Rozdział 1 - Organizacja organów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w prezydiach miejskich, powiatowych i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli. - Organizacja organów prezydiów rad narodowych w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

Monitor Polski

M.P.1956.50.567

Akt utracił moc
Wersja od: 20 czerwca 1956 r.

Rozdział  1.

Organizacja organów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w prezydiach miejskich, powiatowych i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli.

§  1.
W osiedlach i miastach nie stanowiących powiatów przekształca się referaty gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na stanowiska pracy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  2.
W osiedlach i miastach nie stanowiących powiatów o większych zadaniach w zakresie utrzymania urządzeń komunalnych oraz w zakresie gospodarki mieszkaniowej prezydia rad narodowych mogą utworzyć za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej - dla bezpośredniego wykonawstwa tych zadań - budżetową jednostkę gospodarczą pod nazwą "Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej".
§  3.
Zakłady, o których mowa w § 2, mogą być utworzone za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej również i przez prezydia gromadzkich rad narodowych, o ile istnieje w gromadach rozbudowana gospodarka komunalna i mieszkaniowa.
§  4.
W osiedlach i miastach nie stanowiących powiatów, w których działają lub utworzone zostaną wielobranżowe przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej lub przedsiębiorstwa zarządu budynków mieszkalnych, prezydia rad narodowych mogą przekazać tym przedsiębiorstwom odpowiednie zadania gospodarcze należące do stanowisk pracy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
§  5.
1.
W prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty tworzy się dla wykonawstwa zadań z zakresu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, oprócz zadań z zakresu publicznej gospodarki lokalami - miejskie zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
2.
Zarządy, o których mowa w ust. 1, mogą być utworzone za zgodą prezydium powiatowej rady narodowej w miastach nie stanowiących powiatów, o ile w miastach tych działają co najmniej 3 przedsiębiorstwa komunalne.
3.
W miejskich zarządach gospodarki komunalnej i mieszkaniowej mogą być utworzone za zgodą prezydium rady narodowej wyższego stopnia - dla wykonywania zadań w zakresie gospodarki mieszkaniowej - wewnętrzne zarządy gospodarki mieszkaniowej.
§  6.
Utrzymuje się wydziały kwaterunkowe w miastach liczących powyżej 100.000 mieszkańców. Tworzy się wydziały kwaterunkowe w miastach liczących powyżej 50.000 mieszkańców oraz w miastach będących siedzibą prezydiów wojewódzkich rad narodowych. W pozostałych miastach stanowiących powiaty miejskie oraz w miastach nie stanowiących powiatów, lecz liczących powyżej 20.000 mieszkańców lub w których utworzone zostaną miejskie zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, tworzy się stanowisko pracy do spraw kwaterunku.
§  7.
1.
W prezydiach powiatowych rad narodowych - w powiatach o rozbudowanej gospodarce komunalnej i mieszkaniowej - przekształca się wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na powiatowe zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, w pozostałych powiatach wydziały te przekształca się na stanowisko pracy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalą powiaty posiadające rozbudowaną gospodarkę komunalną i mieszkaniową.
§  8.
1.
W prezydiach dzielnicowych rad narodowych utrzymuje się oddziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
2.
W dzielnicach o większych zadaniach w zakresie gospodarki komunalnej, a w szczególności w zakresie gospodarki mieszkaniowej, prezydia właściwych miejskich rad narodowych mogą utworzyć na wniosek prezydiów dzielnicowych rad narodowych dzielnicowe zarządy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej na miejsce dotychczasowych oddziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
3.
Przepis ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie do dzielnicy Nowa Huta w Krakowie, z tym że dzielnicowy zarząd gospodarki komunalnej i mieszkaniowej może być utworzony na miejsce dotychczasowych wydziałów gospodarki komunalnej i gospodarki mieszkaniowej.
§  9.
1.
Zarządy oraz stanowiska pracy, o których mowa w niniejszym rozdziale, tworzy się na miejsce istniejących dotychczas w prezydiach rad narodowych - referatów, oddziałów lub wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej oraz wydziałów geodezji.
2.
Prezydia miejskich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli, które utworzą zakłady gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, wymienione w § 2, zniosą stanowiska pracy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Kierownik zakładu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej podlega bezpośrednio prezydium rady narodowej.