Opracowanie i zatwierdzanie przez jednostki planujące szczegółowych pięcioletnich planów gospodarczych na lata 1961-1965.

Monitor Polski

M.P.1961.37.171

Akt utracił moc
Wersja od: 13 maja 1961 r.

UCHWAŁA Nr 128
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 marca 1961 r.
w sprawie opracowania i zatwierdzania przez jednostki planujące szczegółowych pięcioletnich planów gospodarczych na lata 1961-1965.

W celu podniesienia i umocnienia roli oraz znaczenia planów wieloletnich w systemie planowania i zarządzania gospodarką narodową oraz stworzenia na lata 1961-1965 maksymalnie możliwej stabilności warunków ekonomicznych rozwoju gospodarki narodowej jako całości oraz poszczególnych jej działów, gałęzi, dziedzin i terenów, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Kierując się zawartymi w pięcioletnim planie rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965 (plan 5-letni) ustaleniami dotyczącymi wieloletniej polityki gospodarczej Państwa, wyrażonymi w formie zadań planowych i środków do ich wykonania oraz zaleceń i przewidywań, jednostki planujące wszystkich szczebli, o których mowa w § 3, przystąpią niezwłocznie do prac związanych z ostatecznym ustaleniem i zatwierdzeniem szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych na lata 1961-1965.
2.
Plany 5-letnie, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać podział zadań planowych i środków do ich wykonania na poszczególne lata kalendarzowe lub gospodarcze, zależnie od obowiązujących w tym zakresie przepisów.
3.
Zawarte w planach 5-letnich ustalenia dotyczące poszczególnych lat stanowić powinny podstawową wytyczną dla opracowania rocznych planów gospodarczych jednostek planujących wszystkich szczebli.
4.
W uzasadnionych przypadkach związanych z realizacją planu 5-letniego, a wynikających zwłaszcza z przebiegu wykonania rocznych narodowych planów gospodarczych (nieprzewidziane przeszkody w wykonaniu założeń planu, ujawnienie nie przewidywanych rezerw itp.), Rada Ministrów określać będzie w wytycznych dotyczących rocznych narodowych planów gospodarczych oraz w rocznych narodowych planach gospodarczych opartych na uchwałach Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w tym zakresie odchylenia od ustaleń planu 5-letniego dla poszczególnych działów, gałęzi i dziedzin gospodarki narodowej, jak też dla poszczególnych ministerstw i prezydiów wojewódzkich rad narodowych (WRN).
5.
W związku z przepisem ust. 4 plany 5-letnie przedsiębiorstw mogą ulegać zmianom w trakcie realizacji 5-letniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965, zwłaszcza wtedy, gdy z odchyleń, o których mowa w ust. 4, wynikać będą dla przedsiębiorstw zasadnicze zmiany w strukturze i rozmiarach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.
1.
Szczegółowe plany 5-letnie przedsiębiorstw sporządzane w ramach prac, o których mowa w § 1, powinny stać się elementem dalszego wzmocnienia roli i znaczenia planów wieloletnich w systemie planowania i zarządzania gospodarką narodową. Wymaga to od przedsiębiorstw maksymalnego i odpowiedzialnego wysiłku w kierunku realnego opracowania planów 5-letnich, a w szczególności wydatnego poprawienia, wszędzie tam, gdzie to jest możliwe i celowe z punktu widzenia potrzeb gospodarki narodowej, zadań planowych wynikających z pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965.
2.
Przez poprawienie zadań planowych, o których mowa w ust. 1, obok powiększenia zadań planowych nie powodującego zwiększenia środków przeznaczanych do ich wykonania, można rozumieć również wyraźne poprawienie proporcji pomiędzy zadaniami a środkami. To poprawienie proporcji może nastąpić bez zmiany zadań lub przy ich zwiększeniu, a nawet w wyjątkowych przypadkach - przy zmniejszeniu niektórych zadań.
3.
Przy opracowywaniu planów 5-letnich przedsiębiorstwa powinny dążyć przede wszystkim do maksymalnego wykorzystania istniejących zdolności produkcyjnych i usługowych. W szczególności dotyczy to przemysłu wydobywczego, którego poziom produkcji określa bazę surowcową dla przemysłu przetwórczego i limituje właściwe wykorzystanie jego zdolności produkcyjnych. Dotyczy to zwłaszcza węgla kamiennego koksującego, węgla brunatnego, rud cynkowo-ołowianych i miedzi, siarki, soli, kamienia wapiennego, gazu ziemnego, ropy naftowej oraz poszukiwań bogatych rud. Wykrywanie rezerw produkcyjnych i podwyższanie zadań planowych w przemyśle przetwórczym konieczne jest zwłaszcza w takich dziedzinach, na których - ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne - szczególnie zależy gospodarce narodowej. Dotyczy to głównie hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych, przemysłu maszynowego i chemicznego oraz energetyki.
4.
Zwiększanie zadań w planach 5-letnich przedsiębiorstw (ust. 3) powinno dotyczyć zwłaszcza produkcji przeznaczonej na eksport oraz produkcji antyimportowej. W związku z powyższym należy w ramach posiadanych limitów zapewnić odpowiednie środki na właściwy rozwój tej produkcji.
5.
Dla właściwej realizacji przepisów ust. 3 i 4 zjednoczenia i jednostki im równorzędne powinny dołożyć wszelkich starań, aby w pełni wykorzystać inicjatywę przedsiębiorstw w tym zakresie, zapewniając możliwości wyeksportowania uzyskanej w tej drodze dodatkowej produkcji.
6.
Zadania planowe ustalone w planach 5-letnich przedsiębiorstw powinny być osiągnięte w sposób znacznie oszczędniejszy, niż to było dotychczas. W związku z tym przy opracowaniu szczegółowych planów 5-letnich przedsiębiorstwa powinny dążyć do osiągnięcia dodatkowej obniżki kosztów własnych, a co za tym idzie - do poprawienia otrzymanych w tym zakresie wskaźników od jednostek bezpośrednio nadrzędnych. Dla zapewnienia realizacji tych zadań należy położyć szczególny nacisk na ujawnianie istniejących rezerw w kosztach materiałowych oraz na oszczędność materiałów, między innymi przez rozszerzenie zakresu normowania zużycia materiałowego oraz systematyczne zaostrzanie tych norm i kontrolę ich wykonywania.
7.
W przedsiębiorstwach przemysłowych produkujących maszyny oraz w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych szczególną uwagę powinno się zwrócić na szersze wprowadzenie i doskonalenie materiałowo-oszczędnych konstrukcji i wyrobów. Poważne oszczędności kryją się w możliwości szerszego stosowania materiałów zastępczych, a zwłaszcza tworzyw sztucznych, przy produkcji maszyn, aparatury i urządzeń. Materiały zastępcze powinno się również szerzej stosować w zakresie gospodarki drewnem. W dziedzinie tej należy szczególną uwagę zwracać na wprowadzanie materiałów oszczędnościowych zastępujących pełnowartościowe drewno, a w szczególności płyt pilśniowych i płyt wiórowych. W zakresie gospodarki drewnem i papierem należy zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie gospodarki opakowaniami, na renowację opakowań, na stosowanie opakowań, które można wielokrotnie używać itp.
8.
Dążąc do osiągnięcia dodatkowych oszczędności materiałowych i poprawy wskaźników planu w zakresie kosztów własnych należy ponadto zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie stosowania nowych procesów technologicznych, pozwalających na pełniejsze wykorzystanie surowców i materiałów oraz zmniejszenie strat w przerobie, właściwe przechowalnictwo oraz zmniejszenie strat przy magazynowaniu i transporcie, na zagadnienie zmniejszenia strat produkcyjnych oraz pełniejsze wykorzystanie odpadów produkcyjnych.
9.
Osiągnięcie w planach 5-letnich przedsiębiorstw i ich jednostek nadrzędnych maksymalnego, ekonomicznie uzasadnionego poziomu produkcji, zapewniającego właściwy rozwój gospodarki narodowej jako całości oraz poszczególnych jej działów, gałęzi i dziedzin w latach 1961-1965, wymaga zwrócenia w tych planach szczególnej uwagi również na:

- jak najbardziej efektywne wykorzystanie środków inwestycyjnych;

- podniesienie poziomu technicznego i organizacyjnego przedsiębiorstw;

- maksymalne wykorzystanie rezerw wydajności pracy;

- ujawnianie istniejących w przedsiębiorstwach innych rezerw, które w konsekwencji powinny pozwolić na polepszenie otrzymanych zadań przy jednoczesnym możliwie jak najniższym zaangażowaniu środków przeznaczonych do ich wykonania.

1.
Do opracowania szczegółowych planów 5-letnich na lata 1961-1965 zobowiązane są następujące jednostki gospodarcze objęte planowaniem centralnym:
1)
przedsiębiorstwa przemysłowe, budowlano-montażowe, handlowe, transportowe, łączności, lasów państwowych oraz rolne,
2)
zjednoczenia i jednostki im równorzędne nadzorujące działalność przedsiębiorstw określonych w pkt 1.
2.
Ministerstwa określą we własnym zakresie w ścisłym dostosowaniu do specyfiki i charakteru nadzorowanej działalności, które przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 pkt 1 będą opracowywać szczegółowe plany 5-letnie oraz jaki ma być zakres tematyczny sporządzanych planów.
1.
W zakresie gospodarki planowanej terenowo do opracowania szczegółowych planów 5-letnich na lata 1961-1965 zobowiązane są następujące jednostki:
1)
zjednoczenia i inne jednostki równorzędne nadzorujące działalność przedsiębiorstw terenowych,
2)
prezydia rad narodowych.
2.
Przedsiębiorstwa terenowe nie są zobowiązane do sporządzania szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych. Na lata 1961-1965 zadania planowe i środki do ich wykonania dla przedsiębiorstw terenowych ustalą zgodnie z przepisem § 5 ust. 1 jednostki bezpośrednio nadzorujące działalność tych przedsiębiorstw.
3.
W uzasadnionych przypadkach bądź to z własnej inicjatywy przedsiębiorstw, bądź też z inicjatywy prezydiów WRN przedsiębiorstwa terenowe mogą opracować własne szczegółowe plany 5-letnie na lata 1961-1965 w zakresie oraz terminach określonych przez prezydia WRM.
4.
Zakres i terminy prac nad planami 5-letnimi w państwowych gospodarstwach rolnych określi Minister Rolnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
1.
Opierając się na uchwalonym przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz Radę Ministrów pięcioletnim planie rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965 ministerstwa i prezydia WRN przekażą zjednoczeniom i jednostkom równorzędnym, a te z kolei przedsiębiorstwom (również tym, które nie są zobowiązane do opracowania szczegółowych planów 5-letnich) zadania planowe i środki do ich wykonania wynikające dla tych jednostek z pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965.
2.
Zadania planowe i środki do ich wykonania, o których mowa w ust. 1, powinny stanowić podstawę do opracowania planów 5-letnich przez przedsiębiorstwa oraz zjednoczenia i jednostki im równorzędne.
3.
Ministerstwa nadzorujące gospodarkę planowaną centralnie przekażą do wiadomości Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wskaźniki zadań planowych i środków do ich wykonania, przekazanych zjednoczeniom i jednostkom równorzędnym (ust. 1).
4.
Ministerstwa nadzorujące gospodarkę planowaną centralnie zobowiązane są do dokonywana bieżącej kontroli rozdziału zadań i środków do ich wykonania między poszczególne przedsiębiorstwa i w razie stwierdzenia pogorszenia przekazanych im wskaźników zobowiązane są niezwłocznie zlecić dokonanie odpowiedniej ich korekty.
1.
Ministerstwa nadzorujące gospodarkę planowaną centralnie zorganizują prace nad planami 5-letnimi podległych jednostek w ten sposób, aby plany 5-letnie przedsiębiorstw zostały opracowane najpóźniej w terminie do dnia 1 czerwca 1961 r. oraz zatwierdzone (§ 10) w terminie do dnia 1 lipca 1961 r.
2.
Ministrowie, w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, mogą przedłużyć określone w ust. 1 terminy opracowania i zatwierdzenia szczegółowych planów 5-letnich przedsiębiorstw, z tym jednak że zatwierdzenie planów 5-letnich przedsiębiorstw nie powinno nastąpić później niż do dnia 1 października 1961 r.
1.
Prezydia WRN uchwalają wojewódzkie plany 5-letnie na podstawie otrzymanych zadań planowych i środków ich wykonania, a następnie przekazują je w całości Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, odpowiednie zaś wycinki tych planów - właściwym ministerstwom nadzorującym gospodarkę terenową.
2.
Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych na podstawie otrzymanych od prezydiów WRN (§ 5 ust. 1) zadań planowych i środków do ich wykonania wynikających z uchwalonych wojewódzkich planów 5-letnich, o których mowa w ust. 1, opracują i uchwalą w terminie do dnia 1 lipca 1961 r. powiatowe (miejskie) plany 5-letnie.
3.
Terenowe plany 5-tetnie powinny być uchwalone na sesjach właściwych rad narodowych najpóźniej w terminie do dnia 1 października 1961 r.
4.
Plany spółdzielczości objętej planowaniem terenowym powinny być opracowane przez centralne organizacje spółdzielcze oraz podległe im jednostki w trybie i w terminach przewidzianych dla planów terenowych oraz na podstawie ustaleń tych planów.
1.
Przedsiębiorstwa objęte gospodarką planowaną centralnie, na podstawie wskaźników zadań planowych i środków do ich wykonania, o których mowa w § 5 ust. 1, otrzymanych od jednostek bezpośrednio nadrzędnych, oraz własnych materiałów i opracowań sporządzą plany 5-letnie i przekażą je do zatwierdzenia jednostkom bezpośrednio nadrzędnym.
2.
Plany, o których mowa w ust. 1, przed ich przekazaniem do zatwierdzenia powinny być omówione i zaakceptowane przez konferencje samorządów robotniczych.
1.
Przedsiębiorstwa, zgodnie z kierunkami określonymi w § 2, powinny dążyć do poprawienia w szczegółowych planach 5-letnich zadań planowych otrzymanych od zjednoczeń i jednostek im równorzędnych, jeżeli mieści się to granicach środków przyznanych do ich wykonania, a w szczególności nakładów inwestycyjnych.
2.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach, jeśli poprawienie zadań planowych (podwyższenie zadań produkcyjnych, obniżenie kosztów własnych, zwiększenie akumulacji, oszczędność nakładów inwestycyjnych itp.) powoduje konieczność równoczesnego zwiększenia środków do ich wykonania, przedsiębiorstwa mogą podwyższyć:
1)
fundusz płac w granicach określonych odrębnymi przepisami, w szczególności w uchwale nr 186 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1960 r. w sprawie zasad i trybu bankowej kontroli funduszu płac przedsiębiorstw działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 54, poz. 257);
2)
zatrudnienie (bez uczniów):
a)
za zgodą zjednoczeń i jednostek równorzędnych, gdy jest wskaźnikiem dyrektywnym, a wielkość zatrudnienia (bez uczniów) w przedsiębiorstwach podległych danemu zjednoczeniu nie przekracza limitu ustalonego dla zjednoczenia (jednostek równorzędnych),
b)
we własnym zakresie, gdy zatrudnienie zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest wskaźnikiem dyrektywnym;
3)
nakłady inwestycyjne wyłącznie za zgodą zjednoczeń i jednostek im równorzędnych kosztem ich zmniejszenia u innych inwestorów podległych tym jednostkom w granicach przyznanych im ogólnych nakładów inwestycyjnych.
3.
Wszelkie inne zmiany wskaźników wynikających dla przedsiębiorstw z pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965, które pociągają za sobą konieczność zwiększenia środków przyznanych przez zjednoczenia i jednostki im równorzędne, mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą tych jednostek w ramach przyznanych im środków przez ministerstwa lub prezydia WRN.
4.
Jeżeli zjednoczenia i jednostki im równorzędne nie mają możliwości uwzględnienia słusznych wniosków przedsiębiorstw dotyczących podwyższenia środków do wykonania zadań planowych, w przypadkach, o których mowa w ust. 3, decydują o tym ministerstwa lub prezydia WRN w ramach posiadanych przez te jednostki środków.
5.
Ministerstwa i prezydia WRN, w wyjątkowych, uzasadnionych gospodarczo przypadkach związanych z podwyższeniem zadań planowych, na których gospodarce narodowej specjalnie zależy, zwłaszcza w zakresie produkcji deficytowych surowców oraz produkcji eksportowej i antyimportowej, mogą wystąpić do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów o zwiększenie środków niezbędnych do wykonania podwyższonych zadań. Dotyczy to tylko przypadków, gdy środki te nie mogą być wygospodarowane w drodze wewnętrznych przesunięć we własnym zakresie przez ministerstwa i prezydia WRN.
1.
Zjednoczenia i jednostki równorzędne w zakresie gospodarki planowanej centralnie po otrzymaniu planów 5-letnich podległych przedsiębiorstw (§ 8) dokonują analizy tych planów w szczególności z punktu widzenia niepogorszenia przekazanych przedsiębiorstwom wskaźników dotyczących zadań planowych i środków do ich wykonania, po czym dokonają zatwierdzenia tych planów przy udziale dyrektorów zainteresowanych przedsiębiorstw.
2.
Jeżeli zjednoczenia lub jednostki im równorzędne przy zatwierdzaniu planu nie uwzględnią wniosków przedsiębiorstw w przedmiocie poprawienia zadań planowych, a przedsiębiorstwo wniosek ten podtrzymuje, mają obowiązek przekazać nie uwzględnione wnioski właściwym ministerstwom lub prezydiom WRN. Analogiczny obowiązek spoczywa na ministerstwach oraz prezydiach WRN w razie nieuwzględnienia wniosków zjednoczeń lub jednostek im równorzędnych; wnioski te, jeśli zjednoczenia je podtrzymują, ministerstwa mają obowiązek przekazać Komisji Planowania przy Radzie Ministrów. Wnioski, o których mowa, mogą być ewentualnie uwzględnione w trybie przewidzianym w § 1 ust. 4.
1.
Przedsiębiorstwa objęte planowaniem centralnym przekażą do wiadomości właściwym terytorialnie prezydiom PRN podstawowe wskaźniki ze swych planów 5-letnich dotyczące w szczególności ilości i wartości produkcji, zatrudnienia i funduszu płac oraz ważniejszych zadań inwestycyjnych.
2.
Dla zapewnienia właściwej koordynacji branżowej przedsiębiorstwa objęte planowaniem centralnym, podległe innym jednostkom nadrzędnym, przekażą zjednoczeniom wiodącym podstawowe wskaźniki z zatwierdzonych planów 5-letnich przedsiębiorstw. Zakres tych wskaźników określi Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 maja 1961 r.
3.
W zakresie gospodarki planowanej terenowo obowiązek przekazania podstawowych wskaźników z planów terenowych nakłada się na jednostki bezpośrednio nadzorujące przedsiębiorstwa terenowe.
1.
Plany 5-letnie, o których mowa w niniejszej uchwale, należy opracować według tych samych cen, taryf i stawek płac oraz stanu organizacyjnego, co pięcioletni plan rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965.
2.
Wprowadzane w latach 1961-1965 zmiany cen, taryf i stawek płac nie powodują obowiązku przeliczeń zadań i środków zawartych w planach 5-letnich, o ile podejmowane przez Rząd decyzje w tym zakresie nie będą stanowiły inaczej.
Jednostki planujące wszystkich szczebli, o których mowa w §§ 3 i 4, zapewnią udział związków zawodowych w pracach związanych z opracowaniem planów 5-letnich zgodnie z trybem i zasadami ustalonymi w instrukcji Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 25 lipca 1960 r. w sprawie udziału związków zawodowych w pracach związanych z opracowaniem projektów planów i budżetów.
Szczegółowe plany 5-letnie jednostek gospodarczych wszystkich szczebli powinny być opracowane na podstawie:
1)
instrukcji Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (z 1959 r.) do opracowania projektu pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965 - jeśli chodzi o zakres wskaźników rzeczowych i wartościowych; w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach ministerstwa i prezydia WRN mogą rozszerzyć zakres tych wskaźników, w szczególności jeśli chodzi o wyodrębnienie zadań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy;
2)
instrukcji Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (z 1960 r.) do opracowania projektu narodowego planu gospodarczego na rok 1961- jeśli chodzi o zasady metodyczne wprowadzone tą instrukcją (definicje, pojęcia, przekroje wskaźników itp.). W szczególności dotyczy to podziału inwestycji na inwestycje centralne, zjednoczeń, przedsiębiorstw i jednostek budżetowych, podziału produkcji budowlano-montażowej według rodzajów robót, ważniejszych wskaźników planu według gałęzi wytwórczości zgodnie z nową klasyfikacją gospodarki narodowej, obliczonych w cenach porównywalnych obowiązujących na lata 1961-1965, równych cenom fabrycznym w przemyśle lub cenom zbytu w leśnictwie z dnia 1 lipca 1960 r.
Ministerstwa dokonają zbiorczego podsumowania ważniejszych wskaźników z zatwierdzonych planów 5-letnich podległych jednostek i poinformują Komisję Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 1 listopada 1961 r. o odchyleniach od zadań planowych i środków do ich wykonania wynikających dla nich z pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965.
Przepisy niniejszej uchwały nie dotyczą planowania finansowego w ramach szczegółowych 5-letnich planów gospodarczych na lata 1961-1965. Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi w terminie do dnia 15 maja 1961 r. tryb i terminarz prac związanych ze sporządzeniem szczegółowych planów finansowych na lata 1961-1965.
1.
Przepisy dotyczące ministerstw stosuje się odpowiednio do centralnych urzędów, komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej.
2.
Przepisy dotyczące prezydiów WRN stosuje się odpowiednio do Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy oraz m. Łodzi, Krakowa, Wrocławia i Poznania.
1.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów wydanie odpowiednich przepisów wykonawczych w sprawie trybu i zakresu opracowywania planów 5-letnich w podległych jednostkach w dostosowaniu do przepisów i terminów zawartych w niniejszej uchwale.
2.
Przepisy, o których mowa w ust. 1, powinny być uzgodnione z Komitetem Drobnej Wytwórczości, Ministerstwem Handlu Wewnętrznego i Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom i przewodniczącym komitetów i komisji sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.