Komisowa sprzedaż samochodów.

Monitor Polski

M.P.1967.32.151

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 31 maja 1967 r.
w sprawie komisowej sprzedaży samochodów.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 187 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 września 1961 r. w sprawie przekazania Ministrowi Handlu Wewnętrznego uprawnień do wydawania przepisów regulujących obrót rynkowy samochodami osobowymi i częściami zamiennymi oraz o gospodarowaniu ogumieniem (Monitor Polski Nr 80, poz. 334) zarządza się, co następuje:
1.
Na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu przedsiębiorstwa handlowe zgrupowane w Centrali Techniczno-Handlowej "Motozbyt", zwane dalej "Motozbytem", mogą się podejmować komisowej sprzedaży:
1)
samochodów osobowych oraz samochodów ciężarowych należących do jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli przepisy o postępowaniu ze zbędnymi pojazdami samochodowymi zezwalają na komisową sprzedaż tych samochodów,
2)
samochodów należących do osób fizycznych i osób prawnych gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Komisowej sprzedaży samochodów, na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu, mogą się podejmować również inne uspołecznione jednostki handlowe po uzyskaniu zezwolenia Ministra Handlu Wewnętrznego.
Nie mogą być przyjmowane do sprzedaży komisowej samochody od cudzoziemców dewizowych.
1.
Punkty sprzedaży komisowej prowadzą książki komisowe służące do rejestrowania obrotu komisowego samochodami.
2.
Samochód przyjęty do sprzedaży powinien być zaopatrzony w wywieszkę z uwidocznieniem ceny sprzedaży, marki pojazdu i pozycji książki komisowej, pod którą samochód został wpisany.
1.
Przyjęcie samochodu do sprzedaży komisowej odbywa się na podstawie umowy komisu.
2.
Komisant przesyła 1 egzemplarz umowy komisu do wiadomości powiatowej (miejskiej) komendy Milicji Obywatelskiej właściwej ze względu na siedzibę komisanta.
1.
Centrala Techniczno-Handlowa "Motozbyt" wyda za zgodą Ministra Handlu Wewnętrznego instrukcję dotyczącą przyjmowania do sprzedaży komisowej i sprzedaży samochodów, w której ustali wzór książki komisowej.
2.
Książka komisowa powinna posiadać w szczególności rubryki zawierające nazwę, siedzibę lub imię, nazwisko i adres komitenta oraz markę i numer rejestracyjny samochodu.
3.
Książki komisowe, karty książki oraz druki umów komisu i sprzedaży powinny być ponumerowane. Książka powinna być przesznurowana i opieczętowana. Książki i druki umów stanowią druki ścisłego zarachowania.
4.
Zapisy w książce komisowej powinny być dokonywane na podstawie obowiązującej dokumentacji handlowej w dniu jej sporządzenia.
5.
Dokumenty, o których mowa w ust. 4, powinny być sporządzone równocześnie z dokonywanymi czynnościami związanymi z obrotem komisowym.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 16 czerwca 1962 r. w sprawie komisowej sprzedaży samochodów (Monitor Polski Nr 52, poz. 254).
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.