Planowanie i uruchamianie środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów w roku 1961 dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

Monitor Polski

M.P.1961.2.15

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 grudnia 1960 r.
w sprawie planowania i uruchamiania środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów w roku 1962 dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi. 1

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221), § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z uchwałą nr 506 Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1961 r. w sprawie projektu budżetu Państwa na 1962 r. i niektórych zasad jego wykonywania, zwaną dalej "uchwałą" zarządza się, co następuje: 2
1.
Prezydia właściwych rad narodowych ustalą dla podporządkowanych jednostek pokrycie finansowe inwestycji, a mianowicie:
1)
w zakresie inwestycji jednostek i zakładów budżetowych - wielkość kredytu budżetowego i wielkość pokrycia ze środków pozabudżetowych, w tym również dotacji z funduszów państwowych i społecznych,
2)
w zakresie budownictwa mieszkaniowego realizowanego z miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych - wielkość dotacji budżetowych dla tego funduszu oraz wielkość środków pozabudżetowych,
3)
w zakresie inwestycji przedsiębiorstw realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych - wielkość kredytu budżetowego,
4)
w zakresie budownictwa mieszkaniowego realizowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych - wielkość dotacji z budżetu, zgodnie z uchwałą nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi (Monitor Polski Nr 26, poz. 155 oraz z 1960 r. Nr 39, poz. 194).
2. 3
Ustalając wielkość kredytu budżetowego lub dotacji na sfinansowanie inwestycji prezydia rad narodowych uwzględnią zarówno pozostałości środków u inwestorów na początek roku, jak też możliwości akumulacji środków własnych inwestorów w ciągu roku 1961.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych dostosują możliwości akumulowania funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstw do potrzeb w zakresie spłaty inwestycyjnych kredytów bankowych oraz planowanych rozmiarów nakładów na kapitalne remonty i inwestycje podejmowane przez przedsiębiorstwa na podstawie własnej decyzji.
2.
Dostosowanie, o którym mowa w ust. 1, polega na dokonaniu przez prezydia rad narodowych odpowiedniego ustalenia wskaźników podziału amortyzacji na część pozostawioną do dyspozycji przedsiębiorstw i część podlegającą odprowadzeniu do budżetu właściwej rady narodowej oraz wskaźników wpłat zysku do budżetu zgodnie z obowiązującymi zasadami systemów finansowych przedsiębiorstw.
3. 4
Prezydia rad narodowych przy określaniu wskaźników podziału amortyzacji, o których mowa w ust. 2, uwzględnią wielkość funduszów amortyzacyjnych przedsiębiorstw, wynikającą z zastosowania nowych stawek amortyzacyjnych (§ 13 ust. 1 uchwały).
4. 5
Przy ustalaniu wskaźników i stawek, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, prezydia rad narodowych ustalą w takiej wysokości wskaźniki amortyzacji pozostawionej do dyspozycji przedsiębiorstw (ust. 2), aby ta część amortyzacji łącznie z pozostałościami środków na funduszach inwestycyjno-remontowych przedsiębiorstw i innymi środkami planowanymi do zakumulowania w ciągu roku (w szczególności z funduszu rozwoju) nie przekraczała zapotrzebowania środków zapewniających wykonanie nakładów na inwestycje własne i kapitalne remonty przedsiębiorstw w wysokości określonej szacunkowo przez prezydium właściwej rady narodowej w ramach rozdziału zadań i środków narodowego planu gospodarczego (§ 13 ust. 3 uchwały). W stosunku do przedsiębiorstw podległych wydziałom rolnictwa i leśnictwa prezydia rad narodowych przejmą na dochód budżetu tylko tę część amortyzacji, która wynika z wprowadzenia nowych stawek amortyzacyjnych (§ 13 ust. 2 uchwały).
5. 6
Jeżeli w związku ze zmianą stawek amortyzacyjnych nastąpi zwiększenie dochodów budżetowych (lub zmniejszenie wydatków) przy równoczesnym uszczupleniu środków planowanych do pozostawienia w dyspozycji przedsiębiorstw, a przeznaczonych na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów, prezydia rad narodowych przydzielą przedsiębiorstwom dotacje z budżetu do wysokości tego zmniejszenia (§ 13 ust. 4 uchwały).
6. 7
Jeżeli w związku ze zmianą stawek amortyzacyjnych nastąpi zmniejszenie dochodów budżetowych (lub zwiększenie wydatków przy równoczesnym zwiększeniu środków planowanych do pozostawienia w dyspozycji przedsiębiorstw, prezydia rad narodowych mogą przejąć wolne środki z funduszów inwestycyjno-remontowych przedsiębiorstw na dochody budżetu (§ 13 ust. 5 uchwały).
7. 8
W razie nieterminowego odprowadzenia tych należności do budżetu stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie odsetek za zwłokę od zaległych należności budżetowych przypadających od jednostek gospodarki uspołecznionej oraz przepisy o przymusowym ściąganiu tego rodzaju należności.
8. 9
Jeśli mimo pozostawienia w przedsiębiorstwie pełnej amortyzacji i zysku w maksymalnej wysokości planowane środki przedsiębiorstw okażą się niewystarczające na zaspokojenie potrzeb w zakresie inwestycji własnych i kapitalnych remontów, prezydium rady narodowej we wskaźnikach do rocznego planu finansowego dla przedsiębiorstw ustali wielkość dotacji z budżetu na fundusz inwestycyjno-remontowy.
9. 10
Przepisy ust. 1-7 stosuje się do przedsiębiorstw nadzorowanych przez wydziały rolnictwa i leśnictwa z następującymi zmianami:
1) 11
utrzymuje się na rok 1962 odrębność funduszów przeznaczonych:
a)
na finansowanie inwestycji oraz
b)
na finansowanie kapitalnych remontów,
2) 12
fundusz amortyzacyjny przeznacza się wyłącznie na finansowanie remontów kapitalnych (a w przedsiębiorstwach mechanizacji rolnictwa na finansowanie wszelkich remontów); w państwowych gospodarstwach rolnych fundusz ten nie może być odprowadzany na dochód budżetu ani przeznaczony na finansowanie inwestycji.
1. 13
Jednostki i zakłady budżetowe opierając się na przydzielonych im limitach inwestycyjnych i kredytach budżetowych lub dotacjach z funduszów będących w dyspozycji prezydiów rad narodowych dokonają aktualizacji planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, opracowanych zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1961 r. w sprawie opracowania budżetów terenowych na rok 1962 (wzór B-3). Plany te stanowią załącznik do zatwierdzonych rocznych planów dochodów i wydatków jednostek i zakładów budżetowych i powinny być złożone w jednym egzemplarzu w oddziale banku właściwego dla finansowania inwestycji.
2. 14
Jednostki i zakłady budżetowe opierając się na przydzielonych im limitach inwestycyjnych w zakresie budownictwa inwestycyjnego (w tym i budownictwa mieszkaniowego) oraz planach sfinansowania inwestycji - sporządzają i składają w bankach finansujących inwestycje swe plany rzeczowo-finansowe opracowane dla poszczególnych zadań inwestycyjnych, a dla inwestycji mieszkaniowych ponadto plany dochodów i wydatków funduszów mieszkaniowych. Plany rzeczowo-finansowe należy opracować zgodnie z wymaganiami ustalonymi w instrukcji o opracowaniu projektu narodowego planu gospodarczego na rok 1962 w części dotyczącej inwestycji, a plany dochodów i wydatków funduszów mieszkaniowych - zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Finansów, wymienionego w ust. 1 (wzór B-5).
3.
Dla zadań inwestycyjnych polegających wyłącznie na zakupach dóbr inwestycyjnych nie związanych z budownictwem inwestycyjnym (§ 15 klasyfikacji budżetowej) jednostki i zakłady budżetowe sporządzają kalkulację zakupów. Inwestycje te będą finansowane przez banki w trybie przewidzianym dla finansowania działalności bieżącej.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do inwestycji własnych zjednoczeń przedsiębiorstw terenowych. Pozostałe inwestycje zjednoczeń polegające na budownictwie traktuje się jako inwestycje rad narodowych.
5.
Jednostki opracowujące lub zatwierdzające roczne plany finansowe jednostek i zakładów budżetowych obowiązane są dostosować rozmiary środków budżetowych i pozabudżetowych (własnych) przeznaczonych na inwestycje do wysokości przydzielonego jednostkom i zakładom budżetowym limitu inwestycyjnego.
1.
Przedsiębiorstwa opierając się na wytycznych do rocznych planów finansowych otrzymanych od prezydiów rad narodowych (§ 1 ust. 1 pkt 3 oraz § 2) opracują plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia. Państwowe gospodarstwa rolne oraz rejonowe zakłady doświadczalne podległe wydziałom rolnictwa i leśnictwa opracują plany sfinansowania inwestycji według wzoru stanowiącego załącznik nr 1, z tym że nie uwzględnia się w nim kapitalnych remontów. Plan sfinansowania kapitalnych remontów państwowych gospodarstw rolnych i rejonowych zakładów doświadczalnych należy sporządzić według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia. Plan sfinansowania inwestycji i napraw miejskich (dzielnicowych) zarządów budynków mieszkalnych należy sporządzić według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
2.
Plany, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa składają we właściwych oddziałach banków finansujących inwestycje w terminach przewidzianych na opracowanie rocznych planów techniczno-ekonomicznych.
3.
Określone w ust. 2 terminy składania planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów obowiązują odpowiednio przedsiębiorstwa opierające swą działalność na roku gospodarczym.
Zakłady pracy tworzące zakładowy fundusz mieszkaniowy sporządzają również i składają we właściwych oddziałach banków plany dochodów i wydatków zakładowych funduszów mieszkaniowych. Plany dochodów i wydatków zakładowych funduszów mieszkaniowych powinny być sporządzane na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
1. 16
Wydziały finansowe dokonają otwarcia kredytów budżetowych na rok 1962 na finansowanie budownictwa inwestycyjnego (poza budownictwem mieszkaniowym) jednostek i zakładów budżetowych oraz inwestycji przedsiębiorstw, realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych. Otwarcia należy dokonywać zgodnie z przepisami o rachunkowości budżetowej.
2.
Kredyty, o których mowa w ust. 1, otwiera się we właściwych bankach jednorazowo na cały rok, z tym że do czasu uchwalenia budżetów zgodnie z ustawą budżetową kredyty powinny być otwarte zaliczkowo w wysokości nie przekraczającej 40% kredytów przewidzianych w budżetach rad narodowych uchwalonych przed ustawą budżetową. W granicach otwartych kredytów oraz w granicach zakumulowanych przez właściwe jednostki środków pozabudżetowych (własnych) banki będą dokonywać wypłat na inwestycje.
3.
Przy uruchamianiu i wykorzystywaniu kredytów budżetowych na inne inwestycje niż wymienione w ust. 1 ma zastosowanie tryb ustalony dla wykorzystywania kredytów budżetowych przewidzianych na finansowanie działalności bieżącej właściwych jednostek.
Organy finansowe dokonują przelewu środków z rachunków podstawowych do właściwych banków na finansowanie budownictwa inwestycyjnego poza budownictwem mieszkaniowym jednostek i zakładów budżetowych oraz na finansowanie realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych inwestycji przedsiębiorstw. Przy ustalaniu wielkości przelewów należy stosować przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 2 stycznia 1961 r. w sprawie przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski z 1961 r. Nr 17, poz. 87 oraz z 1962 r. Nr 2, poz. 4).
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), opierając się na zaktualizowanych planach sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 1, sporządzą zbiorcze plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów oraz złożą je w Ministerstwie Finansów i w oddziałach wojewódzkich właściwych banków w terminie do dnia 31 marca 1962 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 19

PLAN SFINANSOWANIA INWESTYCJI I KAPITALNYCH REMONTÓW JEDNOSTEK NA ROZRACHUNKU GOSPODARCZYM NA ROK ….

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 20

PLAN SFINANSOWANIA KAPITALNYCH REMONTÓW PAŃSTWOWYCH GOSPODARSTW ROLNYCH PLANUJĄCYCH W ROKU GOSPODARCZYM

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 21

PLAN SFINANSOWANIA INWESTYCJI I NAPRAW PRZEDSIĘBIORSTW (ZAKŁADÓW BUDŻETOWYCH) GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ NA ROK ….

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 22

PLAN DOCHODÓW I WYDATKÓW ZAKŁADOWYCH FUNDUSZÓW MIESZKANIOWYCH

1 Tytuł zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
2 Preambuła zmieniona przez § 1 ust. 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
3 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
4 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
5 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
6 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
7 § 2 ust. 6 dodany przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
8 § 2 ust. 7 według numeracji ustalonej przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
9 § 2 ust. 8 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. c) i d) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
10 § 2 ust. 9 według numeracji ustalonej przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
11 § 2 ust. 9 pkt 1 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. e) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
12 § 2 ust. 9 pkt 2 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 4 lit. e) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
13 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
14 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 5 lit. b zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
15 § 4a dodany przez § 1 ust. 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
16 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
17 § 6 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
18 § 7 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
19 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 ust. 2 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
20 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 ust. 2 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
21 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 ust. 2 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.
22 Załącznik nr 4 dodany przez § 1 ust. 2 zarządzenia z dnia 28 grudnia 1961 r. (M.P.62.3.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1962 r.