§ 9. - Opracowanie i zatwierdzanie przez jednostki planujące szczegółowych pięcioletnich planów gospodarczych na lata 1961-1965.

Monitor Polski

M.P.1961.37.171

Akt utracił moc
Wersja od: 13 maja 1961 r.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwa, zgodnie z kierunkami określonymi w § 2, powinny dążyć do poprawienia w szczegółowych planach 5-letnich zadań planowych otrzymanych od zjednoczeń i jednostek im równorzędnych, jeżeli mieści się to granicach środków przyznanych do ich wykonania, a w szczególności nakładów inwestycyjnych.
2.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach, jeśli poprawienie zadań planowych (podwyższenie zadań produkcyjnych, obniżenie kosztów własnych, zwiększenie akumulacji, oszczędność nakładów inwestycyjnych itp.) powoduje konieczność równoczesnego zwiększenia środków do ich wykonania, przedsiębiorstwa mogą podwyższyć:
1)
fundusz płac w granicach określonych odrębnymi przepisami, w szczególności w uchwale nr 186 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1960 r. w sprawie zasad i trybu bankowej kontroli funduszu płac przedsiębiorstw działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 54, poz. 257);
2)
zatrudnienie (bez uczniów):
a)
za zgodą zjednoczeń i jednostek równorzędnych, gdy jest wskaźnikiem dyrektywnym, a wielkość zatrudnienia (bez uczniów) w przedsiębiorstwach podległych danemu zjednoczeniu nie przekracza limitu ustalonego dla zjednoczenia (jednostek równorzędnych),
b)
we własnym zakresie, gdy zatrudnienie zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest wskaźnikiem dyrektywnym;
3)
nakłady inwestycyjne wyłącznie za zgodą zjednoczeń i jednostek im równorzędnych kosztem ich zmniejszenia u innych inwestorów podległych tym jednostkom w granicach przyznanych im ogólnych nakładów inwestycyjnych.
3.
Wszelkie inne zmiany wskaźników wynikających dla przedsiębiorstw z pięcioletniego planu rozwoju gospodarki narodowej na lata 1961-1965, które pociągają za sobą konieczność zwiększenia środków przyznanych przez zjednoczenia i jednostki im równorzędne, mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą tych jednostek w ramach przyznanych im środków przez ministerstwa lub prezydia WRN.
4.
Jeżeli zjednoczenia i jednostki im równorzędne nie mają możliwości uwzględnienia słusznych wniosków przedsiębiorstw dotyczących podwyższenia środków do wykonania zadań planowych, w przypadkach, o których mowa w ust. 3, decydują o tym ministerstwa lub prezydia WRN w ramach posiadanych przez te jednostki środków.
5.
Ministerstwa i prezydia WRN, w wyjątkowych, uzasadnionych gospodarczo przypadkach związanych z podwyższeniem zadań planowych, na których gospodarce narodowej specjalnie zależy, zwłaszcza w zakresie produkcji deficytowych surowców oraz produkcji eksportowej i antyimportowej, mogą wystąpić do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów o zwiększenie środków niezbędnych do wykonania podwyższonych zadań. Dotyczy to tylko przypadków, gdy środki te nie mogą być wygospodarowane w drodze wewnętrznych przesunięć we własnym zakresie przez ministerstwa i prezydia WRN.