Organizacja pracy, porządek i oszczędność w urzędach państwowych.

Monitor Polski

M.P.1980.31.176

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1980 r.

ZARZĄDZENIE Nr 53
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1980 r.
w sprawie organizacji pracy, porządku i oszczędności w urzędach państwowych.

W celu realizacji zwiększających się zadań stojących przed urzędami państwowymi, wymagających doskonalenia organizacji pracy, zarządza się, co następuje:
Ministrowie i wojewodowie podejmą działania zapewniające rozwój inicjatyw organów państwowych oraz pracowników tych organów. Podejmowane działania powinny zmierzać do usprawnienia organizacji pracy, zwiększenia aktywności w wykonywaniu zadań i odpowiedzialności za sposób i terminy ich realizacji, podnoszenia wydajności pracy oraz skutecznego uproszczenia toku urzędowania.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią ścisłe przestrzeganie przez podległe organy i pracowników tych organów norm prawnych, a w szczególności Kodeksu postępowania administracyjnego, dokonanie przeglądu stosowanych w bieżącej działalności przepisów oraz przyspieszenie prac nad uchyleniem przepisów, które utrudniają działalność lub uniemożliwiają dokonywanie usprawnień organizacyjnych w funkcjonowaniu organów i urzędów państwowych.
Ministrowie i wojewodowie usprawnią organizację narad i konferencji odbywanych w urzędach, a zwłaszcza zarządzą odpowiednie przygotowanie każdej konferencji i narady, sprawne jej przeprowadzenie i kontrolę wykonania ustaleń.
Ministrowie i wojewodowie ustalą dla podległych im urzędów, przedsiębiorstw i instytucji wynikające z aktualnych potrzeb zasady oszczędnego oraz racjonalnego gospodarowania środkami rzeczowymi i finansowymi. Należy ograniczyć zużycie materiałów biurowych, a szczególnie papieru, m.in. przez wyeliminowanie opracowywania zbędnych notatek, informacji i pism wewnętrznych oraz zakazanie przesyłania pism nie mających związku z urzędowaniem, jak listy okolicznościowe, życzenia itp.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią ścisłe przestrzeganie wydanych zarządzeń w sprawie rejestracji, zabezpieczenia i dostępu do urządzeń i aparatów wytwarzających publikacje i ilustracje sposobem mechanicznym, chemicznym lub innym.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią przestrzeganie przez pracowników państwowych, zatrudnionych w urzędach, ich powinności określonych przede wszystkim w Kodeksie pracy i w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 49, poz. 300). Zgodnie z tymi przepisami pracownicy państwowi powinni zwłaszcza:
1)
pełnić swoje obowiązki w sposób zapewniający sprawne i prawidłowe wykonywanie zadań urzędu i ścisłe przestrzeganie ustaw oraz innych obowiązujących przepisów,
2)
postępować zgodnie z zasadami praworządności ludowej, kierując się interesem społecznym i zadaniami budownictwa socjalizmu,
3)
strzec autorytetu państwa ludowego i dążyć do pogłębiania zaufania do organów władzy i administracji państwowej,
4)
dbać o dobro urzędu, chronić jego mienie oraz oszczędnie gospodarować środkami rzeczowymi i finansowymi,
5)
wykorzystywać w całości czas pracy, w którym pozostają w dyspozycji urzędu, do wypełniania obowiązków służbowych,
6)
przestrzegać tajemnicy państwowej i służbowej oraz ustalonego w urzędzie porządku i dyscypliny pracy.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią przestrzeganie dyscypliny pracy w urzędach, zwłaszcza przez:
1)
regulowanie i kontrolę delegowania stałego bądź okresowego lub zwalniania pracowników do wykonywania zadań nie związanych bezpośrednio z pracą zawodową,
2)
kontrolę zwolnień pracowników od pracy w czasie godzin urzędowych dla załatwienia spraw osobistych,
3)
przestrzeganie zasady odbywania zebrań i spotkań poza godzinami urzędowymi,
4)
zarządzenie uprzedniego zawiadamiania kierowników właściwych komórek organizacyjnych urzędów o terminach, miejscu i czasie przygotowywania zebrań i spotkań na terenie urzędów.
1.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią właściwe wykonywanie obowiązków określonych w Kodeksie pracy, spoczywających na kierownikach urzędów, departamentów, biur, zarządów i wydziałów w stosunku do podległych urzędów, a szczególnie:
1)
organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy i uzyskiwanie przez pracowników wysokiej wydajności i należytej jakości pracy,
2)
przestrzeganie przez pracowników porządku i dyscypliny pracy,
3)
przestrzeganie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
4)
stosowanie obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracowników i wyników ich pracy,
5)
kształtowanie atmosfery pracy zgodnie z zasadami współżycia społecznego.
2.
W celu zachowania należytej atmosfery pracy w urzędach należy niezwłocznie wyjaśniać wszelkie nieporozumienia, zarzuty i ich źródła, aby zapewnić pełne zaufanie i wzajemne współdziałanie wszystkich pracowników urzędu.
W wykonywaniu obowiązków służbowych pracownik państwowy korzysta ze wzmocnionej ochrony prawnej przewidzianej w przepisach prawa karnego. W celu jej realizacji powinny być podejmowane w urzędach odpowiednie czynności prawne (np. zawiadamianie prokuratora) nie tylko dla ochrony pełnienia przez pracowników ich obowiązków służbowych, lecz również dla ochrony godności i czci pracownika państwowego przed oszczerstwami i nieprawdziwymi zarzutami, które mogą poniżyć go w opinii publicznej i narazić na utratę zaufania.
1.
Należyte wykonywanie obowiązków przez pracowników powinno być w pełni uwzględniane przy awansowaniu, przyznawaniu nagród, odznaczeń państwowych lub resortowych, jak również przy udzielaniu pomocy materialnej i świadczeń socjalnych z funduszu socjalnego, mieszkaniowego i innych środków finansowych pozostających w dyspozycji urzędów.
2.
Za nieprzestrzeganie przez pracowników obowiązków służbowych należy stosować konsekwencje przewidziane w Kodeksie pracy i w rozporządzeniu Rady Ministrów wymienionym w § 6.
Ilekroć mowa w zarządzeniu o ministrach i wojewodach, rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych oraz prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
Traci moc zarządzenie nr 49 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1977 r. w sprawie usprawnienia organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji (Monitor Polski nr 21, poz. 111).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.