Organizacja finansowa i tryb finansowania państwowych ośrodków maszynowych.

Monitor Polski

M.P.1954.A-32.466

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1954 r.

UCHWAŁA NR 128
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 27 marca 1954 r.
w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania państwowych ośrodków maszynowych.

Dochody i wydatki państwowych ośrodków maszynowych (POM) wchodzą do budżetu centralnego sumami brutto.
Działalność POM oparta jest na rocznych planach techniczno-ekonomicznych z podziałem na kwartały.
Tryb i formę opracowywania planu techniczno-ekonomicznego POM regulują odrębne przepisy.
1.
POM wyposażone są we własne środki obrotowe w zakresie następujących zapasów:
a)
paliwa i smarów,
b)
części zamiennych,
c)
materiałów remontowych,
d)
materiałów ogólno-gospodarczych,
e)
przedmiotów nietrwałych.
2.
Zasady obliczania normatywów środków obrotowych, o których mowa w ust. 1, ustala Minister Rolnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.
Środki obrotowe POM w granicach normatywów pokrywa się z budżetu centralnego.
1.
Finansowanie i kontrolę bankową działalności eksploatacyjnej POM wykonuje Narodowy Bank Polski (NBP).
2.
Kontrolę wpływu należności za usługi POM sprawują wydziały finansowe prezydiów właściwych powiatowych i wojewódzkich rad narodowych.
Podstawę kontroli bankowej POM stanowią zatwierdzone przez właściwą jednostkę nadrzędną roczne plany techniczno-ekonomiczne z podziałem kwartalnym, określające granice poszczególnych wydatków.
1.
Kredyty budżetowe, przeznaczone na finansowanie działalności POM, są otwierane przez Ministra Finansów na poszczególne okresy kwartalne w oparciu o roczne plany techniczno-ekonomiczne.
2.
Oddziały NBP uruchamiają poszczególnym POM do 75% przekazanych kredytów budżetowych w formie zaliczki. Pozostała część kredytu budżetowego jest uruchamiana przez NBP na wniosek POM w granicach otwarć dla POM, w rozmiarze odpowiadającym wykonaniu zadań rzeczowych, objętych planem kwartalnym.
W przypadku przekroczenia kwartalnego planu produkcyjnego POM mogą na podstawie przedłożonego wniosku uzyskać dodatkowe środki w formie kredytu bankowego - w rozmiarze odpowiadającym przekroczeniu planowanych zadań rzeczowych. Spłata kredytu bankowego następować będzie w następnym kwartale z budżetu POM.
W przypadku stwierdzenia przez ekspozyturę okręgową Centralnego Zarządu POM lub przez NBP, że środki finansowe postawione do dyspozycji POM zostały przekroczone w stosunku do rzeczowego wykonania usług lub wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem - oddziały NBP są upoważnione do blokowania otwartych kredytów budżetowych do wysokości sum wynikających z przekroczeń.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi:
a)
szczegółowy tryb finansowania POM,
b)
zasady kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez POM,
c)
zasady kontroli bankowej funduszu płac w POM,
d)
organizację finansową i tryb finansowania gospodarstw przyzakładowych POM.
Działalność inwestycyjną POM regulują odrębne przepisy.
Księgowość POM jest prowadzona według planu kont dostosowanego do potrzeb POM, ustalonego zarządzeniem Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów.
Sprawozdawczość finansowa POM regulowana jest w trybie przewidzianym dla ustalania i zatwierdzania wewnętrznej sprawozdawczości przedsiębiorstw państwowych, a w zakresie dochodów i wydatków - w trybie przewidzianym dla jednostek budżetowych.
POM mogą podejmować wykonanie zleconych im przez władze nadrzędne czynności nie objętych planami gospodarczo-finansowymi (akcje zlecone) jedynie wówczas, gdy na wykonanie tych czynności przewidziane są w budżecie Państwa odpowiednie środki.
W zakresie praw i obowiązków głównych i starszych księgowych POM mają zastosowanie przepisy uchwały Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1950 r. w sprawie praw i obowiązków głównych (starszych) księgowych przedsiębiorstw i zakładów uspołecznionych (Monitor Polski Nr A-26, poz. 280).
Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały traci moc uchwała nr 882 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie organizacji finansowej i trybu finansowania Państwowych Ośrodków Maszynowych (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1503).
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Rolnictwa i Ministrowi Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.