Określenie zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1973.14.89

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1973 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 12 marca 1973 r.
w sprawie określenia zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 19 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. z 1972 r. Nr 2, poz. 9) zarządza się, co następuje:
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48),
2)
"absolwenci" - absolwentów szkół wyższych oraz studentów, o których mowa w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy,
3)
"pełnomocnicy" - pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.
1.
Pełnomocnicy powołani są do wykonywania zadań związanych z pełnym i racjonalnym zatrudnianiem absolwentów szkół wyższych.
2.
Do zadań pełnomocników w zakresie zatrudniania absolwentów kierunków studiów objętych przepisami ustawy należy w szczególności:
1)
realizowanie planów rozdziału i skierowań absolwentów do pracy,
2)
realizowanie zadań wynikających z polityki zatrudnienia prowadzonej przez wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych i prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
kierowanie do pracy absolwentów na podstawie umów przedwstępnych, umów o stypendia fundowane oraz skierowań do pracy,
4)
współpraca z zakładami pracy w zakresie ustalania aktualnej ilości miejsc pracy dla absolwentów, uzyskiwania informacji o warunkach, charakterze pracy i o realizacji świadczeń na rzecz absolwentów oraz podejmowanie interwencji w sprawach spornych,
5)
prowadzenie poradnictwa i informacji dla absolwentów i studentów o zakładach pracy i charakterze pracy oraz o przepisach dotyczących zatrudniania absolwentów,
6)
prowadzenie sprawozdawczości w zakresie zatrudniania absolwentów oraz prowadzenie dokumentacji dotyczącej zakładów pracy, do których kierowani są absolwenci.
3.
Do zadań pełnomocników w zakresie zatrudniania absolwentów kierunków studiów nie objętych przepisami ustawy należy w szczególności:
1)
rejestrowanie zgłaszających się absolwentów poszukujących pracy,
2)
współdziałanie z wydziałami zatrudnienia prezydiów rad narodowych w zakresie dokonywania analizy miejsc pracy i możliwości skierowania do pracy absolwentów,
3)
rozpowszechnianie wśród absolwentów komunikatów o wolnych miejscach pracy dla absolwentów,
4)
prowadzenie działalności mającej na celu uzyskiwanie miejsc pracy dla absolwentów w razie występowania trudności w ich zatrudnianiu.
Bezpośredni nadzór nad działalnością pełnomocników sprawują kierownicy wydziałów zatrudnienia prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw lub prezydiów wojewódzkich rad narodowych, na których terenie działania mają siedziby szkoły wyższe lub jednostki organizacyjne szkół wyższych.
Pełnomocnicy współpracują z uczelnianymi komisjami opiniującymi w sprawach zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz z organizacjami studenckimi.
Pełnomocnicy obowiązani są ustalić w porozumieniu z właściwymi kierownikami wydziałów zatrudnienia i podać do wiadomości absolwentów i studentów miejsce (adres i nr pokoju) oraz dni i godziny, w których będą oni przyjmować absolwentów i studentów.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 24 lipca 1964 r. w sprawie określenia zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 57, poz. 272).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.