Realizacja przez przedsiębiorstwa państwowe społecznych zadań na rzecz załóg pracowniczych.

Monitor Polski

M.P.1985.6.43

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 1985 r.

UCHWAŁA Nr 34
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 marca 1985 r.
w sprawie realizacji przez przedsiębiorstwa państwowe społecznych zadań na rzecz załóg pracowniczych.

W celu zapewnienia realizacji przez przedsiębiorstwa państwowe przepisów art. 3 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1983 r. Nr 36, poz. 165 i Nr 39, poz. 176 oraz z 1984 r. Nr 45, poz. 242 i Nr 54, poz. 275) zwanej dalej "ustawą", Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwo państwowe, zwane dalej "przedsiębiorstwem", stwarzając warunki sprzyjające kształtowaniu się socjalistycznych stosunków pracy oraz zasad współżycia społecznego, podejmuje systematyczne działania służące podnoszeniu poziomu działalności społecznej przedsiębiorstwa i zaspokajania potrzeb załogi.
2.
Zadania w zakresie umacniania socjalistycznych stosunków pracy oraz zasad współżycia społecznego traktuje się równorzędnie z zadaniami produkcyjnymi i usługowymi, realizowanymi przez przedsiębiorstwo.
1.
W celu realizacji zadań, o których mowa w § 1, przedsiębiorstwo w szczególności:
1)
zapewnia pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, określone w obowiązujących przepisach,
2)
przestrzega zasad praworządności w zakresie realizacji praw i obowiązków pracowniczych,
3)
zaspokaja w ramach obowiązujących ustaw oraz posiadanych środków socjalne i kulturalne potrzeby pracowników,
4)
zapewnia przestrzeganie ładu, porządku i dyscypliny pracy,
5)
zapewnia stosowanie obiektywnych i sprawiedliwych ocen pracowników,
6)
zapewnia nowo zatrudnianym właściwe warunki startu zawodowego i adaptacji społeczno-zawodowej w zakładzie pracy,
7)
organizuje działalność informacyjną i wychowawczą w celu umacniania wśród załogi atmosfery zaangażowanego stosunku do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, obowiązków pracowniczych i obywatelskich oraz aktywnego uczestnictwa w życiu i działalności przedsiębiorstwa,
8)
upowszechnia wiedzę społeczno-polityczną, ekonomiczną i obronną, w szczególności związaną z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa,
9)
ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
10)
podejmuje inne zadania, służące kształtowaniu socjalistycznych stosunków pracy oraz zasad współżycia społecznego.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa ponosi odpowiedzialność przed załogą i organem założycielskim za tworzenie warunków realizacji zadań, o których mowa w ust. 1.
1.
W przedsiębiorstwach o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej są tworzone zakładowe ośrodki kształcenia i informacji jako wyodrębnione jednostki organizacyjne, podlegające bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa.
2.
W przedsiębiorstwach, w których nie tworzy się ośrodków określonych w ust. 1, ich zadania wykonują jednostki organizacyjne służby pracowniczej przedsiębiorstwa.
1.
Do zadań zakładowego ośrodka kształcenia i informacji, zwanego dalej "ośrodkiem", należy w szczególności:
1)
organizowanie działalności w zakresie upowszechniania wśród załogi znajomości praw i obowiązków pracowniczych oraz praw i obowiązków obywatelskich,
2)
organizowanie edukacji społeczno-politycznej i ekonomicznej załogi przedsiębiorstwa,
3)
informowanie załogi przedsiębiorstwa o aktualnych problemach przedsiębiorstwa, kraju i sytuacji międzynarodowej,
4)
badanie opinii załogi i organizowanie konsultacji w sprawach dotyczących przedsiębiorstwa i załogi,
5)
koordynowanie działalności kulturalno-wychowawczej, prowadzonej przez zakładowe placówki upowszechniania kultury,
6)
koordynowanie działalności informacyjno-propagandowej, w tym gazet oraz tele- i radiowęzłów zakładowych.
2.
Szczegółowy zakres działania ośrodka oraz jego organizację ustala dyrektor przedsiębiorstwa w porozumieniu z komitetem zakładowym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.
3.
Dyrektor przedsiębiorstwa w trybie określonym w ust. 2 może powołać radę programową ośrodka jako organ doradczy i opiniodawczy w sprawach funkcjonowania ośrodka.
1.
Działalnością ośrodka kieruje kierownik ośrodka, powoływany przez dyrektora przedsiębiorstwa w porozumieniu z komitetem zakładowym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
2.
Kierownik ośrodka współdziała z organizacją partyjną przedsiębiorstwa oraz z radą pracowniczą przedsiębiorstwa, organizacjami społecznymi i związkami zawodowymi działającymi w przedsiębiorstwie.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do komórek organizacyjnych służby pracowniczej, o których mowa w § 3 ust. 2.
Organy założycielskie, wykonując swoje zadania, są obowiązane udzielać przedsiębiorstwom pomocy organizacyjnej, metodycznej i innej, niezbędnej do wykonywania zadań określonych w uchwale.
Realizacja zadań określonych w uchwale jest uwzględniana przy dokonywaniu przez organ założycielski oceny działalności przedsiębiorstwa i pracy dyrektora.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.