Organizacja organów prezydiów rad narodowych w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

Monitor Polski

M.P.1956.50.567

Akt utracił moc
Wersja od: 20 czerwca 1956 r.

UCHWAŁA NR 243
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 maja 1956 r.
w sprawie organizacji organów prezydiów rad narodowych w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

W celu uproszczenia organizacji i usprawnienia prac organów prezydiów rad narodowych powołanych do kierowania działalnością gospodarczą i nadzoru w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - na podstawie art. 20 i 23 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Organizacja organów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w prezydiach miejskich, powiatowych i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli.

§  1.
W osiedlach i miastach nie stanowiących powiatów przekształca się referaty gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na stanowiska pracy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  2.
W osiedlach i miastach nie stanowiących powiatów o większych zadaniach w zakresie utrzymania urządzeń komunalnych oraz w zakresie gospodarki mieszkaniowej prezydia rad narodowych mogą utworzyć za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej - dla bezpośredniego wykonawstwa tych zadań - budżetową jednostkę gospodarczą pod nazwą "Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej".
§  3.
Zakłady, o których mowa w § 2, mogą być utworzone za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej również i przez prezydia gromadzkich rad narodowych, o ile istnieje w gromadach rozbudowana gospodarka komunalna i mieszkaniowa.
§  4.
W osiedlach i miastach nie stanowiących powiatów, w których działają lub utworzone zostaną wielobranżowe przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej lub przedsiębiorstwa zarządu budynków mieszkalnych, prezydia rad narodowych mogą przekazać tym przedsiębiorstwom odpowiednie zadania gospodarcze należące do stanowisk pracy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  5.
1.
W prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty tworzy się dla wykonawstwa zadań z zakresu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, oprócz zadań z zakresu publicznej gospodarki lokalami - miejskie zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
2.
Zarządy, o których mowa w ust. 1, mogą być utworzone za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej w miastach nie stanowiących powiatów, o ile w miastach tych działają co najmniej 3 przedsiębiorstwa komunalne.
3.
W miejskich zarządach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej mogą być utworzone za zgodą prezydium rady narodowej wyższego stopnia - dla wykonywania zadań w zakresie gospodarki mieszkaniowej - wewnętrzne zarządy gospodarki mieszkaniowej.
§  6.
Utrzymuje się wydziały kwaterunkowe w miastach liczących powyżej 100.000 mieszkańców. Tworzy się wydziały kwaterunkowe w miastach liczących powyżej 50.000 mieszkańców oraz w miastach będących siedzibą prezydiów wojewódzkich rad narodowych. W pozostałych miastach stanowiących powiaty miejskie oraz w miastach nie stanowiących powiatów, lecz liczących powyżej 20.000 mieszkańców lub w których utworzone zostaną miejskie zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, tworzy się stanowisko pracy do spraw kwaterunku.
§  7.
1.
W prezydiach powiatowych rad narodowych - w powiatach o rozbudowanej gospodarce komunalnej i mieszkaniowej - przekształca się wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na powiatowe zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, w pozostałych powiatach wydziały te przekształca się na stanowisko pracy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalą powiaty posiadające rozbudowaną gospodarkę komunalną i mieszkaniową.
§  8.
1.
W prezydiach dzielnicowych rad narodowych utrzymuje się oddziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
2.
W dzielnicach o większych zadaniach w zakresie gospodarki komunalnej, a w szczególności w zakresie gospodarki mieszkaniowej, prezydia właściwych miejskich rad narodowych mogą utworzyć na wniosek prezydiów dzielnicowych rad narodowych dzielnicowe zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na miejsce dotychczasowych oddziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
3.
Przepis ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie do dzielnicy Nowa Huta w Krakowie, z tym że dzielnicowy zarząd gospodarki komunalnej i mieszkaniowej może być utworzony na miejsce dotychczasowych wydziałów gospodarki komunalnej i gospodarki mieszkaniowej.
§  9.
1.
Zarządy oraz stanowiska pracy, o których mowa w niniejszym rozdziale, tworzy się na miejsce istniejących dotychczas w prezydiach rad narodowych - referatów, oddziałów lub wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej oraz wydziałów geodezji.
2.
Prezydia miejskich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli, które utworzą zakłady gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, wymienione w § 2, zniosą stanowiska pracy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Kierownik zakładu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej podlega bezpośrednio prezydium rady narodowej.

Organizacja organów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w prezydiach wojewódzkich rad narodowych.

§  10.
Na miejsce dotychczasowych wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów wojewódzkich rad narodowych, wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych, wojewódzkich zarządów miejskich przedsiębiorstw remontowo-budowlanych i robót specjalnych, wojewódzkich zarządów budynków mieszkalnych i terenów komunalnych, nadto na miejsce wydziału geodezyjnego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie - tworzy się wojewódzkie zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, zwane dalej "wojewódzkimi zarządami".
§  11.
Wojewódzki zarząd jest organem prezydium wojewódzkiej rady narodowej w zakresie całokształtu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Działa on na podstawie uchwał, wytycznych i instrukcji prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz wytycznych i instrukcji Ministra Gospodarki Komunalnej.
§  12.
1.
Na czele wojewódzkiego zarządu stoi kierownik odpowiedzialny przed prezydium wojewódzkiej rady narodowej za całokształt spraw wchodzących w zakres wojewódzkiego zarządu.
2.
Kierownika wojewódzkiego zarządu oraz jego zastępców powołuje prezydium wojewódzkiej rady narodowej za zgodą Ministra Gospodarki Komunalnej.
§  13.
Wojewódzkie zarządy dzielą się na zarządy wewnętrzne, działy i stanowiska pracy. Zarządy wewnętrzne mogą być dzielone na działy i stanowiska pracy.

Nomenklatura stanowisk i zasady wynagradzania.

§  14.
1.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów, Prezesem Państwowej Komisji Płac oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej ustali nomenklaturę stanowisk oraz zasady wynagradzania pracowników komórek organizacyjnych objętych niniejszą uchwałą.
2.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej ustali zasady i tryb przyznawania tym pracownikom nagród. Nagrody wolne są od podatku od wynagrodzeń.
3.
Pracownicy zakładów, o których mowa w §§ 2 i 3, wynagradzani są według zasad obowiązujących pracowników miejskich przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (wielobranżowych).
§  15.
Tryb, sposób zaszeregowania i wypłaty wynagrodzenia pracownikom objętym niniejszą uchwałą określi Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów, Prezesem Państwowej Komisji Płac oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Komunalnej.
§  16.
Pracownicy zatrudnieni w dotychczasowych organach prezydiów rad narodowych w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, którzy przejdą do odpowiednich jednostek organizacyjnych utworzonych na podstawie niniejszej uchwały, zachowują ciągłość pracy.
§  17.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do zwiększenia kredytów w budżetach terenowych na 1956 r. do wysokości koniecznej do pokrycia wydatków związanych z wprowadzeniem w życie nowych zasad wynagradzania pracowników prezydiów rad narodowych, objętych niniejszą uchwałą.

Przepisy ogólne.

§  18.
Minister Gospodarki Komunalnej ustali w instrukcji wydanej w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów wzorcowy zakres działania oraz wzorcowe schematy organizacyjne komórek organizacyjnych gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w prezydiach rad narodowych.
§  19.
Prezydia właściwych rad narodowych ustalą regulaminami, opartymi o wzorcowy zakres działania i wzorcowy schemat, o których mowa w § 18, szczegółowy zakres działania i organizację wewnętrzną podległych komórek organizacyjnych z zakresu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  20.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą Prezydiów Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi, z wyjątkiem przepisów § 8.
§  21.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Gospodarki Komunalnej, Ministrowi Finansów, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów, Prezesowi Państwowej Komisji Płac oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  22.
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc w zakresie uregulowanym tą uchwałą przepisy dotyczące organizacji organów prezydiów rad narodowych w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, a w szczególności:
1)
uchwała nr 818 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. w sprawie tworzenia wojewódzkich zarządów miejskich przedsiębiorstw remontowo-budowlanych i robót specjalnych (Monitor Polski Nr-A-102, poz. 1482),
2)
uchwała nr 906 Prezydium Rządu z dnia 10 października 1952 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych (Monitor Polski Nr A-92, poz. 1425),
3)
uchwała nr 907 Prezydium Rządu z dnia 10 października 1952 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów budynków mieszkalnych i terenów komunalnych (Monitor Polski Nr A-92, poz. 1426), oraz
4)
przepisy:
a)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami),
b)
uchwały Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami),

w części dotyczącej organów prezydiów rad narodowych w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

§  23.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1956 r.