Określenie zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1964.57.272

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 1964 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 24 lipca 1964 r.
w sprawie określenia zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

Na podstawie § 61 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146), zwanego dalej "rozporządzeniem", zarządza się, co następuje:
Szkoły wyższe (wydziały) objęte zakresem działania poszczególnych pełnomocników Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych, zwanych dalej "pełnomocnikami", określa Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac przy powoływaniu pełnomocników.
1.
Pełnomocnicy dla:
1)
akademii medycznych,
2)
wyższych szkół pedagogicznych,
3)
wyższych szkół rolniczych

wykonują funkcje pełnomocnika w ramach obowiązków wynikających z zajmowanych przez nich stanowisk w odpowiednich wydziałach prezydiów rad narodowych, szkołach wyższych (akademiach) lub ministerstwach.

2.
Pełnomocnicy, o których mowa w ust. 1, realizują plany umów przedwstępnych oraz skierowań do pracy absolwentów na podstawie wytycznych właściwego ministra, z tym że w zakresie zasad ogólnych działają na podstawie wytycznych Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac.
1.
Pełnomocnicy dla szkół wyższych nie wymienionych w § 2 mają swoje siedziby przy organie zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), na której terenie znajduje się szkoła wyższa objęta zakresem działania pełnomocnika.
2.
Pełnomocnicy, zatrudnieni na podstawie umów o prace, są pracownikami Komitetu Pracy i Płac i podlegają służbowo kierownikowi organu zatrudnienia, przy którym mają siedzibę.
3.
Jeżeli szkoła wyższa położona jest poza terenem miasta wojewódzkiego (miasta wyłączonego z województwa), siedziba pełnomocnika, o którym mowa w ust. 1, mieści się przy organie zatrudnienia prezydium miejskiej rady narodowej, na której terenie położona jest szkoła, z tym że pełnomocnik podlega kierownikowi organu zatrudnienia prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Stosunek pracy pełnomocników powołanych na podstawie umowy o pracę normują przepisy obowiązujące w administracji państwowej.
1.
Bezpośredni i stały nadzór nad działalnością pełnomocników wymienionych w § 3 sprawują kierownicy organów zatrudnienia, przy których pełnomocnicy ci mają swoje siedziby. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
W okresie zmniejszonego nasilenia prac związanych z zatrudnieniem absolwentów pełnomocnicy, o których mowa w § 3, wykonują prace zlecone przez kierownika organu zatrudnienia, w szczególności dotyczące zatrudnienia kadr z wyższym wykształceniem, oraz przeprowadzają kontrole zakładów pracy w zakresie zatrudniania absolwentów szkół wyższych.
Pełnomocnicy wykonują swe zadania na podstawie:
1)
wykazu zakładów pracy (grup zakładów pracy) uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych;
2)
planów skierowań do pracy absolwentów, otrzymanych od ministrów, przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych i zarządów organizacji społecznych, zatwierdzonych w trybie określonym w § 9 ust. 2 rozporządzenia;
3)
imiennego wykazu studentów przedostatniego i ostatniego roku studiów, otrzymanego ze szkoły wyższej, a zawierającego dane dotyczące pobierania przez nich stypendiów fundowanych lub zwyczajnych;
4)
aktualnego rejestru zawartych umów przedwstępnych.
W zakresie zawierania umów przedwstępnych do zadań pełnomocników należy:
1)
weryfikowanie nadesłanych propozycji zawarcia umów przedwstępnych z punktu widzenia ich zgodności z zatwierdzonym wykazem zakładów pracy (grup zakładów pracy) (§ 5 pkt 1) i powiadamianie zainteresowanych zakładów pracy o decyzji;
2)
podawanie do wiadomości studentów, przy współudziale szkoły wyższej, w szczególności w drodze ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w szkole wyższej - zweryfikowanego wykazu zakładów pracy uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych wraz z informacją dotyczącą trybu zawierania tych umów;
3)
wydawanie decyzji dotyczących rejestracji umów przedwstępnych i powiadamianie o decyzji zainteresowanych zakładów pracy i studentów;
4)
prowadzenie rejestru zawartych umów przedwstępnych zawierającego imię i nazwisko studenta, wydział, na którym studiuje, i rok studiów, nazwę i adres zakładu pracy, nazwę resortu, któremu ten zakład podlega, datę podpisania umowy, datę rejestracji oraz wpisywanie do rejestru wszelkich późniejszych zmian dotyczących zawartych umów przedwstępnych oraz ustalonych dat podjęcia pracy.
W zakresie kierowania do pracy absolwentów do zadań pełnomocników należy:
1)
weryfikowanie nadesłanych propozycji skierowań do pracy z punktu widzenia ich zgodności z zatwierdzonym planem (§ 5 pkt 2);
2)
podawanie do wiadomości studentów (absolwentów), przy współudziale szkoły wyższej, w szczególności w drodze ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w szkole wyższej zweryfikowanych propozycji skierowań do pracy wraz z informacją dotyczącą trybu wydawania skierowań do pracy;
3)
sporządzanie projektów rozdziału skierowań do pracy, które pełnomocnicy powinni opracowywać na podstawie danych określonych w § 5 pkt 2-4 oraz po przeprowadzeniu rozmów z zainteresowanymi studentami (absolwentami) w celu uwzględnienia w miarę możliwości ich życzeń co do rodzaju i miejsca pracy (zakładu pracy);
4)
przedstawianie komisji uczelnianej w celu uzyskania jej opinii projektów rozdziału skierowań do pracy, o których mowa w pkt 3;
5)
wydawanie skierowań do pracy absolwentom objętym działaniem ustawy o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych, którzy w okresie studiów nie zawarli umów o stypendia fundowane lub umów przedwstępnych.
1.
Pełnomocnicy w porozumieniu z komisją uczelnianą mogą zwolnić od wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie poszczególnych absolwentów, jeżeli jest to uzasadnione wyjątkowo ważnymi okolicznościami i zgodne z obowiązującymi przepisami.
2.
Absolwentom, zwolnionym od wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie, pełnomocnicy wydają odpowiednie zaświadczenia.
Pełnomocnicy wydają zaświadczenia o zwolnieniu od wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie absolwentom zwolnionym na podstawie § 49 rozporządzenia w następujących terminach:
1)
absolwentom zwolnionym na podstawie § 49 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia - po zakończeniu studiów;
2)
absolwentom, którzy po ukończeniu studiów zostali powołani do zawodowej lub okresowej służby wojskowej - po odbyciu tej służby;
3)
absolwentom określonym w § 49 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia - po przedstawieniu przez nich zaświadczeń szkoły wyższej stwierdzających bądź wykonanie zobowiązań wynikających z umowy stypendialnej lub przedwstępnej, bądź też zwolnienie z wykonania tych zobowiązań z innych przyczyn niż wymienione w § 49 ust. 2 rozporządzenia.
1.
Pełnomocnicy są obowiązani prowadzić szczegółowy rejestr zwolnień od wykonywania obowiązku przewidzianego w ustawie z dokładnym podaniem przyczyn zwolnienia, z tym że oddzielnie rejestruje się zwolnienia udzielone na podstawie § 49 ust. 1 rozporządzenia, oddzielnie zaś udzielone na podstawie § 49 ust. 3 rozporządzenia.
2.
Kontrolę rejestrów, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza Komitet Pracy i Płac.
W zakresie obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia do zadań pełnomocników należy występowanie do organów zatrudnienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania w stosunku do absolwentów, którzy pomimo wezwania pełnomocnika nie zgłoszą się po odbiór skierowania do pracy lub w celu ustalenia daty stawienia się do zakładu pracy.
Pełnomocnicy są obowiązani ustalić i podać do wiadomości studentów przez ogłoszenie w szkole wyższej - na tablicy ogłoszeń - miejsce (adres, nr pokoju) oraz dni i godziny, w których będą oni przyjmować studentów i absolwentów w celu udzielania im informacji oraz załatwiania bieżących spraw związanych z rejestracją umów przedwstępnych, wydawaniem skierowań do pracy i ustalaniem terminów podjęcia pracy, a także w celu rozpatrzenia ich skarg i wniosków.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.