Szczegółowy tryb finansowania oraz zasady kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez państwowe ośrodki maszynowe.

Monitor Polski

M.P.1957.10.71

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 stycznia 1957 r.
w sprawie szczegółowego trybu finansowania oraz zasad kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez państwowe ośrodki maszynowe.

Na podstawie § 11 lit. a) i b) uchwały nr 128 Prezydium Rządu z dnia 27 marca 1954 r. w sprawie organizacji finansowej i tryby finansowania państwowych ośrodków maszynowych (Monitor Polski Nr A-32, poz. 466) oraz w związku z § 19 uchwały nr 878 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1501) zarządza się, co następuje:
1.
Kredyty budżetowe przeznaczone na finansowanie państwowych ośrodków maszynowych (POM) są otwierane przez Ministerstwo Finansów dla Ministerstwa Rolnictwa (Centralny Zarząd POM) - jednorazowo na każdy kwartał w wysokości przewidzianej w odpowiednim paragrafie budżetu i wynikającej z planu gospodarczo-finansowego na dany kwartał, objętego zbiorczym planem rocznym.
2.
Ministerstwo Rolnictwa (Centralny Zarząd POM) przekazuje otwarte kredyty budżetowe zarządom państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa na zasadach wymienionych w ust. 1. Centralny Zarząd POM może pozostawić rezerwę w wysokości do 5% kwartalnego planu otwarć kredytów budżetowych.
3.
Zarządy POM w wojewódzkich zarządach rolnictwa przekazują kredyty budżetowe POM na każdy kwartał w wysokości nie przekraczającej 75% sum przewidzianych dla poszczególnych POM w ich planach gospodarczo-finansowych (bez podziału na pozycje). Pozostałą część kredytów budżetowych zarządy POM w wojewódzkich zarządach rolnictwa przekazują POM na podstawie ich wniosków, uwzględniając stopień wykonania zadań rzeczowych i stan wykorzystanych kredytów budżetowych. Oddział Narodowego Banku Polskiego (NBP) może zakwestionować wysokość przekazanych dla POM kredytów budżetowych i zablokować odpowiednią kwotę, jeśli stwierdzi, że przy udzieleniu kredytu nie uwzględniono stopnia wykonania zadań rzeczowych i stanu wykorzystania kredytów budżetowych.
4.
Nie wykorzystany przez POM do końca kwartału kredyt budżetowy może być wykorzystany w kwartale następnym w tym samym roku budżetowym.
1.
W razie wykonania kwartalnego planu produkcyjnego przed terminem POM mogą na podstawie złożonego oddziałowi NBP wniosku uzyskać na działalność podstawową dodatkowe środki w formie kredytu bankowego. Wysokość tego kredytu zależna jest od wykonania ilości hektarów orki średniej ponad plan przy uwzględnieniu planowego kosztu 1 ha orki średniej.
2.
Spłaty kredytu bankowego dokonuje oddział NBP z kredytów budżetowych przekazanych dla POM na następny kwartał, zawiadamiając o tym właściwy zarząd POM w wojewódzkim zarządzie rolnictwa oraz POM.
3.
Kredyt bankowy zaciągnięty w IV kwartale może być spłacony z kredytu budżetowego I kwartału roku następnego. W tym przypadku należy odpowiednio zwiększyć kredyt budżetowy roku następnego.
4.
Kredyty budżetowe nie rozdysponowane przez zarządy POM w wojewódzkich zarządach rolnictwa do końca kwartału mogą być wykorzystane w kwartale następnym w tym samym roku budżetowym.
1.
Kontrolę prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez POM wykonuje oddział NBP finansujący dany POM.
2.
Kontroli tej dokonuje oddział NBP na podstawie zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego i obowiązującej sprawozdawczości.
3.
Obowiązki swe oddział NBP sprawuje przez kontrolę kosztów i normowanych środków obrotowych.
4.
Prawidłowość wykorzystania kredytów budżetowych w zakresie kosztów zmiennych, a mianowicie na:

-

fundusz płac robotników produkcyjnych,

-

paliwo i smary,

-

remonty,

oddział NBP kontroluje biorąc za podstawę wykonanie planu rzeczowego w hektarach orki średniej i porównując w kwartalnym sprawozdaniu faktycznie poniesione koszty z wysokością tych kosztów według planowanego kosztu 1 ha orki średniej. W przypadku przekroczenia poszczególnych rodzajów kosztów oddział NBP stosuje sankcje, o których mowa w § 4.

5.
Prawidłowość wykorzystania kredytów budżetowych w zakresie całości kosztów administracyjno-gospodarczych oddział NBP kontroluje przez porównanie faktycznie poniesionych kosztów z kosztami planowanymi na dany kwartał w zatwierdzonym planie gospodarczo-finansowym. W taki sam sposób w okresie I kwartału dokonuje się kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w zakresie kosztów remontów obciążających 1 ha orki średniej.
6.
Przy kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w zakresie kosztów obciążających 1 ha orki średniej zarówno koszty planowane, jak i faktycznie poniesione, należy liczyć narastająco, tj. od początku roku do końca okresu objętego kontrolą.
7.
Kontroli normowanych środków obrotowych oddział NBP dokonuje przez porównanie faktycznego stanu zapasów z wysokością normatywu środków obrotowych.
1.
W razie stwierdzenia przekroczenia kosztów wymienionych w § 3 pkt 4 i 5 i normatywu środków obrotowych (§ 3 pkt 7) oddział NBP powinien zablokować otwarty na następny kwartał kredyt budżetowy w wysokości sumy przekroczenia kosztów i normatywu zawiadamiając o tym niezwłocznie zarząd POM w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
2.
Odblokowania kredytu budżetowego dokonuje oddział NBP na podstawie odpowiednio uzasadnionej decyzji kierownika Zarządu POM w wojewódzkim zarządzie rolnictwa, podjętej najpóźniej w ciągu 40 dni po upływie kwartału. Jeżeli oddział NBP uzna decyzję kierownika zarządu POM za niedostatecznie uzasadnioną, odblokowanie kredytu budżetowego wymaga decyzji kierownika wojewódzkiego zarządu rolnictwa.
3.
Oddział NBP nie blokuje kredytu budżetowego w razie przekroczenia przez POM normatywu środków obrotowych, jeżeli POM uzasadni nagromadzenie ponadnormatywnych zapasów. Sumy zablokowane przez oddział NBP w związku z przekroczeniem kosztów i normatywu oddział NBP odprowadza na rachunek zarządu POM w wojewódzkim zarządzie rolnictwa na wznowienie kredytu budżetowego.
POM mogą dokonywać wpłat na wznowienie kredytu budżetowego w razie uzyskania wpływów:

-

ze sprzedaży zapasów,

-

z tytułu wykonania odpłatnych robót warsztatowych.

Oddziały NBP uprawnione są do wstrzymania finansowania w razie niezłożenia w terminie do banku planu gospodarczo-finansowego i obowiązujących sprawozdań. Oddziały NBP wstrzymując finansowanie obowiązane są jednocześnie powiadomić o tym jednostkę nadrzędną. Podjęcie przez oddział NBP finansowania powinno nastąpić na podstawie decyzji kierownika zarządu POM w wojewódzkim zarządzie rolnictwa po złożeniu przez POM planu gospodarczo-finansowego bądź obowiązujących sprawozdań, których niezłożenie w terminie do banku spowodowało wstrzymanie finansowania.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 20 października 1955 r. w sprawie szczegółowego trybu finansowania oraz zasad kontroli prawidłowości wykorzystania kredytów budżetowych w stosunku do rzeczowego wykonania usług przez państwowe ośrodki maszynowe (Monitor Polski z 1955 r. Nr 127, poz. 1632 i z 1956 r. Nr 28, poz. 387).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.