Rozdział 1 - Postanowienia ogólne. - Postępowanie przy zawieraniu i wykonywaniu umów sprzedaży i umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1967.47.237

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1971 r.

Rozdział  1

Postanowienia ogólne.

§  1.
1.
Przy zawieraniu i wykonywaniu umów sprzedaży i umów dostawy stosuje się zasady zawarte w Kodeksie cywilnym, a w szczególności przepisy o czynnościach prawnych, terminach i przedawnieniu roszczeń (art. 56-125), przepisy o zobowiązaniach w ogólności (art. 353-404 i 456-534), a nadto przepisy o umowie sprzedaży (art. 535-598) i o umowie dostawy (art. 605-612).
2.
Przy zawieraniu i wykonywaniu umów sprzedaży i umów dostawy stosuje się ponadto zasady zawarte w przepisach szczególnych, a w szczególności ogólne warunki umów sprzedaży towarów przeznaczonych na eksport oraz ogólne warunki umów sprzedaży towarów pochodzących z importu, stanowiące załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 64).
3.
Przez użyte w dalszych przepisach instrukcji określenie "ogólne warunki umów" rozumie się ogólne warunki umów sprzedaży wymienione w ust. 2.
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej powinny przy zawieraniu umów sprzedaży i umów dostawy oraz przy ich wykonywaniu stosować się do wytycznych postępowania zawartych w niniejszej instrukcji, biorąc pod uwagę obowiązki wynikające z narodowych planów gospodarczych, ekonomiczność produkcji i obrotu, zabezpieczenie gospodarki przed stratami i konkretne okoliczności, w jakich umowa zostaje zawarta lub jest wykonywana.
2.
Niestosowanie się do instrukcji powoduje skutki cywilno-prawne jedynie wówczas, gdy wynikają one z przepisów Kodeksu cywilnego, przepisów szczególnych oraz ogólnych warunków umów.
§  3.
1.
Ilekroć w instrukcji jest mowa o:
1)
"sprzedawcy", rozumie się przez to również dostawcę, chyba że przepis wyraźnie wskazuje, że dotyczy on tylko umowy sprzedaży,
2)
"kupującym", rozumie się przez to również odbiorcę, chyba że przepis wyraźnie wskazuje, że dotyczy on tylko kupującego.
3)
"kontrahencie", rozumie się przez to osobę posiadającą siedzibę za granicą, której towar kupiony w kraju ma być odprzedany albo od której został kupiony,
4)
"kontrakcie", rozumie się przez to umowę zawartą z kontrahentem,
5)
"towarze", rozumie się przez to rzeczy ruchome,
6)
"zamówieniu", rozumie się przez to ofertę złożoną przez kupującego.
2.
Przepisy dotyczące zamówień składanych przez kupujących stosuje się odpowiednio do ofert sprzedawców, chyba że z treści przepisu wynika, iż dotyczą one tylko zamówień.
§  4.
1.
Umowy co do zakupu za granicą kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych objętych zarządzeniem nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r. w sprawie wyeliminowania zbędnego importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych (Monitor Polski Nr 55, poz. 276) można zawierać tylko z uwzględnieniem zasad i trybu określonych w tym zarządzeniu.
2.
Zakup za granicą towarów nie objętych przepisami powołanego w ust. 1 zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, a objętych w planie importu pozycją "towary pozostałe", dopuszczalny jest wtedy, gdy nie ma możliwości otrzymania takiego samego towaru produkcji krajowej albo gdy towary produkcji krajowej ze względu na niższą jakość lub inne właściwości nie zaspokoiłyby w pełni potrzeb kupującego. Przed złożeniem zamówienia na zakup towaru za granicą kupujący powinien zasięgnąć opinii jednostki zbytu, która sprzedaje takie same lub zbliżone towary produkcji krajowej, a gdy dla takich towarów nie ma jednostki zbytu - opinii zjednoczenia wiodącego, grupującego producentów takich towarów. Zasięgnięcie opinii jednostki zbytu lub zjednoczenia wiodącego nie jest wymagane w odniesieniu do towarów "wymienionych", tj. imiennie wyspecyfikowanych ilościowo lub wartościowo, w planie importu, a w odniesieniu do towarów objętych w planie importu pozycją "towary pozostałe" w wypadkach nagłych, a także gdy na podstawie uprzednio zebranych informacji jest oczywiste, że import jest potrzebny.
3.
W wypadkach określonych przepisami szczególnymi i w trybie w nich ustalonym zezwoleń na zakup za granicą towarów przeznaczonych do odprzedaży ludności udziela Minister Handlu Wewnętrznego.
4.
Jednostki zbytu i zjednoczenia wiodące powinny przedstawiane im projekty umów (zamówień) co do zakupu towarów za granicą dokładnie analizować z punktu widzenia potrzeby importu, a w szczególności z punktu widzenia możliwości zastąpienia towarów, które mają być kupione za granicą, towarami produkcji krajowej, i wydawać opinie niezwłocznie po otrzymaniu projektu umowy (zamówienia). Wydając opinię negatywną, jednostka zbytu lub zjednoczenie wiodące powinny wskazać jednocześnie przedsiębiorstwo, które może dostarczyć towary tego samego rodzaju.
5.
Jeżeli o zakupach za granicą lub sprzedaży za granicę niektórych towarów wydane zostały przepisy szczególne, wytyczne postępowania zawarte w ust. 1-4 stosuje się w zakresie nie uregulowanym przepisami szczególnymi.