Określenie organów uprawnionych do bezpłatnego przyznawania przedmiotów ortopedycznych niektórym grupom ludności oraz zasady i tryb przyznawania tych przedmiotów.

Monitor Polski

M.P.1969.27.211

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1969 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 czerwca 1969 r.
w sprawie określenia organów uprawnionych do bezpłatnego przyznawania przedmiotów ortopedycznych niektórym grupom ludności oraz zasad i trybu przyznawania tych przedmiotów.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 265 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1967 r. w sprawie zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne niektórych grup ludności (Monitor Polski Nr 62, poz. 296) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie dotyczy zasad i trybu bezpłatnego zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne osób wymienionych w § 1 ust. 1 uchwały nr 265 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1967 r. w sprawie zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne niektórych grup ludności (Monitor Polski Nr 62, poz. 296), zwanej dalej "uchwałą".
2.
Zaopatrzenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje przedmioty ortopedyczne wymienione w § 2 uchwały.
Decyzje w sprawie bezpłatnego przyznawania przedmiotów ortopedycznych wydaje wojewódzka poradnia zaopatrzenia ortopedycznego, zwana dalej "poradnią", właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o przyznanie przedmiotu ortopedycznego, z tym że jeżeli osoba potrzebująca przedmiotu ortopedycznego przebywa w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej, w zakładzie rehabilitacji zawodowej inwalidów lub w zakładzie pomocy społecznej, decyzję o bezpłatnym przyznaniu przedmiotu ortopedycznego wydaje poradnia właściwa ze względu na siedzibę zakładu.
1.
Decyzja o bezpłatnym przyznaniu przedmiotu ortopedycznego uprawnia do jednorazowego zaopatrzenia z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Decyzja o bezpłatnym zaopatrzeniu niewidomego w białą laskę, na wniosek niewidomego lub właściwego terenowo okręgu Polskiego Związku Niewidomych - może uprawniać do wielokrotnego zaopatrzenia.
1.
Przyznanie przedmiotu ortopedycznego osobom wymienionym w § 1 ust. 1 uchwały może nastąpić na wniosek przychodni obwodowej lub innego zakładu leczniczego upoważnionego do wystawiania takich wniosków przez wydział zdrowia i opieki społecznej prezydium właściwej powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat, dzielnicowej w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wystawia się po sprawdzeniu dokumentów uprawniających do ubiegania się o bezpłatne przyznanie przedmiotu ortopedycznego, na formularzu Mz/Inw-21, a następnie przesyła do poradni (§ 2).
1.
Dokumentami stwierdzającymi uprawnienia do ubiegania się o bezpłatne przyznanie przedmiotu ortopedycznego są:
1)
dla dzieci - metryka urodzenia lub wpis do dowodu osobistego jednego z rodziców,
2)
dla uczącej się młodzieży - ważna na dany rok szkolny legitymacja szkolna lub zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły,
3)
dla osób chorych na gruźlicę, ozdrowieńców po przebytej gruźlicy i inwalidów z powodu gruźlicy - orzeczenie o uznaniu osoby zainteresowanej za chorą na gruźlicę, za ozdrowieńca po przebytej gruźlicy lub za inwalidę z powodu tej choroby, wydane przez właściwą poradnię przeciwgruźliczą w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 1960 r. w sprawie niektórych orzeczeń, wniosków i wskazań poradni przeciwgruźliczych (Dz. U. Nr 22, poz. 132),
4)
dla niewidomych - ważna na dany rok legitymacja Polskiego Związku Niewidomych,
5)
dla byłych uczestników walk narodowowyzwoleńczych oraz dla byłych więźniów politycznych - ważna na dany rok kalendarzowy:
a)
legitymacja członka Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz
b)
książeczka świadczeń leczniczych wystawiona przez zarząd wojewódzki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, osoby zainteresowane obowiązane są przedstawić w zakładzie leczniczym wystawiającym wniosek oraz w poradni przy zgłoszeniu się na jej wezwanie.
1.
Decyzję o bezpłatnym przyznaniu przedmiotu ortopedycznego wydaje poradnia według ustalonego wzoru.
2.
Poradnia prowadzi ewidencją decyzji, o których mowa w ust. 1.
Tryb postępowania w zakresie orzekania o przyznaniu przedmiotu ortopedycznego, zleceniu jego wykonania i odbioru regulują przepisy w sprawie organizacji, zakresu działania i trybu postępowania wojewódzkich poradni zaopatrzenia ortopedycznego.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy § 4, 8, 9 ust. 1 i 2, § 10, 11, § 14 ust. 1-3, § 17, 18, 19 i 25 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 listopada 1967 r. w sprawie zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne (Dz. U. Nr 42, poz. 214).
Koszty zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i napraw przyznawanych w trybie zarządzenia pokrywane są ze środków przeznaczonych na zaopatrzenie ortopedyczne ludności.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.