Roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1959.86.455

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 1 października 1959 r.
w sprawie robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) oraz w związku z uchwałą nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) i uchwałą nr 59 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie dodatkowej pomocy Państwa dla spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 22, poz. 133) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie dotyczy budownictwa mieszkaniowego realizowanego w ramach przepisów uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) i uchwały nr 59 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie dodatkowej pomocy Państwa dla spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 22, poz. 133) oraz innego budownictwa spółdzielczego.
2.
Do wykonywania budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności powołane są w zasadzie spółdzielcze przedsiębiorstwa budowlane, a przede wszystkim Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane, zgodnie z przepisem § 1 ust. 1 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 14 marca 1957 r. w sprawie zakresu, zadań i środków działania Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego.
1. 1
Państwowe przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, zwane dalej "wykonawcami", obowiązane są przyjmować zamówienia na roboty budowlano-montażowe od spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego – na równi z zamówieniami od jednostek państwowych.
2. 2
Zamówienia, zgłoszone przez jednostki spółdzielcze inne niż określone w ust. 1, wykonawcy mogą przyjmować w miarę posiadanej wolnej mocy produkcyjnej nie wykorzystanej zamówieniami jednostek państwowych i spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego.
3. 3
Przedsiębiorstwo Budownictwa Indywidualnego przyjmuje przede wszystkim zamówienia na budowę domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych od:
1)
spółdzielni budowlano-mieszkaniowych,
2)
spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych,
3)
ludności realizującej indywidualne budownictwo przyzakładowe i powszechne.
4. 4
W związku z akcją prowadzoną w wykonaniu uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1959 r. w sprawie budowy przez prezydia rad narodowych dodatkowych domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż ludności (Monitor Polski Nr 17, poz. 70) wykonawcy, którzy wykonali budowę domów w stanie surowym, obowiązani są kontynuować ją na rachunek nabywców. Kontynuowanie budowy powinno nastąpić na podstawie oddzielnej umowy, zawartej z nabywcą domu jako nowym inwestorem (zamawiającym).
5. 5
Wykonawcy nie mogą przyjmować zamówień, które:
a)
nie posiadają pełnego zabezpieczenia finansowego rocznego zakresu robót oraz zatwierdzonego przez prezydium właściwej rady narodowej planu sfinansowania całej inwestycji,
b)
w projektach przewidują wykonanie robót nie odpowiadających obowiązującym normom i standardom,
c)
nie uwzględniają oszczędnych rozwiązań konstrukcyjnych, a w przypadkach, gdy to jest możliwe, nie przewidują rozwiązań typowych oraz projektów typowych stosowanych w budownictwie państwowym,
d)
nie przewidują typowego wyposażenia budynków w zakresie robót wykończeniowych, stosowanego w budownictwie państwowym.
6. 6
Przy przyjmowaniu zamówień wykonawcy obowiązani są dać pierwszeństwo spółdzielniom korzystającym z pomocy finansowej zakładowych funduszy mieszkaniowych.
Wykonawcy, zawierając umowy z zamawiającymi, o których mowa w § 2, obowiązani są stosować przepisy §§ 67-71 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 14 kwietnia 1958 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr 32, poz. 186), oraz przepisy niniejszego zarządzenia.
1.
Wynagrodzenie wykonawcy w razie wykonywania robót na rzecz spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego określa kosztorys, sporządzony na podstawie cen kalkulowanych zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych z uwzględnieniem miejscowych warunków budowy.
2.
Zasada wynagradzania wykonawcy określona w ust. 1 obowiązuje również w przypadkach, gdy roboty wykonywane są na rzecz spółdzielni uprawnionych do nabywania materiałów budowlanych na własne cele inwestycyjne i remontowe po cenach zbytu, np. spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
3.
Obowiązek udokumentowania, według jakich cen zamawiający uprawniony jest do nabywania materiałów budowlanych na własne cele inwestycyjne i remontowe, ciąży na zamawiającym.
1.
W razie wykonywania robót na rzecz zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2, wykonawca obowiązany jest, stosownie do przepisu § 71 ust. 2 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, doliczać do wynagrodzenia określonego w § 4 ust. 1 dopłaty wynikające z różnicy pomiędzy cenami materiałów budowlanych obowiązującymi w budownictwie spółdzielczym oraz indywidualnym a cenami obowiązującymi dla budownictwa na rzecz jednostek państwowych.
2.
Dopłaty, o których mowa w ust. 1, należy uwzględnić w kosztorysach dodatkowych w formie dopłat do poszczególnych pozycji kosztorysowych lub ich grup bądź do całych kosztorysów bez doliczania narzutów na normatywne koszty bezpośrednie przewidzianych w przepisach o kosztorysowaniu.
3.
Nie sporządza się kosztorysów dodatkowych (ust. 2) oraz nie dolicza dopłat (ust. 1), jeżeli zamawiający dostarczy materiały i odsprzeda je wykonawcy według cen obowiązujących dla jednostek państwowych.
Rozliczenia z tytułu robót wykonywanych na rzecz zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 3, dokonywane są odpowiednio na podstawie przepisów § 4 lub § 5.
Wykonawca może brać udział w przetargu na roboty zlecone przez zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, pod warunkiem, że wysokość oferowanych cen kosztorysowych nie będzie niższa od cen ustalonych za roboty na rzecz jednostek państwowych z uwzględnieniem przepisów § 5.
1.
Rozliczenia za roboty budowlano-montażowe należy przeprowadzać w trybie ustalonym dla rozliczeń na rzecz jednostek państwowych.
2.
Umieszczone w fakturach wyrównawczych dopłaty (§ 5 ust. 1) należy ewidencjonować na wyodrębnionym koncie i odprowadzać do budżetu Państwa w terminach określonych odrębnymi przepisami.
3.
W odniesieniu do obiektów rozliczanych jednorazowo fakturą końcową, o których mowa w § 42 ust. 3 i 4 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, wykonawca ma prawo żądać zaliczek od zamawiającego taki obiekt (na warunkach określonych w umowie).
Wykonawcy wykonujący roboty budowlano-montażowe w granicach określonych niniejszym zarządzeniem, ujęte w ich planie produkcyjnym, otrzymują zaopatrzenie materiałowe na te roboty z puli pozarynkowej - w ramach rocznych limitów przydziałowych.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych uwzględni w swoich planach kontroli badanie realizacji przepisów niniejszego zarządzenia w zakresie prawidłowej gospodarki materiałowej.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 21 lutego 1959 r. w sprawie robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej (Monitor Polski Nr 25, poz. 119).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
3 § 2 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
4 § 2 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
5 § 2 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
6 § 2 ust. 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.