Ogólne zasady otwierania i prowadzenia rachunków bankowych spółek z udziałem zagranicznym.

Monitor Polski

M.P.1987.20.179

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lipca 1987 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 17 czerwca 1987 r.
w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia rachunków bankowych spółek z udziałem zagranicznym.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
Przepisy zarządzenia stosuje się do rachunków bankowych spółek z udziałem zagranicznym:
1)
podstawowych - prowadzonych w walucie polskiej,
2)
ewidencyjnych - prowadzonych w rublach transferowych,
3)
majątkowych - prowadzonych w walutach wymienialnych określanych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Rachunki określone w § 1 są otwierane i prowadzone w polskich bankach dewizowych, z tym że rachunki określone w § 1 pkt 2 - wyłącznie w Banku Handlowym w Warszawie S.A.
Użyte w zarządzeniu określenie:
1)
ustawa - oznacza ustawę z dnia 23 kwietnia 1986 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. Nr 17, poz. 88),
2)
spółka - oznacza spółki z udziałem zagranicznym, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy,
3)
bank - oznacza bank dewizowy, o którym mowa w art. 8 pkt 7 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288).
Zawarcie umowy rachunków bankowych określonych w § 1 następuje na podstawie dokumentów wymienionych w zarządzeniu, o którym mowa w § 11, a przy rachunku podstawowym dodatkowo załączonych:
1)
zezwolenia na utworzenie spółki,
2)
umowy lub statutu spółki,
3)
dowodu zarejestrowania spółki w sądzie rejestrowym,
4)
pełnomocnictwa do dysponowania rachunkami bankowymi spółki.
1.
Rachunki określone w § 1 pkt 1 i 2 prowadzone są jako rachunki bieżące.
2.
Rachunki określone w § 1 pkt 3 prowadzone są jako rachunki bieżące lub terminowe.
3.
Wkład na rachunku terminowym nie może być niższy od kwoty 5.000 dolarów USA lub równowartości tej kwoty w innej walucie wymienialnej.
1.
Wkłady na rachunkach wymienionych w § 1 pkt 2 oraz wkłady na rachunkach wymienionych w § 1 pkt 3 - bieżących nie podlegają oprocentowaniu.
2.
Wysokość oprocentowania wkładów terminowych na rachunkach określonych w § 1 pkt 3 jest ustalana przez banki prowadzące te rachunki w umowie rachunku bankowego w granicach od 3 do 10% w stosunku rocznym w zależności od waluty rachunku, wysokości wkładu, okresu utrzymania wkładów oraz stopy procentowej na międzynarodowych rynkach walutowych.
3.
Odsetki od wkładów dolicza się w walucie rachunku.
4.
W razie niedotrzymania przez posiadacza rachunku umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części, cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości 2% w stosunku rocznym.
5.
W razie niedotrzymania przez posiadacza rachunku umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części przed upływem 6 miesięcy, oprocentowanie za ten okres nie przysługuje.
6.
Jeżeli wkład terminowy nie zostanie podjęty w dniu następnym po upływie okresu zadeklarowanego w umowie, umowę rachunku terminowego uważa się za zawartą na kolejny taki sam okres, na obowiązujących w tym dniu warunkach dotyczących oprocentowania wkładów terminowych, chyba że umowa ta stanowi inaczej.
1.
Na rachunki, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, mogą być dokonywane wpłaty - odpowiednio do rodzaju rachunku - z tytułu:
1)
wpływów z eksportu - w kwotach pomniejszonych o kwotę obowiązkowej odprzedaży walut obcych bankowi,
2)
wniesienia wkładu w walucie obcej - w pełnej wysokości, na podstawie dokumentu wpłaty, zgodnie z którym waluta obca została przekazana z zagranicy,
3)
zwiększenia kapitału zakładowego spółki na zasadach określonych w art. 23 ust. 1 ustawy,
4)
innych wpływów zgodnych z przepisami dewizowymi.
2.
Równowartość w walucie polskiej z tytułu obowiązkowej odprzedaży bankowi waluty obcej (w wysokości ustalonej przez Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów) wpływa na rachunek spółki określony w § 1 pkt 1.
3.
Równowartość w walucie polskiej należnych kwot z tytułu eksportu do państw zaliczanych do I obszaru płatniczego wpływa na rachunek spółki określony w § 1 pkt 1
1.
Z rachunku określonego w § 1 pkt 2 mogą być dokonywane wypłaty zgodnie z przepisami dewizowymi, a w szczególności:
1)
na finansowanie importu z państw zaliczanych do I obszaru płatniczego na warunkach określonych w uprawnieniach do prowadzenia przez spółkę działalności w zakresie handlu zagranicznego lub za pośrednictwem właściwych i uprawnionych jednostek handlu zagranicznego,
2)
na pokrywanie kosztów podróży służbowych pracowników spółki do państw zaliczanych do I obszaru płatniczego.
2.
Wypłaty, o których mowa w ust. 1, są dokonywane z jednoczesnym obciążeniem równowartością w walucie polskiej rachunku, o którym mowa w § 1 pkt 1.
1.
Z rachunku, o którym mowa w § 1 pkt 3, mogą być dokonywane wypłaty:
1)
w walucie polskiej,
2)
w walutach wymienialnych.
2.
Wypłaty w walutach wymienialnych mogą być dokonywane zgodnie z przepisami dewizowymi, a w szczególności:
1)
w formie przelewu na rachunki wspólników z tytułu udziału w zyskach w wysokości ustalonej zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 22 ustawy,
2)
w formie przelewu na rachunek wspólnika zagranicznego należności uzyskanych z tytułów określonych w art. 23 ust. 2 ustawy,
3)
na finansowanie zakupów w kraju za waluty wymienialne na warunkach określonych w zezwoleniu dewizowym na dokonywanie w obrocie krajowym zakupów za te waluty,
4)
na finansowanie zakupów importowych na warunkach określonych w uprawnieniach do prowadzenia przez spółkę działalności w zakresie handlu zagranicznego lub za pośrednictwem właściwych i uprawnionych jednostek handlu zagranicznego,
5)
w formie przelewu na rachunek walutowy w polskim banku, przekazu za granicę, wypłaty w walutach obcych z prawem wywozu za granicę z tytułu wypłaty - na zasadach określonych w art. 33 ust. 3 ustawy - 50% wynagrodzenia na rzecz osoby zagranicznej zatrudnionej przez spółkę,
6)
na pokrywanie kosztów podróży służbowych pracowników spółki do państw zaliczanych do II obszaru płatniczego,
7)
na pokrywanie kosztów uczestnictwa w targach i wystawach za granicą oraz innych kosztów związanych z działalnością promocyjną, ponoszonych przez spółkę za granicą.
Przy wpłatach i wypłatach oraz przy zmianie waluty rachunku stosuje się odpowiednie kursy walut obcych ustalone przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu mają odpowiednie zastosowanie przepisy zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 10 grudnia 1982 r. w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia rachunków bankowych (Monitor Polski Nr 31, poz. 274).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.