Pomoc dla nabywców państwowych nieruchomości rolnych oraz robotników zatrudnianych w państwowych gospodarstwach rolnych i państwowym gospodarstwie leśnym na Ziemiach Zachodnich i w południowej części województwa rzeszowskiego.

Monitor Polski

M.P.1958.61.346

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 1958 r.

UCHWAŁA NR 285
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1958 r.
w sprawie pomocy dla nabywców państwowych nieruchomości rolnych oraz robotników zatrudnianych w państwowych gospodarstwach rolnych i państwowym gospodarstwie leśnym na Ziemiach Zachodnich i w południowej części województwa rzeszowskiego.

W celu przyjścia z pomocą dla nabywców państwowych nieruchomości rolnych oraz robotników zatrudnianych w państwowych gospodarstwach rolnych i państwowym gospodarstwie leśnym na Ziemiach Zachodnich i w południowej części województwa rzeszowskiego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Na terenach określonych w ust. 2 nabywcy państwowych nieruchomości rolnych, stanowiących samodzielne gospodarstwa rolne, nabyte w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71) oraz robotnicy zatrudniani w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym w charakterze stałych robotników rolnych, leśnych i przemysłu drzewnego korzystają z ulg i pomocy przewidzianych w niniejszej uchwale.
2.
Przepisy niniejszej uchwały mają zastosowanie na następujących terenach: w województwie gdańskim w powiatach: elbląskim, kwidzyńskim, lęborskim, malborskim, sztumskim, nowodworsko-gdańskim, w województwie olsztyńskim z wyjątkiem powiatów działdowskiego i nowomiejskiego; w województwach: koszalińskim, szczecińskim, zielonogórskim i wrocławskim; w województwie białostockim w powiatach: oleckim, gołdapskim i ełckim; w województwie rzeszowskim w powiecie ustrzyckim z wyjątkiem miasta Ustrzyki Dolne, w powiecie leskim z wyjątkiem miasta Lesko i gromad: Olszanica, Uherce Mineralne, Łukawica, Tarnawa Górna, Hoczew, w powiecie sanockim w gromadach: Odrzechowa, Posada Górna, Jaśliska, Wisłok Wielki, Bukowsko, Szczawne, Komańcza, Mrzygłód, Tyrawa Wołoska, Mokre, Sieniawa, w powiecie krośnieńskim w gromadach: Tylawa, Trzciana, Polany i we wsi Hyrowa gromady Iwla, w powiecie jasielskim w gromadzie Krempna, w powiecie gorlickim w gromadach: Gładyszów, Uście Gorlickie, Wysowa, Ropica Górna, Śnietnica, w powiecie przemyskim w gromadach: Bircza, Kuźmina, Leszczawa Dolna, Lipa, Nowosiółki Dydyńskie, Piątkowa, Sufczyna i we wsi Krzeczkowa gromady Olszany.
1.
Nabywcom samodzielnych gospodarstw rolnych oraz robotnikom zatrudnianym w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym przysługują zwolnienia:
1)
od podatku od nabycia praw majątkowych i podatku gruntowego przypadających w okresie 3 lat od nabytego gospodarstwa rolnego lub od otrzymanej w użytkowanie działki pracowniczej,
2)
od obowiązku dostawy zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych - stosownie do przepisów rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie tych dostaw.
2.
Zwolnienia określone w ust. 1 liczy się od roku, w którym nastąpiło objęcie nabytych lub przydzielonych w użytkowanie gruntów. Jeżeli jednak objęcie gruntów nastąpiło w IV kwartale, gdy dokonanie siewów jesiennych jest niemożliwe, do okresu zwolnienia nie wlicza się roku objęcia gruntów.
1.
Nabywcy samodzielnych gospodarstw rolnych korzystają po objęciu gospodarstw z pierwszeństwa przy otrzymaniu kredytów bankowych w wysokości umożliwiającej budowę lub odbudowę najbardziej niezbędnych do prowadzenia gospodarstw pomieszczeń mieszkalnych i inwentarskich oraz na zakup niezbędnego inwentarza żywego i martwego, nasion, nawozów, paszy itp.
2.
Nabywcy samodzielnych gospodarstw rolnych mają pierwszeństwo do nabycia materiałów budowlanych potrzebnych do budowy budynków.
Robotnicy zatrudnieni w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym mogą otrzymać długo i średnioterminowe kredyty bankowe na zakup niezbędnego inwentarza żywego i sprzętu domowego, a ponadto robotnicy zatrudnienie w państwowym gospodarstwie leśnym - krótkoterminowe kredyty na zakup nasion, nawozów itp.
1.
Nabywcy samodzielnych gospodarstw rolnych i robotnicy zatrudnieni w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym otrzymują pomoc kredytową w trybie i na warunkach określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 maja 1957 r. w sprawie udzielania pomocy kredytowej Państwa na rozwój produkcji rolnej i rzemiosła wiejskiego (Monitor Polski Nr 48, poz. 298).
2.
W celu zapewnienia osobom wymienionym w ust. 1 możliwości otrzymania kredytów banki udzielające kredytu rezerwują na wniosek organów administracji rolnej prezydiów wojewódzkich rad narodowych odpowiednie sumy w swych planach kredytowych.
Przesiedlenie się i przewóz mienia nabywców samodzielnych gospodarstw rolnych i robotników zatrudnionych w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym może odbywać się na koszt Państwa. Decyzję w tym zakresie podejmuje organ administracji rolnej prezydium powiatowej rady narodowej właściwej ze względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania nabywcy gospodarstwa lub robotnika.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do ustalenia w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego warunków oraz trybu udzielania ulg i pomocy przewidzianych w niniejszej uchwale.
1.
Traci moc uchwała nr 107 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie osadnictwa rolnego (Monitor Polski Nr 28, poz. 188).
2.
Ilekroć przepisy uchwały nr 145 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1957 r. w sprawie pomocy dla repatriantów (Monitor Polski Nr 32, poz. 217) powołują się na przepisy uchwały nr 107 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie osadnictwa rolnego, należy stosować odpowiednie przepisy niniejszej uchwały.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Rolnictwa, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.