Generalny realizator inwestycji.

Monitor Polski

M.P.1971.59.392

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1974 r.

UCHWAŁA Nr 268
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 listopada 1971 r.
w sprawie generalnego realizatora inwestycji.

W celu usprawnienia działalności inwestycyjnej oraz stworzenia warunków dla rozwoju systemu generalnego realizatora inwestycji Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Zobowiązuje się ministrów resortów gospodarczych do wdrażania, rozwijania i upowszechniania nowoczesnej organizacji procesu realizacji inwestycji poprzez łączenie w jednej jednostce organizacyjnej, zwanej dalej "generalnym realizatorem inwestycji", wszystkich funkcji dotyczących organizacji tego procesu i realizacji inwestycji od podjęcia decyzji o inwestowaniu na podstawie zatwierdzonych założeń techniczno-ekonomicznych do przekazania gotowych zakładów i obiektów do eksploatacji wstępnej.
Generalnym realizatorem inwestycji jest jednostka organizacyjna gospodarki uspołecznionej, która na podstawie umowy o realizację inwestycji zobowiązuje się za wynagrodzeniem oddać inwestorowi lub działającemu w jego imieniu użytkownikowi inwestycję, odpowiadającą założeniom techniczno-ekonomicznym w ramach uzgodnionego umownie z inwestorem kosztu całej inwestycji i terminu jej realizacji, po spełnieniu przez inwestora ciążących na nim obowiązków, dotyczących włączenia inwestycji do planu i zapewnienia jej finansowania.
1.
Generalnym realizatorem inwestycji może być jednostka organizacyjna, której zakres specjalizacji oraz potencjał kadrowy i produkcyjny pozwala na osiągnięcie najlepszego rezultatu. Może to być generalny wykonawca, generalny dostawca, kierujące biuro projektów lub jednostka pełniąca tylko funkcję organizatora i koordynatora procesu inwestycyjnego.
2.
W uzasadnionych wypadkach funkcje generalnego realizatora inwestycji mogą być powierzane wyspecjalizowanym jednostkom organizacyjnym nie wykonującym bezpośrednio projektu, dostawy lub robót budowlanych.
Generalny realizator inwestycji działa według następujących zasad:
1)
umowę z generalnym realizatorem inwestycji zawiera się na podstawie zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 11 lutego 1970 r. w sprawie ogólnych warunków umów o realizacji inwestycji i o wykonanie remontów budowlanych (Monitor Polski Nr 7, poz. 66), z tym że:
a)
do umownego obowiązku generalnego realizatora inwestycji należy sprawowanie nadzoru inwestorskiego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, a także pozwolenia na użytkowanie wykonanych obiektów budowlanych,
b)
wynagrodzenie ryczałtowe generalnego realizatora inwestycji ma charakter ceny sztywnej, wynikowej (art. 540 Kodeksu cywilnego),
c)
generalny realizator inwestycji, który zobowiązał się wykonać zadanie inwestycyjne nie wymagające przeprowadzenia rozruchu, odpowiada z tytułu rękojmi za wady, jeżeli oddane przez niego zadanie inwestycyjne nie spełnia wymagań określonych w założeniach techniczno-ekonomicznych,
d)
generalny realizator inwestycji, który zobowiązał się oddać zadanie inwestycyjne gotowe do rozpoczęcia wstępnej eksploatacji, odpowiada z tytułu rękojmi za wady za nieosiągnięcie parametrów wymaganych do rozpoczęcia eksploatacji wstępnej;
2)
planowanie i rozliczanie funduszu płac generalnego realizatora inwestycji dokonywane jest według zasad przewidzianych dla korygowanego funduszu płac, a personel generalnego realizatora inwestycji zaliczany jest do grupy pracowników produkcyjnych, których wynagrodzenia uzależnione są od stopnia wykonania zobowiązań umownych;
3)
na pokrycie skutków ryzyka, wynikającego z jego działalności, generalny realizator inwestycji dysponuje funduszem ryzyka, którego zasady tworzenia i wydatkowania określi Minister Finansów.
Inwestorzy zachowują uprawnienia do kontroli przebiegu realizacji inwestycji z punktu widzenia zgodności z umową.
Przysługujące służbie inwestycyjnej z tytułu obowiązujących przepisów w sprawie zasad finansowania inwestycji premie i nagrody za realizację inwestycji przeznacza się w całości dla służb generalnego realizatora inwestycji, z obowiązkiem zwrotu wydatkowanych na ten cel kwot przez inwestora.
Przenosi się na generalnego realizatora inwestycji prawo do dysponowania funduszem premiowym przeznaczonym na premie dla dostawców maszyn i urządzeń, tworzonym według zasad określonych w uchwale nr 158 Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 1969 r. w sprawie dodatkowego premiowania niektórych robotników i pracowników inżynieryjno-technicznych przedsiębiorstw produkujących i dostarczających maszyny i urządzenia za terminową ich dostawę, montaż i rozruch technologiczny (Monitor Polski Nr 37, poz. 302). Zwrot wydatków z tego tytułu zapewnia inwestor w umowie o generalną realizację inwestycji.
1.
Nabycie uprawnień do pełnienia funkcji generalnego realizatora inwestycji stwierdzane jest wpisem do centralnego rejestru generalnych realizatorów inwestycji, który prowadzi Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2. 1
Wpis do centralnego rejestru, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie decyzji Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, podjętej na wniosek zgłoszony przez ministra sprawującego zwierzchni nadzór nad zgłoszoną jednostką organizacyjną lub jednostkę organizacyjną podejmującą się funkcji generalnego realizatora inwestycji, za zgodą jej jednostki nadrzędnej. Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych może odmówić wpisu do centralnego rejestru, jeżeli uzna, że zgłoszona jednostka organizacyjna nie spełnia warunków, o których mowa w § 3.
3.
Wpisanie do rejestru oznacza uzyskanie przez daną jednostkę organizacyjną uprawnień do podejmowania funkcji generalnego realizatora inwestycji w danej branży gospodarki narodowej (rodzaju przemysłu).
4.
Centralny rejestr generalnych realizatorów inwestycji prowadzony jest z uwzględnieniem zasad klasyfikacyjnych Głównego Urzędu Statystycznego.
5.
Utrata uprawnień do pełnienia funkcji generalnego realizatora inwestycji następuje przez wykreślenie z centralnego rejestru, o którym mowa w ust. 1, na wniosek ministra nadzorującego jednostkę działającą w tym charakterze.
6. 2
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych może wykreślić z centralnego rejestru, o którym mowa w ust. 1, jednostkę organizacyjną, która nie spełnia warunków wymaganych do pełnienia funkcji generalnego realizatora inwestycji lub w okresie roku od daty wpisu do centralnego rejestru nie podjęła realizacji inwestycji w systemie generalnego realizatora inwestycji.
1.
Nadzór nad rozwojem systemu generalnego realizatora inwestycji i koordynacja działań związanych z prawidłowym funkcjonowaniem tego systemu, z wyjątkiem budownictwa górniczego, rolniczego, komunikacji i łączności, należy do Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2. 3
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych koordynuje badania funkcjonowania systemu generalnego realizatora inwestycji i opierając się na wynikach tych badań przedstawi właściwemu wiceprezesowi Rady Ministrów w terminach do dnia 30 czerwca 1974 r. i 30 czerwca 1975 r. roczne informacje o postępie, rodzaju i efektach działania systemu generalnego realizatora inwestycji.
Ministrowie nadzorujący generalnych realizatorów inwestycji:
1)
powołają generalnych realizatorów z uwzględnieniem w pierwszej kolejności branż i inwestycji uznanych za szczególnie ważne dla gospodarki narodowej,
2)
zapewnią generalnym realizatorom inwestycji warunki organizacyjne, kadrowe i finansowe, niezbędne do podjęcia działalności gospodarczej w zakresie i terminach określonych programem rozwoju, o którym mowa w § 9.
Ministrowie resortów inwestujących dostosują organizację i gospodarkę etatową służb inwestorskich oraz rozdzielane środki do nowego zakresu zadań w dziedzinach obejmowanych działaniem generalnych realizatorów inwestycji.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów uwzględni w instrukcji o zasadach i trybie sporządzania narodowego planu gospodarczego zasady planowania inwestycji objętych działaniem generalnego realizatora inwestycji oraz zasady planowania działalności gospodarczej generalnych realizatorów inwestycji i zapewnienia im niezbędnych środków potrzebnych do pełnienia tej funkcji.
Właściwi ministrowie i Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości zobowiążą podległe przedsiębiorstwa do zawierania na żądanie generalnych dostawców umów o dostawę maszyn i urządzeń, stanowiących wyposażenie obiektów inwestycyjnych realizowanych w systemie generalnego realizatora inwestycji.
Ministrowie Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Ciężkiego oraz innych zainteresowanych resortów wyznaczą w terminach i zakresie ustalonym programem rozwoju systemu generalnego realizatora inwestycji, o którym mowa w § 9, generalnych dostawców maszyn i urządzeń.
Minister Handlu Zagranicznego zweryfikuje i dostosuje w terminie do dnia 31 grudnia 1971 r. rejestr generalnych dostawców kompletnych obiektów przemysłowych na eksport, pod kątem jego zgodności z wykazem jednostek wpisanych do rejestru generalnych realizatorów inwestycji.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych dostosuje w terminie do dnia 31 marca 1972 r. ogólne warunki umów o realizację inwestycji do ustaleń § 4 niniejszej uchwały.
1.
Upoważnia się ministrów nadzorujących generalnych realizatorów inwestycji do przyznawania dodatków w granicach do 25% wynagrodzeń zasadniczych wysoko kwalifikowanej kadrze specjalistów zatrudnionych w jednostkach sprawujących funkcje generalnego realizatora inwestycji.
2.
Dodatki, o których mowa w ust. 1, mogą być przyznawane pracownikom tych jednostek, w których nie przeprowadzono reformy płac po dniu 31 sierpnia 1972 r., oraz mogą być wypłacane do czasu przeprowadzenia reformy płac w jednostce sprawującej funkcję generalnego realizatora inwestycji.
Przepisy niniejszej uchwały nie naruszają zasad funkcjonowania generalnych wykonawców robót budowlano-montażowych.
Uchyla się przepis § 4 ust. 2 i 3 uchwały nr 74 Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1971 r. w sprawie inwestycji szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej (Monitor Polski Nr 31, poz. 195).
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz innym zainteresowanym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1972 r.
1 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 274 z dnia 5 grudnia 1973 r. (M.P.73.53.298) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1974 r.
2 § 8 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 274 z dnia 5 grudnia 1973 r. (M.P.73.53.298) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1974 r.
3 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 274 z dnia 5 grudnia 1973 r. (M.P.73.53.298) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1974 r.
4 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 274 z dnia 5 grudnia 1973 r. (M.P.73.53.298) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1974 r.