§ 4. - Przedsięwzięcia zmierzające do zapewnienia wykonania narodowego planu gospodarczego w zakresie inwestycji na 1961 rok oraz do przygotowania warunków dla prawidłowej realizacji inwestycji w dalszych latach planu 5-letniego.

Monitor Polski

M.P.1961.13.68

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1961 r.
§  4.
1.
Zobowiązuje się Bank Inwestycyjny oraz Bank Rolny do przeprowadzenia w porozumieniu z komisjami rozdziału robót analizy stanu posiadania na dzień 1 stycznia 1961 r. przez inwestorów wymaganej dokumentacji, zgodnie z wymaganiami określonymi w § 1 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69), oraz do zablokowania środków, przewidzianych na roboty nie posiadające wymaganej dokumentacji projektowo-kosztorysowej w wyżej określonym zakresie.
2.
Na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli przez banki oraz na podstawie wniosków banków - Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministrem Finansów przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 28 lutego 1961 r. wnioski i propozycje co do uregulowania tych przypadków, w których mogą być stosowane ulgi dokumentacyjne w stosunku do wymagań ogólnie obowiązujących.
3.
Przepis ust. 1 dotyczący blokowania środków nie odnosi się do inwestycji rolnych. W odniesieniu do inwestycji rolnych, w razie braku wymaganej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, w myśl wymagań określonych w § 1 ust. 1 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961, banki finansujące inwestycje nie blokują środków inwestycyjnych w terminie do dnia 28 lutego 1961 r.
4.
Do czasu przeprowadzenia analizy, o której mowa w ust. 1, oraz wydania odpowiedniego zarządzenia Prezes Rady Ministrów może w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury na wniosek właściwych ministrów stosować indywidualne ulgi dla poszczególnych inwestycji lub dla niektórych rodzajów inwestycji, nie spełniających obowiązujących wymagań dokumentacyjnych, oraz w zakresie terminów dostarczenia dokumentacji. Dotyczy to w szczególności robot kontynuowanych, realizowanych na podstawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, wymaganej zgodnie z przepisami obowiązującymi w roku 1960, oraz tych przypadków, kiedy w wyniku rewizji oszczędnościowej posiadana dokumentacja projektowo-kosztorysowa uległa dezaktualizacji i wymaga przepracowania z uwzględnieniem zaleceń zespołów rewidujących.