Przedsięwzięcia zmierzające do zapewnienia wykonania narodowego planu gospodarczego w zakresie inwestycji na 1961 rok oraz do przygotowania warunków dla prawidłowej realizacji inwestycji w dalszych latach planu 5-letniego.

Monitor Polski

M.P.1961.13.68

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1961 r.

UCHWAŁA Nr 57
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lutego 1961 r.
w sprawie przedsięwzięć zmierzających do zapewnienia wykonania narodowego planu gospodarczego w zakresie inwestycji na 1961 rok oraz do przygotowania warunków dla prawidłowej realizacji inwestycji w dalszych latach planu 5-letniego.

W celu zapewnienia prawidłowego przebiegu realizacji inwestycji w roku 1961 i w latach następnych planu 5-letniego, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministra Finansów, Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz wszystkich właściwych ministrów i prezydia wojewódzkich rad narodowych do przeanalizowania przyczyn hamujących przebieg prawidłowego wykonania planu inwestycyjnego w roku 1960 oraz zbadania na tym tle braków i niedociągnięć istniejących jeszcze w działalności inwestycyjnej.
2.
W szczególności należy zwrócić uwagę na następujące braki i niedociągnięcia, występujące w dotychczasowej działalności inwestycyjnej:
1)
niedostateczną koncentrację nakładów na inwestycje kontynuowane, nieprzestrzeganie normatywów cykli budownictwa inwestycyjnego w planowaniu i realizacji;
2)
niedostateczne przygotowanie inwestycji do realizacji, zwłaszcza pod względem dokumentacji projektowo-kosztorysowej;
3)
nierytmiczność wykonywania robót inwestycyjnych oraz dostaw w ciągu roku, powodującą znaczne opóźnienia w wykonywaniu planów oddawania inwestycji do użytku, a także zbyt długotrwały i powolny rozruch inwestycji oddawanych do użytku oraz zbyt długi okres eksploatacji wstępnej;
4)
niedostateczną troskę o obniżenie kosztów inwestycji, niewystarczające stosowanie tanich i efektywnych rozwiązań projektowych, zaniedbywanie obowiązku badania efektywności podejmowanych inwestycji, dopuszczanie do przefakturowań, niedostateczne stosowanie i egzekwowanie kar umownych;
5)
niewystarczające upowszechnienie ryczałtowych form rozliczeń za roboty budowlano-montażowe;
6)
nadmierną ilość zmian w planie inwestycyjnym w ciągu jego wykonywania, powodujących dezorganizację planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego.
3.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministra Finansów, Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz wszystkich właściwych ministrów i prezydia wojewódzkich rad narodowych do podjęcia - na podstawie wyników dokonanych analiz, o których mowa w ust. 1 i 2 - odpowiednich przedsięwzięć zmierzających do usunięcia stwierdzonych braków i niedociągnięć i do stworzenia prawidłowych podstaw realizacji planu w zakresie inwestycji na rok 1961 oraz planów na dalsze lata okresu 1961-1965.
1.
Zatwierdza się odrębnie sporządzony wykaz inwestycji centralnych priorytetowych.
2.
Inwestycjom, o których mowa w ust. 1, nadaje się w roku 1961 priorytet w zakresie zamówień i zleceń na: przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, realizację robót budowlano-montażowych, dostawy maszyn i urządzeń oraz zaopatrzenie materiałowe.
3.
Zamówienia i zlecenia w zakresie inwestycji, o których mowa w ust. 1, należy oznaczać literą "P" - priorytet.
4.
Dla zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach inwestycji, o których mowa w ust. 1, wprowadza się uprawnienie do przyspieszenia ich realizacji w ciągu roku ponad rozmiary nakładów, przyjęte w planie na rok 1961, o ile zaistnieją po temu możliwości wykonawcze i zaopatrzeniowe. Zasada ta dotyczy zadań inwestycyjnych przewidzianych do zakończenia najpóźniej w roku 1963, z wyjątkiem budowy kopalń, inwestycji surowcowych oraz elektrowni wodnych i na węgiel brunatny, dla których zasada powyższa obowiązuje nawet w tych przypadkach, jeśli zadania inwestycyjne są przewidziane do zakończenia po 1963 r. Zasady finansowania robót przyspieszonych określa uchwała nr 21 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w 1961 roku (Monitor Polski Nr 11, poz. 60).
5.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do przedstawienia w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 28 lutego 1961 r. projektu zarządzenia ustalającego w podziale kwartalnym terminy oddawania do użytku w 1961 r. podstawowych obiektów produkcyjnych wchodzących w skład inwestycji, o których mowa w ust. 1.
6.
Zobowiązuje się właściwych ministrów nadzorujących inwestorów, wykonawców oraz dostawców do opracowania i uzgodnienia szczegółowych harmonogramów realizacji robót i dostaw w 1961 r., zapewniających terminową realizację wyżej wymienionych inwestycji w roku 1961 i latach następnych. W zakresie inwestycji, objętych zasadą ciągłości finansowania, o których mowa w ust. 4, powinny być opracowane w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r. wieloletnie harmonogramy realizacji robót i dostaw po roku 1962.
7.
Upoważnia się Prezesa Rady Ministrów do wprowadzania w ciągu roku na wniosek Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ewentualnych zmian i uzupełnień do wykazu, o którym mowa w ust. 1.
Przyjmuje się do zatwierdzającej wiadomości przepisy zarządzenia nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie terminów sporządzania i zatwierdzania projektów wstępnych niektórych inwestycji, włączonych do planu na rok 1961 bez projektów wstępnych i wynikające stąd zmiany w wykazie, stanowiącym załącznik nr 17 do uchwały nr 391 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1960 r. o narodowym planie gospodarczym na rok 1961.
1.
Zobowiązuje się Bank Inwestycyjny oraz Bank Rolny do przeprowadzenia w porozumieniu z komisjami rozdziału robót analizy stanu posiadania na dzień 1 stycznia 1961 r. przez inwestorów wymaganej dokumentacji, zgodnie z wymaganiami określonymi w § 1 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69), oraz do zablokowania środków, przewidzianych na roboty nie posiadające wymaganej dokumentacji projektowo-kosztorysowej w wyżej określonym zakresie.
2.
Na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli przez banki oraz na podstawie wniosków banków - Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministrem Finansów przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 28 lutego 1961 r. wnioski i propozycje co do uregulowania tych przypadków, w których mogą być stosowane ulgi dokumentacyjne w stosunku do wymagań ogólnie obowiązujących.
3.
Przepis ust. 1 dotyczący blokowania środków nie odnosi się do inwestycji rolnych. W odniesieniu do inwestycji rolnych, w razie braku wymaganej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, w myśl wymagań określonych w § 1 ust. 1 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961, banki finansujące inwestycje nie blokują środków inwestycyjnych w terminie do dnia 28 lutego 1961 r.
4.
Do czasu przeprowadzenia analizy, o której mowa w ust. 1, oraz wydania odpowiedniego zarządzenia Prezes Rady Ministrów może w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury na wniosek właściwych ministrów stosować indywidualne ulgi dla poszczególnych inwestycji lub dla niektórych rodzajów inwestycji, nie spełniających obowiązujących wymagań dokumentacyjnych, oraz w zakresie terminów dostarczenia dokumentacji. Dotyczy to w szczególności robot kontynuowanych, realizowanych na podstawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, wymaganej zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku 1960, oraz tych przypadków, kiedy w wyniku rewizji oszczędnościowej posiadana dokumentacja projektowo-kosztorysowa uległa dezaktualizacji i wymaga przepracowania z uwzględnieniem zaleceń zespołów rewidujących.
1.
W wykonaniu przepisów uchwały nr 391 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1960 r. o narodowym planie gospodarczym na rok 1961 (rozdział XI ust. 23 pkt 3 i 4) właściwi ministrowie oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli stanu dokumentacji projektowo-kosztorysowej przedstawią Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 marca 1960 r. wnioski co do:
1)
skreślenia z planu na rok 1961 nowo rozpoczynanych zadań inwestycyjnych, nie posiadających wymaganej dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
2)
ograniczenia nakładów w zakresie niektórych obiektów lub robót, nie posiadających wymaganej dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
3)
przesunięcia zwolnionych nakładów na zwiększenie koncentracji nakładów na inwestycje kontynuowane, posiadające warunki wykonawcze oraz wymaganą dokumentację projektowo-kosztorysową.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, dotyczące planu terenowego powinny być również przekazane właściwym zainteresowanym ministrom w celu zaopiniowania.
3.
W zakresie przemysłu terenowego prezydia wojewódzkich rad narodowych przeprowadzą konsultację z Przewodniczącym Komitetu Drobnej Wytwórczości co do przeznaczenia zwolnionych z tytułu skreślenia nakładów inwestycyjnych - na przyspieszenie pozostałych inwestycji kontynuowanych.
4.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przedstawi w terminie do dnia 31 marca 1961 r. Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów propozycje zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 na tle rozpatrzenia wniosków przedstawionych przez właściwych ministrów i prezydia wojewódzkich rad narodowych zgodnie z przepisami ust. 1-3.
1.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury do przedstawienia w terminie do dnia 31 marca 1961 r. wniosków zmierzających do:
1)
uproszczenia trybu oraz skrócenia czasu opracowywania, uzgadniania i zatwierdzania założeń projektowych oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej;
2)
dostosowania zakresu dokumentacji do charakteru, rodzaju i wielkości zadań inwestycyjnych;
3)
ograniczenia wymagań dokumentacyjnych dla drobnych i nieskomplikowanych technicznie robót.
2.
Ponadto zobowiązuje się Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury do opracowania i przedstawienia Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów w terminie do dnia 31 maja 1961 r. wniosków organizacyjnych oraz propozycji rozwiązania następujących problemów:
1)
usprawnienia planowania prac projektowych i wprowadzenia obiektowych spisów zadań objętych planami prac projektowych wraz z terminami opracowania poszczególnych stadiów dokumentacji projektowo-kosztorysowej;
2)
wprowadzenia sprawozdawczości w zakresie prac dokumentacyjnych umożliwiającej śledzenie przygotowania dokumentacji dla planowanych inwestycji;
3)
ustalenia zasad nadzoru i koordynacji nad całością prac projektowych wykonywanych przez różne biura projektowe podległe poszczególnym ministrom lub radom narodowym, przy czym w odniesieniu do biur technologicznych zasady te powinny być opracowane również w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki;
4)
sukcesywnego przenoszenia w uzasadnionym zakresie opracowania części dokumentacji bezpośrednio do przedsiębiorstw budowlano-montażowych, a w określonych przypadkach również tworzenia odpowiednich komórek projektowych przy przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.
1.
Przyjmuje się do zatwierdzającej wiadomości zasady i tryb przeprowadzenia rozdziału robót budowlano-montażowych na rok 1961, ustalone w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów nr 64 z dnia 5 grudnia 1960 r. w sprawie komisji rozdziału robót budowlano-montażowych.
2.
Zobowiązuje się właściwych ministrów i prezydia wojewódzkich rad narodowych nadzorujących inwestorów oraz wykonawców robót do dopilnowania terminowego wykonania przez podległe im jednostki organizacyjne prac wynikających z wymienionego w ust. 1 zarządzenia.
3.
W związku z przyspieszeniem i organizacyjnym usprawnieniem rozdziału robót na rok 1961 zobowiązuje się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz innych ministrów i prezydia wojewódzkich rad narodowych nadzorujących przedsiębiorstwa budowlano-montażowe do dopilnowania terminowego opracowania i zatwierdzenia planów techniczno-ekonomicznych na rok 1961 przedsiębiorstw budowlano-montażowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
1.
W wyniku oszczędności osiągniętych w toku akcji rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej właściwi ministrowie i prezydia wojewódzkich rad narodowych opracują odpowiednie wykazy skreśleń i zmniejszeń nakładów inwestycyjnych w spisach zadań inwestycyjnych na rok 1961 i przedstawią je Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrowi Finansów w terminie do dnia 15 marca 1961 r. W odniesieniu do inwestycji planu terenowego, których dokumentacja została zrewidowana na szczeblu centralnym, wykazy powyższe przedstawiają właściwi ministrowie w porozumieniu z prezydiami właściwych wojewódzkich rad narodowych. Wykazy te powinny być również przekazane do właściwych banków finansujących inwestycje w celu odpowiedniego zablokowania zaoszczędzonych środków budżetowych i kredytowych.
2.
Minister Finansów przedstawi Prezesowi Rady Ministrów oraz Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zbiorcze wyniki finansowe przeprowadzonej akcji oszczędnościowej - ze szczególnym uwzględnieniem oszczędności uzyskanych na środkach budżetowych.
3.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do wydania w porozumieniu z Ministrem Finansów zarządzenia wykonawczego określającego szczegółowy tryb i zasady przeprowadzenia zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1961 oraz odprowadzenia oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do przeprowadzenia w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury i z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych rewizji normatywów cykli budownictwa inwestycyjnego oraz opracowania projektu normatywów cykli, obowiązujących na okres planu 5-letniego na lata 1961-1965, i wniesienia w terminie do dnia 28 lutego 1961 r. projektu odpowiedniej uchwały Rady Ministrów zmieniającej w tym zakresie przepisy uchwały nr 255 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1958 r. w sprawie normatywów cykli budownictwa inwestycyjnego.
1.
Zobowiązuje się inwestorów i wykonawców do zawierania wieloletnich umów o wykonawstwo robót na całość zadania inwestycyjnego, z uwzględnieniem obowiązujących normatywów cykli budownictwa inwestycyjnego.
2. 1
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) w zakresie inwestycji planu centralnego i prezydia wojewódzkich rad narodowych w zakresie inwestycji planu terenowego - do skontrolowania przebiegu akcji zawierania umów wieloletnich na całość zadań inwestycyjnych i do przedstawienia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 14 października 1961 r. sprawozdań z przebiegu tej akcji według stanu na dzień 30 września 1961 r.
3. 2
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do przeanalizowania sprawozdań określonych w ust. 2 i do poinformowania Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów o sytuacji w zakresie zawierania umów wieloletnich wraz z odpowiednimi wnioskami.
4.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą kontynuowanych zadań inwestycyjnych, jeśli są one przewidziane do zakończenia w 1961 r.
5.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do opracowania w porozumieniu z Ministrem Finansów, Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury oraz Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych przepisów:
1)
zapewniających wzmocnienie znaczenia zawartych umów o wykonawstwo robót, zwłaszcza w zakresie zachowania terminów oddawania inwestycji do użytku, oraz zapewniających zaostrzenie i bezwzględne egzekwowanie i stosowanie sankcji z tytułu niewykonania zadań w zakresie oddawania inwestycji do użytku;
2)
zapewniających upowszechnienie systemu rozliczeń za zakończone elementy oraz rozliczeń ryczałtowych za obiekty na podstawie cen katalogowych lub umownych cen kosztorysowych.
6.
Zobowiązuje się właściwych ministrów i prezydia wojewódzkich rad narodowych do podjęcia odpowiednich środków organizacyjnych, zmierzających do zapewnienia terminowego przeprowadzenia odbioru obiektów oddawanych do użytku przez komisję odbioru, zgodnie z przepisami uchwały nr 77 Rady Ministrów z dnia 13 marca 1957 r. w sprawie zasad oddawania inwestycji do użytku (eksploatacji) (Monitor Polski Nr 22, poz. 156) oraz przepisami wydanymi na podstawie wymienionej uchwały. W szczególności należy zawczasu przygotować pod względem merytorycznym i organizacyjnym komisyjny odbiór podstawowych obiektów w zakresie inwestycji centralnych - priorytetowych, dla których terminy oddania do użytku zostały ustalone zgodnie z przepisami § 2 ust. 5 niniejszej uchwały. Odbiór tych obiektów powinien być dokonany przez rządową komisję odbioru w składzie ustalonym przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek właściwego ministra lub przez komisję międzyresortową w składzie uzgodnionym pomiędzy zainteresowanymi resortami.
Wprowadza się zakaz dokonywania w ciągu roku bez zgody Ministra Handlu Zagranicznego wydanej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów dodatkowych zamówień na maszyny i urządzenia z importu, nie objęte planem na rok 1961, o ile zakup ten przekracza limit importowy danego resortu. Nie dotyczy to przypadków uregulowanych uchwałą nr 391 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1960 r. o narodowym planie gospodarczym na rok 1961 (część XI ust. 20 lit. a) oraz uchwałą nr 28 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad realizacji w 1961 r. inwestycji szybko rentujących się, związanych z postępem technicznym lub rozwojem produkcji eksportowej albo zastępującej import oraz innych drobnych inwestycji nie objętych narodowym planem gospodarczym (§ 3 ust. 2 i 3 - Monitor Polski Nr 11, poz. 61).
1.
Zobowiązuje się banki finansujące inwestycje do wzmocnienia nadzoru i kontroli w zakresie kosztów inwestycji.
2.
W tym celu zobowiązuje się banki finansujące do opracowania odpowiednich instrukcji dla oddziałów banków w sprawie kontroli prawidłowości kosztów inwestycji i przedstawienia ich do akceptacji Ministrowi Finansów i Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
Zobowiązuje się Ministra Gospodarki Komunalnej oraz Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do opracowania w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, a także z innymi zainteresowanymi ministrami - programu przedsięwzięć organizacyjnych i technicznych zmierzających do:
1)
obniżenia kosztów budownictwa mieszkaniowego, osiedlowego i rozproszonego,
2)
przyspieszenia jego realizacji,
3)
zapewnienia pełnego wykonania zadań rzeczowych w zakresie przygotowania stanów surowych pod budownictwo w roku 1962,
4)
opracowania wniosków w sprawie zmian struktury i asortymentu mieszkań na tle przewidywań demograficznych.
1.
Zobowiązuje się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury do opracowania w porozumieniu z innymi właściwymi ministrami i prezydiami wojewódzkich rad narodowych programu przedsięwzięć i zaleceń dla biur projektów przedsiębiorstw przemysłu materiałów budowlanych oraz przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego, zapewniających skoordynowanie stosowania określonych materiałów budowlanych w projektowaniu i wykonawstwie robót budowlano-montażowych w dostosowaniu do rozmiarów, asortymentu i rozmieszczenia produkcji tych materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem oszczędności materiałów deficytowych, jak stal budowlana, wyroby walcowane, niektóre materiały instalacyjne itp., ograniczając zastosowanie tych materiałów tylko do wybranego rodzaju budownictwa i na określonych terenach.
2.
Równocześnie należy przeanalizować i zbadać możliwość upłynnienia nadwyżek niektórych materiałów budowlanych oraz przestawienia produkcji materiałów występujących w nadwyżkach na produkcję materiałów znajdujących zapotrzebowanie. W szczególności należy zapewnić w odpowiednim zakresie masową produkcję przemysłową typowych i znormalizowanych elementów konstrukcyjnych, budowlanych, instalacyjnych i wyposażeniowych, z należytym uwzględnieniem przepisów uchwały nr 285 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie przyjęcia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski z 1959 r. Nr 70, poz. 365 i z 1960 r. Nr 23, poz. 109).
3.
W wyniku prac, o których mowa w ust. 1-2, Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych przedstawi w terminie do dnia 30 kwietnia 1961 r. odpowiednie wnioski Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
Zaleca się właściwym ministrom oraz prezydiom rad narodowych ograniczenie dokonywania zmian w planie inwestycyjnym w ciągu roku 1961, zwłaszcza polegających na wprowadzeniu nowych zadań inwestycyjnych nie przewidzianych w planie na rok 1961 lub powodujących rozszerzenie frontu robót budowlano-montażowych, i przestrzeganie w tym zakresie przepisów zawartych w zarządzeniu nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961.
Traci moc uchwała nr 44 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1960 r. w sprawie zasad realizacji inwestycji scentralizowanych w 1960 r. (Monitor Polski Nr 19, poz. 92).
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Finansów, Przewodniczącemu Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Ministrowi Gospodarki Komunalnej oraz właściwym ministrom i prezydiom wojewódzkich rad narodowych w zakresie ich właściwości.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.
1 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 249 z dnia 12 lipca 1961 r. (M.P.61.56.246) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1961 r.
2 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 uchwały nr 249 z dnia 12 lipca 1961 r. (M.P.61.56.246) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 lipca 1961 r.