Przechowywanie i kontrola ksiąg stanu cywilnego oraz określenie organów uprawnionych do przechowywania odpisów akt stanu cywilnego.

Monitor Polski

M.P.1976.10.50

Akt utracił moc
Wersja od: 18 marca 1976 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 27 lutego 1976 r.
w sprawie przechowywania i kontroli ksiąg stanu cywilnego oraz określenia organów uprawnionych do przechowywania odpisów akt stanu cywilnego.

Na podstawie art. 10 ust. 2 i art. 11 ust. 4 dekretu z dnia 8 czerwca 1955 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 1955 r. Nr 25, poz. 151 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
Księgi stanu cywilnego, akta zbiorowe (zbiór dokumentów) i skorowidze przechowuje się w urzędach stanu cywilnego w sposób zapewniający ich zabezpieczenie.
Księgi stanu cywilnego z terenów, które na mocy umowy z dnia 16 sierpnia 1945 r. o polsko-radzieckiej granicy państwowej znalazły się w granicach ZSRR, jak również księgi polskich urzędów konsularnych - przechowuje Urząd Stanu Cywilnego Warszawa-Śródmieście.
Kierownicy urzędów stanu cywilnego przekazują właściwym archiwom państwowym księgi stanu cywilnego obejmujące akta sporządzone przed 100 laty.
1.
Odpisy (wtóropisy) ksiąg urzędów stanu cywilnego w miastach, które do dnia 31 maja 1975 r. były siedzibą powiatowych organów władzy i administracji państwowej lub stanowiły powiaty, i w dzielnicach miast - przechowują terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Odpisy (wtóropisy) ksiąg urzędów stanu cywilnego w innych niż wymienione w ust. 1 miastach, miastach i gminach oraz gminach - przechowują nadal terenowe organy administracji państwowej miast, które do dnia 31 maja 1975 r. były siedzibą powiatowych organów władzy i administracji państwowej.
1.
Urzędy stanu cywilnego są obowiązane po upływie każdego roku kalendarzowego przesłać uwierzytelnione odpisy akt sporządzonych w księgach stanu cywilnego wraz ze skorowidzami do właściwych organów przechowujących odpisy ksiąg z lat ubiegłych.
2.
Urzędy stanu cywilnego w gminach (miastach i gminach) mogą przesyłać odpisy, o których mowa w ust. 1, co dwa lata kalendarzowe.
1.
Urzędy stanu cywilnego są obowiązane przesyłać organom, które przechowują odpisy ksiąg stanu cywilnego, odpisy wzmianek dodatkowych i przypiski dokonywane w księgach pierwopisów.
2.
Terenowe organy administracji państwowej, które przechowują odpisy (wtóropisy) ksiąg stanu cywilnego, są obowiązane umieszczać w tych odpisach (wtóropisach) treść wzmianek dodatkowych i przypisków.
Księgi stanu cywilnego podlegają kontroli terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, którym podlegają urzędy stanu cywilnego.
1.
Przepisy dotyczące sposobu przechowywania, zabezpieczania i kontroli ksiąg stanu cywilnego stosuje się odpowiednio do odpisów (wtóropisów) ksiąg stanu cywilnego.
2.
Odpisy ksiąg stanu cywilnego nie mogą być przechowywane w tym samym budynku, w którym znajduje się oryginał księgi.
3.
Jeżeli organ uprawniony do przechowywania odpisów ksiąg stanu cywilnego znajduje się w tym samym budynku, w którym mieści się urząd stanu cywilnego przechowujący oryginał księgi - terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego ustali miejsce przechowywania odpisów ksiąg.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.