Niektóre obowiązki organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.

Monitor Polski

M.P.1955.36.355

Akt utracił moc
Wersja od: 23 marca 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA ORAZ PRZEMYSŁU MIĘSNEGO I MLECZARSKIEGO
z dnia 23 marca 1955 r.
w sprawie niektórych obowiązków organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.

W celu unormowania sprawy korzystania z mienia państwowego, niezbędnego dla organów resortu rolnictwa do przeprowadzania w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz do wykonywania nadzoru sanitarno-weterynaryjnego, na podstawie art. 19 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa (Dz. U. z 1933 r. Nr 60, poz. 454 i z 1938 r. Nr 18, poz. 132) zarządza się, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa administrujące rzeźniami i eksportowymi przetwórniami mięsnymi, podległe Ministerstwu Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, obowiązane są zapewnić organom resortu rolnictwa możność przeprowadzania na terenie rzeźni urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz sprawowania w eksportowych przetwórniach mięsnych urzędowego nadzoru sanitarno-weterynaryjnego przez nieodpłatne przydzielanie odpowiednich pomieszczeń na biura, laboratoria, trychinoskopie oraz szatnie.
2.
Do obowiązków tych przedsiębiorstw należy także nieodpłatne ogrzewanie na swój koszt powyższych pomieszczeń i zaopatrzenie ich w odpowiednie oświetlenie, wodę i gaz zgodnie z technicznymi wymaganiami danego pomieszczenia oraz konserwacja tych pomieszczeń.
1.
Do obowiązków przedsiębiorstw wymienionych w § 1 należy ponadto dostarczenie niezbędnych urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz dokonanie rozbioru, oczyszczenia mięsa, unieszkodliwienie mięsa warunkowo zdatnego i nieszkodliwe usunięcie mięsa niezdatnego, oczyszczenie i odkażenie placów, pomieszczeń i urządzeń rzeźni (przetwórni) na każde żądanie służby weterynaryjnej.
2.
Czynności związane z przenoszeniem i przewożeniem mięsa zakwestionowanego, unieszkodliwianiem mięsa warunkowo zdatnego, nieszkodliwym usuwaniem niezdatnego mięsa, przeprowadzaniem oczyszczania i odkażania odbywają się pod nadzorem służby weterynaryjnej resortu rolnictwa.
Do obowiązków prezydiów powiatowych rad narodowych - powiatowych zarządów rolnictwa (zarządów weterynarii) należy:
1)
zaopatrzenie organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa w:
a)
odzież specjalną i ochronną oraz przybory do mycia i odkażania rąk i odzieży ochronnej personelu weterynaryjnego resortu rolnictwa oraz przedmiotów używanych do badania zwierząt rzeźnych i mięsa,
b)
noże, przybory do ich ostrzenia, haki, stemple i tusz do znakowania mięsa, przyrządy do pobierania i przesyłania prób mięsa,
c)
urządzenia laboratoriów, pracowni bakteriologicznych i stacji trychinoskopowych (mikroskopy, trychinoskopy, cieplarki, chłodnie laboratoryjne, autoklawy, odczynniki, barwiki, ściskacze, noże, nożyczki, szkło laboratoryjne itp.),
d)
urządzenia biurowe i szatni,
e)
materiały piśmienne i druki,
f)
czasopisma i książki fachowe,
g)
środki diagnostyczne (maleina, antygeny specyficzne itp.);
2)
utrzymanie w porządku, czystości i stanie używalności pomieszczeń określonych w § 1 oraz przedmiotów wymienionych w pkt 1;
3)
przesyłanie próbek mięsa do pracowni rozpoznawczych;
4)
zarządzanie mieniem będącym w posiadaniu organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
Tracą moc ust. 1-5 i ust. 7 cz. II rozdz. B zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 grudnia 1948 r. w sprawie opłat za badanie zwierząt rzeźnych i mięsa (Monitor Polski Nr A-85, poz. 953) w stosunku do jednostek wymienionych w § 1 zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 23 marca 1955 r.