia na drukach urzędowego nakładu.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 14 maja 1975 r. w sprawie rozliczeń z budżetem wyników finansowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i ich jednostek nadrzędnych (Monitor Polski Nr 16, poz. 100).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1976 r.