Odbywanie praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1963.93.435

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1963 r.

ZARZĄDZENIE Nr 129
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1963 r.
w sprawie odbywania praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

Na podstawie § 7 uchwały nr 389 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1963 r. w sprawie odbywania praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych (Monitor Polski Nr 93, poz. 432) zarządza się, co następuje:
1.
Przyjęcie na stanowisko praktykanta następuje na podstawie zawartej na piśmie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem trybu przewidzianego dla obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.
2.
Umowa o pracę powinna określać:
1)
czas trwania praktyki,
2)
zakres praktyki,
3)
prawa i obowiązki praktykanta,
4)
wysokość wynagrodzenia.
1.
Praktykant odbywa praktykę na podstawie programu szkolenia.
2.
Projekt programu szkolenia dla praktykantów w prezydiach rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego opracowują:
1)
w zakresie spraw resortowych wydziału - kierownik właściwego wydziału (równorzędnej jednostki organizacyjnej) prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego na podstawie wytycznych właściwego ministra;
2)
w zakresie wspólnym dla wszystkich wydziałów (w sprawach ogólno-administracyjnych i zagadnień ustrojowych) - kierownik wydziału organizacyjno-prawnego prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego.
3.
Opracowane projekty (ust. 2) w postaci jednolitego programu szkolenia praktykanta kierownik wydziału organizacyjno-prawnego przedkłada przewodniczącemu prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego do zatwierdzenia.
4.
Projekt programu szkolenia dla praktykantów w prezydiach rad narodowych nie wymienionych w ust. 2 opracowuje kierownik wydziału organizacyjno-prawnego prezydium rady narodowej stopnia powiatowego na podstawie wytycznych kierownika wydziału organizacyjno-prawnego prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego i przedkłada przewodniczącemu prezydium rady narodowej stopnia powiatowego do zatwierdzenia.
Przebiegiem pracy praktykanta powinien kierować:
1)
w prezydiach rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego - kierownik wydziału (równorzędnej jednostki organizacyjnej), w którym praktykant ma być zatrudniony po odbyciu praktyki;
2)
w prezydiach miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, dzielnicowych rad narodowych w miastach nie wyłączonych z województw oraz rad narodowych osiedli - wyznaczony przez przewodniczącego prezydium pracownik o odpowiednich kwalifikacjach;
3)
w prezydiach gromadzkich rad narodowych oraz miejskich rad narodowych i rad narodowych osiedli, w których utworzono biura - sekretarz gromadzki, miejski, osiedla.
Do okresu praktyki zalicza się odbyty wstępny staż pracy wprowadzony uchwałą nr 195 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr 47, poz. 272) oraz uchwałą nr 196 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących (Monitor Polski Nr 47, poz. 273) pod warunkiem zdania egzaminu kwalifikacyjnego, o którym mowa w § 5 ust. 2 uchwały nr 389 Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1963 r. w sprawie odbywania praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych (Monitor Polski Nr 93, poz. 432).
Od obowiązku odbycia praktyki i złożenia egzaminu zwolnieni są:
1)
pracownicy, którzy przed przyjęciem do pracy w prezydium rady narodowej byli zatrudnieni w urzędach i instytucjach państwowych na takim samym lub pokrewnym stanowisku co najmniej przez okres, jaki jest wymagany w zakresie ilości lat praktyki zawodowej dla stanowisk, na których mają być zatrudnieni,
2)
pracownicy podejmujący zatrudnienie na stanowiskach nie wymagających kwalifikacji w zakresie ilości lat praktyki zawodowej,
3)
pracownicy obsługowi.
1.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi kwalifikacjami kandydatów na stanowiska pracownicze w prezydiach rad narodowych przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą skrócić tym kandydatom czas trwania praktyki lub zwolnić ich od obowiązku odbywania praktyki, jak również od obowiązku złożenia egzaminu.
2.
Przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą swoje uprawnienia wynikające z ust. 1 w odniesieniu do kandydatów na stanowiska pracownicze w prezydiach rad narodowych stopnia gromadzkiego przekazać przewodniczącym prezydiów rad narodowych stopnia powiatowego.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) wydadzą w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia wytyczne, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.