Rozdział 3 - Zasady przeprowadzania rozliczeń z budżetem przez jednostki centralne oraz przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem bezpośrednio. - Rozliczenia przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-43.613

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1952 r.

Rozdział  3.

Zasady przeprowadzania rozliczeń z budżetem przez jednostki centralne oraz przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem bezpośrednio.

§  13.
1.
Jednostki centralne przelewają z rachunku rozliczeń na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego (§ 17 ust. 3) w oddziale Narodowego Banku Polskiego, w okręgu którego znajduje się siedziba jednostki centralnej:
1)
do dnia 25 stycznia - nadwyżkę na początek roku;
2)
do dnia 25 każdego miesiąca - nadwyżkę w wysokości 1/3 planowej kwoty kwartalnej, przewidzianej w rocznym zbiorczym bilansie dochodów i wydatków;
3)
w ciągu 5 dni od daty przelewu przez przedsiębiorstwo (zakład) nadwyżki własnych środków obrotowych, o której mowa w § 7 pkt 3 oraz w § 8 ust. 1.
2.
Jednostka centralna - za zgodą właściwego organu finansowego (§ 17 ust. 3) - może kwotę planowej nadwyżki lub jej część, podlegającą przelaniu do budżetu, pozostawić na rachunku rozliczeń na udzielenie w miesiącu następnym planowych dotacji, nie znajdujących pokrycia na tym rachunku w terminie właściwym dla udzielenia dotacji (§ 10).
3.
Zmniejszone lub wstrzymane dotacje (§ 11) oraz zwrócone dotacje w całości lub części przez przedsiębiorstwa (zakłady) jednostki centralne przelewają do budżetu na wznowienie kredytów do wysokości otwartych i przekazanych od początku okresu budżetowego kredytów na rachunek rozliczeń - w ciągu 5 dni od daty zmniejszenia lub wstrzymania dotacji, przedsiębiorstwu (zakładowi) przez jednostkę centralną bądź od daty dokonanego zwrotu dotacji przez przedsiębiorstwo (zakład).
§  14.
1.
Przewidziane w budżecie na podstawie zbiorczych rocznych bilansów dochodów i wydatków jednostek centralnych dotacje na pokrycie niedoborów własnych środków obrotowych przedsiębiorstw (zakładów) przelewane będą na rachunek rozliczeń jednostek centralnych:
1)
do dnia 5 stycznia - w wysokości niedoboru zaplanowanego na początek roku;
2)
co miesiąc przed upływem terminu przewidzianego w § 10 pkt 2 - w wysokości 1/3 planowej dotacji na dany kwartał.
2.
Przelew dotacji budżetowych na rachunek rozliczeń dokonywany będzie na zasadach i w trybie, które określi Minister Finansów.
§  15.
1.
Ostateczne rozliczenie rachunku rozliczeń z budżetem powinno być dokonane w terminie do dnia 30 grudnia roku sprawozdawczego, z tym że saldo rachunku rozliczeń zostanie w tymże terminie przelane do budżetu.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do przesunięcia w uzasadnionym przypadku terminu określonego w ust. 1.
§  16.
1.
Przedsiębiorstwa, obowiązane do bezpośrednich rozliczeń z budżetem, dokonują przelewu nadwyżek własnych środków obrotowych na rachunek dochodów budżetowych właściwego organu finansowego w oddziale Narodowego Banku Polskiego przy odpowiednim zachowaniu zasad i terminów przewidzianych w §§ 6-9.
2.
Niedobory własnych środków obrotowych tych przedsiębiorstw podlegają pokryciu z dotacji budżetowych w trybie przewidzianym w § 14, z zachowaniem zasad ustalonych w §§ 10, 11 i 13 ust. 3. Przy pokrywaniu ponadplanowych niedoborów własnych środków obrotowych stosuje się przepisy § 12 pkt 3.
3.
Właściwymi organami finansowymi, o których mowa w ust. 1, są wydziały finansowe prezydiów powiatowych lub miejskich rad narodowych oraz oddziały finansowe Prezydiów Dzielnicowych Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi, w okręgu których mieści się siedziba przedsiębiorstwa.