Przekazanie uprawnień do wykonywania czynności nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazanie uprawnień do orzekania o karach.

Monitor Polski

M.P.1956.76.889

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 5 września 1956 r.
w sprawie przekazania uprawnień do wykonywania czynności nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazania uprawnień do orzekania o karach.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26) zarządza się, co następuje:
Upoważnia się dyrektorów i naczelnych inżynierów zarządów energetycznych okręgów oraz imiennie upoważnionych przez dyrektorów tych zarządów pracowników działów technicznych w zarządach energetycznych okręgów i w zakładach energetycznych do wykonywania nadzoru i kontroli w zakresie racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej oraz stosowania środków i usprawnień zmierzających do tego celu.
1. 2
Upoważnia się dyrektorów i głównych inżynierów zakładów energetycznych do wymierzania kar pieniężnych jednostkom gospodarki uspołecznionej w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar (Dz. U. Nr 30, poz. 114) za:
1)
nieuzasadnione przekraczanie norm jednostkowego zużycia energii elektrycznej ponad ustalone dla nich wielkości,
2)
trwające ponad godzinę przekroczenie poboru mocy podczas godzin szczytowych,
3)
niepodporządkowanie się operatywnym zarządzeniom dyspozytora mocy w zakresie regulowania przebiegu poboru energii elektrycznej,
4)
niepodejmowanie środków zmierzających do uregulowania dobowego poboru mocy i energii zgodnie z ustalonym programem,
5)
nieprowadzenie i nieprzesyłanie w terminie do zakładów energetycznych obowiązującej sprawozdawczości z wykorzystania limitów mocy i energii elektrycznej,
6)
nieprzestrzeganie lub naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych w zakładach przemysłowych,
7)
niewykonania zaleceń inspekcyjnych dotyczących racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej, poprawienia stanu technicznego urządzeń elektrycznych oraz usunięcia przyczyn mogących powodować awarię lub inne niebezpieczeństwa,
8)
uszkodzenie przyrządów mierniczych służących do rozrachunku za dostawę energii elektrycznej lub uszkodzenie plomb nałożonych na przyrządy miernicze,
9)
samowolne powiększenie mocy transformatorów lub podłączenie nowych urządzeń odbiorczych bez zezwolenia zakładu energetycznego,
10)
niedopuszczenie do urządzeń elektrycznych i przyrządów pomiarowych przedstawicieli Państwowej Inspekcji Energetycznej oraz upoważnionych do inspekcji pracowników jednostek energetycznych.
2.
Zakładom górniczym mogą być wymierzane przez osoby i w trybie określonym w ust. 1 kary za przekroczenia wymienione w ust. 1 pkt 1 - 5, 8 i 10 oraz za:
1)
nieprzestrzeganie lub naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa urządzeń zasilających znajdujących się na powierzchni,
2)
niewykonanie zaleceń inspekcyjnych dotyczących racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej,
3)
samowolne powiększenie mocy transformatorów w głównych stacjach zasilających.
3.
Przepisy ust. 2 nie naruszają uprawnień organów administracji górniczej wynikających z przepisów prawa górniczego.
Upoważnia się dyrektorów zakładów energetycznych do wymierzania w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 maja 1953 r., powołanym w § 2 ust. 1, kar pieniężnych osobom odpowiedzialnym w rozumieniu tegoż rozporządzenia za:
1)
trwające ponad godzinę przekroczenie poboru mocy podczas godzin szczytowych,
2)
niepodporządkowanie się operatywnym zarządzeniom dyspozytora mocy w zakresie regulowania przebiegu poboru energii elektrycznej,
3)
niepodejmowanie środków zmierzających do uregulowania dobowego poboru mocy i energii zgodnie z ustalonym programem.
Upoważnia się dyrektorów zarządów okręgów energetycznych do rozpatrywania odwołań od orzeczeń w sprawach kar pieniężnych wydawanych przez osoby określone w §§ 2 i 3.
Traci moc zarządzenie Ministra Energetyki z dnia 29 maja 1953 r. w sprawie przekazania uprawnień do wykonywania czynności nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazania uprawnień do orzekania o karach (Monitor Polski Nr A-56, poz. 717).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lutego 1958 r. (M.P.58.24.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1958 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lutego 1958 r. (M.P.58.24.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1958 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 28 lutego 1958 r. (M.P.58.24.140) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1958 r.