Odbywanie praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1963.93.432

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1963 r.

UCHWAŁA Nr 389
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1963 r.
w sprawie odbywania praktyki na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

Na podstawie art. 20 i 21 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 226 i z 1961 r. Nr 32, poz. 160) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
Powołanie na określone stanowiska pracownicze w prezydiach rad narodowych osób rozpoczynających pracę zawodową w wydziałach i innych jednostkach organizacyjnych prezydiów rad narodowych poprzedza praca na stanowisku praktykanta przewidzianym w tabeli stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 33, poz. 149, z 1959 r. Nr 17, poz. 95, z 1960 r. Nr 14, poz. 80 i z 1962 r. Nr 31, poz. 145).
1.
Na stanowisko praktykanta może być przyjęta osoba, która:
1)
jest obywatelem polskim,
2)
korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
3)
posiada wymagane kwalifikacje w zakresie wykształcenia.
2.
Na stanowisko praktykanta nie powinny być przyjmowane osoby:
1)
przeciw którym toczy się postępowanie karno-sądowe albo też postępowanie o ubezwłasnowolnienie,
2)
karane za przestępstwa popełnione z chęci zysku lub za inne przestępstwa, których popełnienie dyskwalifikuje do zatrudnienia w administracji państwowej.
1.
Czas trwania praktyki wynosi 12 miesięcy.
2.
Usprawiedliwiona nieobecność w pracy praktykanta trwająca łącznie nie dłużej niż 6 tygodni nie powoduje przedłużenia czasu trwania praktyki. Czas trwania praktyki ulega jednak przedłużeniu o dalszy okres nieobecności praktykanta nawet w przypadku jej usprawiedliwienia.
3.
Przepis ust. 2 nie narusza wszelkich innych uprawnień pracownika uzależnionych od okresu pracy w zakładzie pracy lub od ciągłości pracy w danym zatrudnieniu.
1.
Praktykant w zasadzie powinien odbywać praktykę w wydziale (równorzędnej jednostce organizacyjnej) prezydium rady narodowej, w którym ma być zatrudniony po odbyciu praktyki, uzupełniając nadto swoją umiejętność zawodową przez odbywanie praktyki w innych jednostkach organizacyjnych prezydium rady narodowej oraz w prezydium rady narodowej niższego stopnia, w zależności od problematyki zawartej w programie szkolenia praktykanta.
2.
Absolwenci inżynierowie, absolwenci posiadający tytuł magistra inżyniera, jak również absolwenci średnich technicznych szkół zawodowych powinni być w czasie praktyki w prezydium rady narodowej skierowani na praktykę w zakładzie produkcyjnym na okres 6 miesięcy; w okresie tym pobierają uposażenie z prezydium rady narodowej.
1.
Praktykant odbywa praktykę na podstawie programu szkolenia.
2.
Po ukończeniu przepisanej praktyki praktykanci powinni poddać się egzaminowi kwalifikacyjnemu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o egzaminach dla praktykantów w prezydiach rad narodowych.
3.
Praktykantom, którzy składają egzamin poza miejscem odbywania praktyki, przysługują diety za czas niezbędny do złożenia egzaminu i koszty podróży według przepisów obowiązujących przy podróżach służbowych pracowników państwowych.
1.
Po złożeniu egzaminu z wynikiem dodatnim powołuje się praktykanta na określone stanowisko pracownicze przy równoczesnym zaszeregowaniu do właściwej grupy uposażenia przewidzianej dla tego stanowiska.
2.
Czas trwania praktyki wlicza się do czasu pracy zawodowej.
Prezes Rady Ministrów określi w drodze zarządzenia szczegółowe zasady:
1)
zatrudnienia praktykanta,
2)
zaliczenia pracy do okresu praktyki,
3)
skrócenia lub zwolnienia od odbycia praktyki i zwolnienia od egzaminu,
4)
opracowania programu szkolenia praktykanta.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, zainteresowanym ministrom oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.