Rozliczenia przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-43.613

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

UCHWAŁA NR 387
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1952 r.
w sprawie rozliczeń przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się do objętych uchwałą Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630) - przedsiębiorstw działających według zasad rozrachunku gospodarczego i zakładów działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
2.
Jednostkami centralnymi w rozumieniu niniejszej uchwały są:
1)
centralne zarządy, zarządy przemysłu, zjednoczenia, zarządy central handlowych;
2)
zarządy przedsiębiorstw wielozakładowych wchodzące w skład władz naczelnych lub podległe bezpośrednio władzom naczelnym, których zakłady działają według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego;
3)
władze naczelne, urzędy centralne, sprawujące funkcje centralnych zarządów.
§  2.
Podległe bezpośrednio władzom naczelnym przedsiębiorstwa jednozakładowe oraz przedsiębiorstwa wielozakładowe, których zakłady nie działają według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, rozliczają się bezpośrednio z budżetem centralnym z tytułu nadwyżek i niedoborów własnych środków obrotowych.
§  3.
Za przedsiębiorstwa i zakłady, podległe jednostkom centralnym, rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu nadwyżek i niedoborów własnych środków obrotowych dokonują jednostki centralne z zachowaniem postanowień § 4 ust. 1.
§  4.
1.
Każda jednostka centralna otworzy dla celów rozliczeń, o których mowa w § 3, w terytorialnie właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego rachunek pod nazwą "Rachunek rozliczeń z budżetem z tytułu środków obrotowych", zwany dalej "rachunkiem rozliczeń". Jednostka centralna obejmująca kilka grup przedsiębiorstw (zakładów), dla których sporządza oddzielne bilanse zbiorcze, otwiera dla poszczególnych grup tych przedsiębiorstw odrębne rachunki rozliczeń; w przypadku zaliczenia do oddzielnej grupy tylko jednego przedsiębiorstwa rozlicza się ono z budżetem bezpośrednio.
2.
Na rachunek rozliczeń wpływają:
1)
nadwyżki własnych środków obrotowych, przypadające od przedsiębiorstw i zakładów określonych w § 3;
2)
przewidziane w budżecie dotacje na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych przedsiębiorstw i zakładów podległych jednostce centralnej.
3.
Jednostki centralne udzielać będą z tego rachunku dotacji na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych podległym przedsiębiorstwom i zakładom w zakresie przewidzianym niniejszą uchwałą.
4.
W uzasadnionych przypadkach jednostki centralne mogą za zgodą Ministra Finansów otworzyć rachunek rozliczeń w banku finansującym podległe im przedsiębiorstwa i zakłady.
§  5.
Upoważnia się Ministra Finansów do rozciągnięcia obowiązku bezpośredniego rozliczania się z budżetem na przedsiębiorstwa i zakłady, co do których w myśl § 3 obowiązek rozliczeń z budżetem ciąży na jednostkach centralnych.

Zasady odprowadzania na rachunek rozliczeń nadwyżek i pokrywania niedoborów własnych środków obrotowych.

§  6.
Przedsiębiorstwa i zakłady określone w § 3 obowiązane są przelewać na rachunek rozliczeń nadwyżkę własnych środków obrotowych przekraczającą ustalony normatyw lub jego część podlegającą pokryciu z funduszów własnych i środkami zrównanymi z funduszem własnym.
§  7.
Przedsiębiorstwa i zakłady obowiązane są przelewać nadwyżkę własnych środków obrotowych zaliczkowo:
1)
do dnia 20 stycznia danego roku, o ile nadwyżka na początek roku przewidziana jest w zatwierdzonym rocznym planie finansowym lub w projekcie planu finansowego przedsiębiorstwa (zakładu);
2)
do dnia 20 każdego miesiąca w wysokości 1/3 planowej nadwyżki kwartalnej ustalonej w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa (zakładu);
3)
w ciągu 20 dni po faktycznym stwierdzeniu istnienia nadwyżki własnych środków obrotowych, która w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa (zakładu) nie była przewidziana.
§  8.
1.
Ostateczne rozliczenie nadwyżki własnych środków obrotowych na początek roku (§ 7 pkt 1) powinno być dokonane przez przedsiębiorstwo (zakład) w terminie 2 tygodni od daty sporządzenia bilansu za rok ubiegły.
2.
Jeżeli wynikająca z tego bilansu nadwyżka własnych środków obrotowych jest większa od kwoty zaliczkowo odprowadzonej (§ 7 pkt 1) - różnica powinna być wpłacona na rachunek rozliczań w terminie przewidzianym w ust. 1; kwoty nadpłacone przez przedsiębiorstwo (zakład) podlegają zwrotowi.
3.
Gdyby odprowadzenie nadwyżki własnych środków obrotowych, o której mowa w § 7 pkt 3, spowodowało w następnym okresie danego roku niedobór własnych środków obrotowych - różnica do wysokości powstałego niedoboru podlega zwrotowi w terminie 20 dni od daty stwierdzenia niedoboru.
§  9.
W przypadku nieodprowadzenia w terminie przez przedsiębiorstwo (zakład) nadwyżki własnych środków obrotowych, o której mowa w §§ 7 i 8, bank finansujący dokona we własnym zakresie lub na wniosek organu finansowego albo jednostki centralnej przelewu na rachunek rozliczeń odpowiedniej sumy w ciężar rachunku rozliczeniowego (operacyjnego) przedsiębiorstwa (zakładu).
§  10.
Dotacje z rachunku rozliczeń na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych udzielane będą:
1)
do dnia 10 stycznia na pokrycie niedoborów na początek roku;
2)
co miesiąc do dnia 5 każdego miesiąca do wysokości 1/3 planowej dotacji kwartalnej, ustalonej w rocznym planie finansowym przedsiębiorstwa (zakładu).
§  11.
Jednostce centralnej przysługuje prawo zmniejszenia lub wstrzymania bądź cofnięcia już wypłaconych dotacji na pokrycie niedoboru własnych środków obrotowych przedsiębiorstwa (zakładu), jeżeli uzasadnia to stan finansowy tego przedsiębiorstwa (zakładu).
§  12.
Ponadplanowe niedobory własnych środków obrotowych przedsiębiorstw (zakładów) mogą być pokryte przez jednostkę centralną z rachunku rozliczeń danej grupy przedsiębiorstw (zakładów):
1)
z wpłat ponadplanowych nadwyżek środków obrotowych innych przedsiębiorstw (zakładów) tej grupy bez uszczuplenia planowych wpłat do budżetu (§ 13 ust. 1 pkt 1 i 2) - na podstawie decyzji władzy naczelnej;
2)
w przypadku braku na rachunku rozliczeń odpowiednich kwot ponadplanowych nadwyżek własnych środków obrotowych - uzupełnienie do wysokości planowej własnych środków obrotowych przedsiębiorstw (zakładów), osiągających zyski niższe od planowych, może być dokonane przez jednostkę centralną także z rachunku rozliczeń z budżetem z tytułu zysków i strat w trybie przewidzianym w § 17 ust. 1 pkt 1 uchwały Nr 205 Rady Ministrów z dnia 29 marca 1952 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków (Monitor Polski Nr A-29, poz. 422); w takim przypadku jednostka centralna przeleje odpowiednie kwoty z rachunku rozliczeń z budżetem z tytułu zysków i strat na rachunek rozliczeń z budżetem z tytułu środków obrotowych; w razie braku odpowiednich kwot również na rachunku rozliczeń z budżetem z tytułu zysków i strat stosuje się przepis pkt 3;
3)
w innych przypadkach - z dotacji otrzymanych z budżetu na podstawie uchwały Prezydium Rządu.

Zasady przeprowadzania rozliczeń z budżetem przez jednostki centralne oraz przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem bezpośrednio.

§  13.
1.
Jednostki centralne przelewają z rachunku rozliczeń na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego (§ 17 ust. 3) w oddziale Narodowego Banku Polskiego, w okręgu którego znajduje się siedziba jednostki centralnej:
1)
do dnia 25 stycznia - nadwyżkę na początek roku;
2)
do dnia 25 każdego miesiąca - nadwyżkę w wysokości 1/3 planowej kwoty kwartalnej, przewidzianej w rocznym zbiorczym bilansie dochodów i wydatków;
3)
w ciągu 5 dni od daty przelewu przez przedsiębiorstwo (zakład) nadwyżki własnych środków obrotowych, o której mowa w § 7 pkt 3 oraz w § 8 ust. 1.
2.
Jednostka centralna - za zgodą właściwego organu finansowego (§ 17 ust. 3) - może kwotę planowej nadwyżki lub jej część, podlegającą przelaniu do budżetu, pozostawić na rachunku rozliczeń na udzielenie w miesiącu następnym planowych dotacji, nie znajdujących pokrycia na tym rachunku w terminie właściwym dla udzielenia dotacji (§ 10).
3.
Zmniejszone lub wstrzymane dotacje (§ 11) oraz zwrócone dotacje w całości lub części przez przedsiębiorstwa (zakłady) jednostki centralne przelewają do budżetu na wznowienie kredytów do wysokości otwartych i przekazanych od początku okresu budżetowego kredytów na rachunek rozliczeń - w ciągu 5 dni od daty zmniejszenia lub wstrzymania dotacji, przedsiębiorstwu (zakładowi) przez jednostkę centralną bądź od daty dokonanego zwrotu dotacji przez przedsiębiorstwo (zakład).
§  14.
1.
Przewidziane w budżecie na podstawie zbiorczych rocznych bilansów dochodów i wydatków jednostek centralnych dotacje na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych przedsiębiorstw (zakładów) przelewane będą na rachunek rozliczeń jednostek centralnych:
1)
do dnia 5 stycznia - w wysokości niedoboru zaplanowanego na początek roku;
2)
co miesiąc przed upływem terminu przewidzianego w § 10 pkt 2 - w wysokości 1/3 planowej dotacji na dany kwartał.
2.
Przelew dotacji budżetowych na rachunek rozliczeń dokonywany będzie na zasadach i w trybie, które określi Minister Finansów.
§  15.
1.
Ostateczne rozliczenie rachunku rozliczeń z budżetem powinno być dokonane w terminie do dnia 30 grudnia roku sprawozdawczego, z tym że saldo rachunku rozliczeń zostanie w tymże terminie przelane do budżetu.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do przesunięcia w uzasadnionym przypadku terminu określonego w ust. 1.
§  16.
1.
Przedsiębiorstwa, obowiązane do bezpośrednich rozliczeń z budżetem, dokonują przelewu nadwyżek własnych środków obrotowych na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego w oddziale Narodowego Banku Polskiego przy odpowiednim zachowaniu zasad i terminów przewidzianych w §§ 6-9.
2.
Niedobory własnych środków obrotowych tych przedsiębiorstw podlegają pokryciu z dotacji budżetowych w trybie przewidzianym w § 14, z zachowaniem zasad ustalonych w §§ 10, 11 i 13 ust. 3. Przy pokrywaniu ponadplanowych niedoborów własnych środków obrotowych stosuje się przepisy § 12 pkt 3.
3.
Właściwymi organami finansowymi, o których mowa w ust. 1, są wydziały finansowe prezydiów powiatowych lub miejskich rad narodowych oraz oddziały finansowe Prezydiów Dzielnicowych Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi, w okręgu których mieści się siedziba przedsiębiorstwa.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  17.
1.
Jednostki centralne obowiązane są w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia zbiorczych bilansów dochodów i wydatków podległych im przedsiębiorstw (zakładów) przedkładać właściwym organom finansowym zestawienia planowanych na dany rok (z podziałem na kwartały) dla poszczególnych przedsiębiorstw (zakładów):
1)
nadwyżek własnych środków obrotowych;
2)
dotacji na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych.
2.
Jednostki centralne, w przypadku zmiany zatwierdzonych zbiorczych bilansów dochodów i wydatków podległych im przedsiębiorstw (zakładów), obowiązane są w terminie dni 10 po zaszłej zmianie przesłać właściwemu organowi finansowemu odpowiednio sprostowane zestawienie według ustalonego wzoru.
3.
Właściwymi organami finansowymi, o których mowa w ust. 1, są wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, w okręgu których mieści się siedziba jednostki centralnej.
§  18.
1.
Jednostki centralne obowiązane są przedkładać organom finansowym wymienionym w § 17 sprawozdania z obrotów na rachunku rozliczeń wraz z uzasadnieniem odchyleń od planu:
1)
za każdy kwartał - w terminie dni 15 po upływie kwartału;
2)
za rok sprawozdawczy - do dnia 25 stycznia następnego roku.
2.
Do sprawozdań kwartalnych i rocznych powinny być w szczególności dołączone:
1)
wykazy dokonanych wpłat nadwyżek własnych środków obrotowych przez poszczególne przedsiębiorstwa (zakłady);
2)
wykazy wypłaconych przedsiębiorstwom (zakładom) dotacji na pokrycie planowych niedoborów własnych środków obrotowych;
3)
wykazy wypłaconych przedsiębiorstwom (zakładom) dotacji na pokrycie ponadplanowych niedoborów własnych środków obrotowych.
3.
Wzory zestawień (§ 17 ust. 1) oraz kwartalnych i rocznych sprawozdań zostaną podane przez Ministra Finansów w odrębnej instrukcji.
§  19.
Przepisy §§ 17 i 18 mają odpowiednie zastosowanie do przedsiębiorstw rozliczających się bezpośrednio z budżetem.
§  20.
Odpisy materiałów (zestawienia, sprawozdania, wykazy), o których mowa w §§ 17 i 18, powinny być przedkładane w tych samych terminach Ministerstwu Finansów oraz właściwej władzy naczelnej.
§  21.
1.
Organa finansowe (§§ 16 i 17) oraz banki finansujące obowiązane są kontrolować, czy dokonane przelewy nadwyżek własnych środków obrotowych obliczane są prawidłowo i zgodnie z niniejszą uchwałą.
2.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ finansowy w porozumieniu z bankiem finansującym lub na wniosek banku finansującego sporządza właściwe obliczenie nadwyżki własnych środków obrotowych i wzywa do dokonania odpowiedniego przelewu lub zawiadamia o wysokości nadpłaty.
3.
Przelew nadwyżki własnych środków obrotowych, o którym mowa w ust. 2, powinien być dokonany w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania organu finansowego.
4.
Przepisy ust. 1, 2 i 3 stosuje się odpowiednio do kontroli prawidłowości udzielanych dotacji na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych.
§  22.
Minister Finansów może poruczyć kontrolę niektórych jednostek centralnych i przedsiębiorstw (zakładów) w zakresie rozliczeń nadwyżek własnych środków obrotowych innym jednostkom poza wymienionymi w § 16 ust. 3 i § 17 ust. 3.
§  23.
Minister Finansów w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego ustali sposób rozstrzygania sporów wynikłych między organami finansowymi a jednostkami centralnymi lub przedsiębiorstwami na tle prawidłowości obliczeń nadwyżek własnych środków obrotowych i dotacji na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych.

Przepisy końcowe.

§  24.
Upoważnia się Ministra Finansów do ustalenia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na okres 1952 i 1953 r. odmiennego sposobu i trybu obliczania i rozliczania nadwyżek i niedoborów własnych środków obrotowych oraz udzielonych dotacji, jak również ustalenia sposobu i trybu rozliczania w przypadkach nie uregulowanych niniejszą uchwałą.
§  25.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą stosuje się odpowiednie przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 452) i dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 56, poz. 506).
§  26.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc przepisy uchwały Nr 99 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych (Monitor Polski Nr A-17, poz. 226), jak również te przepisy uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw państwowych objętych budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-55, poz. 630) oraz § 7 uchwały Nr 878 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1501), które są sprzeczne z niniejszą uchwałą.
§  27.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  28.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.