§ 2. - Określenie zadań, zasad i trybu działania pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1973.14.89

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1973 r.
§  2.
1.
Pełnomocnicy powołani są do wykonywania zadań związanych z pełnym i racjonalnym zatrudnianiem absolwentów szkół wyższych.
2.
Do zadań pełnomocników w zakresie zatrudniania absolwentów kierunków studiów objętych przepisami ustawy należy w szczególności:
1)
realizowanie planów rozdziału i skierowań absolwentów do pracy,
2)
realizowanie zadań wynikających z polityki zatrudnienia prowadzonej przez wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych i prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw,
3)
kierowanie do pracy absolwentów na podstawie umów przedwstępnych, umów o stypendia fundowane oraz skierowań do pracy,
4)
współpraca z zakładami pracy w zakresie ustalania aktualnej ilości miejsc pracy dla absolwentów, uzyskiwania informacji o warunkach, charakterze pracy i o realizacji świadczeń na rzecz absolwentów oraz podejmowanie interwencji w sprawach spornych,
5)
prowadzenie poradnictwa i informacji dla absolwentów i studentów o zakładach pracy i charakterze pracy oraz o przepisach dotyczących zatrudniania absolwentów,
6)
prowadzenie sprawozdawczości w zakresie zatrudniania absolwentów oraz prowadzenie dokumentacji dotyczącej zakładów pracy, do których kierowani są absolwenci.
3.
Do zadań pełnomocników w zakresie zatrudniania absolwentów kierunków studiów nie objętych przepisami ustawy należy w szczególności:
1)
rejestrowanie zgłaszających się absolwentów poszukujących pracy,
2)
współdziałanie z wydziałami zatrudnienia prezydiów rad narodowych w zakresie dokonywania analizy miejsc pracy i możliwości skierowania do pracy absolwentów,
3)
rozpowszechnianie wśród absolwentów komunikatów o wolnych miejscach pracy dla absolwentów,
4)
prowadzenie działalności mającej na celu uzyskiwanie miejsc pracy dla absolwentów w razie występowania trudności w ich zatrudnianiu.