Rozliczenia Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych.

Monitor Polski

M.P.1968.25.159

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1968 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 4 czerwca 1968 r.
w sprawie rozliczeń Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221 i z 1963 r. Nr 28, poz. 164) zarządza się, co następuje:
Powszechna Kasa Oszczędności dokonuje rozliczeń z zysków bilansowych z budżetami wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych oraz z budżetem centralnym.
1.
Na dochód budżetów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oddziały wojewódzkie Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO) obowiązane są przelewać 50% zysków bilansowych, osiąganych przez oddziały operacyjne PKO, działające na terenie poszczególnych województw (miast wyłączonych z województw), po potrąceniu strat innych oddziałów operacyjnych z terenu województwa (miasta wyłączonego z województwa).
2.
Oddziały wojewódzkie PKO dokonują zaliczkowych przelewów (ust. 1) za I, II i III kwartał każdego roku w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, w którym zysk został osiągnięty, w IV zaś kwartale dokonują przelewu wpłaty zaliczkowej w wysokości 1/3 wpłaty należnej za pierwsze trzy kwartały - w terminie do dnia 24 grudnia każdego roku.
3.
Podstawą do ustalenia kwoty przelewu jest zbiorczy bilans wojewódzki za kwartał ubiegły. W bilansie tym należy wykazywać odrębnie wyniki oddziałów operacyjnych położonych na terenie województwa i odrębnie wyniki oddziałów operacyjnych położonych na terenie miasta wyłączonego z województwa.
4.
W razie skorzystania przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) z uprawnień do przyznania udziałów w zyskach PKO powiatowym, miejskim i dzielnicowym radom narodowym, na których terenie działania mają siedzibę oddziały operacyjne PKO, prezydia te wskażą oddziałom wojewódzkim PKO tryb ustalania i przekazywania udziałów w zyskach na rzecz prezydiów rad narodowych niższego stopnia, właściwych dla siedziby oddziałów operacyjnych PKO, w granicach do 50% zysków wykazanych przez te oddziały.
1.
Na dochód budżetu centralnego Centrala PKO obowiązana jest przelewać zaliczkowo co kwartał 1/8 planowanego zysku PKO, po potrąceniu przewidywanych odpisów na fundusze własne PKO.
2.
Planowane wpłaty należy przelewać w terminie do dnia 25 ostatniego miesiąca każdego kwartału.
Ostatecznego rozliczenia z tytułu wpłat z zysku Centrala oraz oddziały wojewódzkie PKO dokonają w terminie 14 dni, licząc od następnego dnia po wydaniu decyzji Ministra Finansów o zatwierdzeniu zbiorczego bilansu PKO i podziału zysku bilansowego.
Nadpłaty wynikłe z przelewów, o których mowa w § 2 ust. 2 i § 3 ust. 1, podlegają zaliczeniu na poczet najbliższych wpłat z tego tytułu.
1.
Przelewów zysku, o których mowa w § 2, należy dokonywać na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa). W wypadkach określonych w § 2 ust. 4 przelewów należy dokonywać na rachunek dochodów budżetowych wydziałów finansowych prezydiów właściwych rad narodowych miast, powiatów i dzielnic.
2.
Przelewów zysku, o których mowa w § 3, należy dokonywać na rachunek dochodów budżetu centralnego w Wydziale Finansowym Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
1.
Oddziały wojewódzkie oraz Centrala PKO w terminach dokonania przelewów, o których mowa w § 2, 3 i 4, obowiązane są przedkładać właściwemu organowi finansowemu oraz Ministerstwu Finansów - jeśli chodzi o przelewy na dochód budżetu centralnego - deklaracje, wskazujące wysokość dokonanej wpłaty oraz podstawę jej obliczenia.
2.
Właściwe organy finansowe (§ 6) obowiązane są sprawować nadzór nad prawidłowością i terminowością przelewów zysku Powszechnej Kasy Oszczędności.
Tracą moc zarządzenia Ministra Finansów:
1)
z dnia 29 marca 1960 r. w sprawie rozliczeń Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych (Monitor Polski Nr 33, poz. 164),
2)
z dnia 11 czerwca 1965 r. w sprawie rozliczeń Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 176).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1968 r.