Poruczenie ochronie skarbowej ujawnienia majątków podlegających likwidacji przez urzędy likwidacyjne.

Monitor Polski

M.P.1948.55.309

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1948 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 26 kwietnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Ziem Odzyskanych w przedmiocie poruczenia ochronie skarbowej ujawnienia majątków podlegających likwidacji przez urzędy likwidacyjne.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 11 kwietnia 1945 r. o ustroju władz administracji skarbowej oraz skarbowych organów wykonawczych (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 64) zmienionego dekretem z dnia 27 czerwca 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 34, poz. 209) zarządzam, co następuje:
1.
Porucza się ochronie skarbowej ujawnianie:
a)
majątku opuszczonego i poniemieckiego w rozumieniu dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 87) z późniejszymi zmianami,
b)
majątku, który przeszedł na własność Państwa na podstawie dekretu z dnia 5 września 1947 r. o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do ZSRR (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 318),
c)
majątków skonfiskowanych w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt. 1 dekretu z dnia 22 października 1947 r. o przepadku majątku (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 390).
2.
Ponadto porucza się ochronie skarbowej dokonywanie czynności zabezpieczających stosownie do postanowień art. 8 dekretu z dnia 22 października 1947 r. o przepadku majątku, (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 390).
3.
Czynności w sprawach wymienionych w pkt. 1 lit. c) oraz w pkcie 2 ochrona skarbowa przeprowadza tylko w wyjątkowych przypadkach i na podstawie indywidualnego zlecenia urzędu likwidacyjnego.
4.
Przez wyjątkowe przypadki, o których mowa w ustępie poprzedzającym, rozumie się konieczność zastosowania specjalnych metod śledczych, lub fachowego wywiadu.
Organa ochrony skarbowej przy wykonywaniu czynności określonych w § 1 działają w granicach uprawnień i w trybie, przewidzianym dla organów urzędów likwidacyjnych w § 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 listopada 1946 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Ziem Odzyskanych w sprawie organizacji i zakresu uprawnień urzędów likwidacyjnych (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 360).
1.
W przypadku ujawnienia majątku ochrona skarbowa dokonuje zabezpieczenia ujawnionego majątku i zawiadamia o tym właściwy urząd likwidacyjny.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, powinno zawierać:
a)
nazwisko i imię osoby, u której majątek ujawniono,
b)
miejsce jej zamieszkania,
c)
rodzaj i ilość ujawnionego majątku, a w odniesieniu do nieruchomości - dokładne opisanie z podaniem obszaru i numeru księgi wieczystej,
d)
miejsce przechowania lub położenia ujawnionego majątku,
e)
wskazanie osoby, której zakwestionowany majątek przekazano pod odpowiedzialny dozór,
f)
nazwisko, imię oraz adres osoby trzeciej, która rości sobie prawo do ujawnionego majątku.
Po zakończeniu czynności określonych w § 1 i 3 ochrona skarbowa przekaże akta sprawy właściwemu urzędowi likwidacyjnemu.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.