Ewidencja księgowa niektórych przedmiotów nietrwałych w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego.

Monitor Polski

M.P.1967.45.222

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 lipca 1967 r.
w sprawie ewidencji księgowej niektórych przedmiotów nietrwałych w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o przedmiotach, należy przez to rozumieć przedmioty wymienione w § 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 lipca 1967 r. w sprawie rozszerzenia wykazu przedmiotów nie zaliczanych do środków trwałych (Monitor Polski Nr 41, poz. 196).
1.
Przedmioty wykazywane dotychczas w księgach przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego jako środki trwałe podlegają z dniem 1 lipca 1967 r. przekwalifikowaniu na przedmioty nietrwałe.
2.
Ewidencję przedmiotów prowadzi się na kontach: 35 "Przedmioty nietrwałe w użytkowaniu", 36 "Zużycie przedmiotów nietrwałych", w sposób umożliwiający ich wyodrębnienie z pozostałych przedmiotów nietrwałych (np. ujmując przedmioty na oddzielnych kontach: 357 "Urządzenia przenośne, elektryczne wyposażenie placów budów i elektronarzędzia" oraz 367 "Zużycie urządzeń przenośnych, elektrycznego wyposażenia placów budów i elektronarzędzi").
3.
Przekwalifikowanie wartości początkowej przedmiotów i ich dotychczasowego umorzenia następuje w korespondencji z kontem 850 "Fundusz statutowy".
1.
Różnica między wartością początkową przedmiotów, zmniejszoną o dotychczasowe umorzenie, a tą jej częścią, która w myśl obowiązujących przepisów pokryta jest funduszem statutowym, podlega odprowadzeniu do budżetu centralnego z zarachowaniem na § 45 "Różne wpłaty przedsiębiorstw", tytuł "Różne wpłaty przedsiębiorstw i gospodarstw pomocniczych" właściwego działu i rozdziału, z tym że w odniesieniu do przedsiębiorstw planu:
1)
centralnego - zarachowanie następuje na właściwą dla ministerstwa część budżetu,
2)
terenowego - zarachowanie następuje na "część 8 - Ministerstwo Finansów".
2.
Różnicę tę należy zaksięgować pod datą 1 lipca 1967 r. w ciężar konta 850 "Fundusz statutowy" i na dobro konta 264 "Rozrachunki wewnętrzno-branżowe".
3.
Przekwalifikowania, o którym mowa w § 2, oraz ustalenia podlegającej odprowadzeniu do budżetu centralnego różnicy, o której mowa w ust. 1, należy dokonać na podstawie zestawienia sporządzonego według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
1.
Odpisywanie zużycia przedmiotów powinno być dokonywane od ich wartości początkowej, stosownie do przewidywanego okresu użytkowania, który nie może przekroczyć dla:
1)
urządzeń przewoźnych i przenośnych:
a)
barakowozów i kiosków 8 lat,
b)
urządzeń grzewczych 4 lat,
2)
elektrycznego wyposażenia placów budów 8 lat,
3)
elektronarzędzi rzemieślniczych 4 lat.
2.
Jeżeli na dzień likwidacji przedmiotu wartość jego dotychczasowego umorzenia, powiększona o wartość materiałów i odpadków, uzyskanych w wyniku likwidacji, jest w stosunku do jego wartości początkowej niższa, należy dokonać dodatkowego odpisu do wysokości wartości początkowej przedmiotu, a jeśli jest wyższa - należy zmniejszyć zaliczone do kosztów umorzenie do wysokości wartości początkowej przedmiotu.
Do ewidencji księgowej przedmiotów, o których mowa w zarządzeniu, stosuje się następujące przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 1962 r. w sprawie zasad ewidencji środków trwałych i ich umorzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 36, poz. 173):
1)
§ 21 ust. 8 w zakresie przekwalifikowania wartości początkowej przedmiotów i ich dotychczasowego umorzenia,
2)
§§ 7, 8, 9 i 17 w zakresie znakowania, inwentaryzacji i ewidencji analitycznej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1967 r.

ZAŁĄCZNIK 

..........................

(nazwa jednostki)

w złotych

Lp.Nazwa przekwalifikowanego przedmiotu i numer(y) inwentarzowy(e)Ilość sztukWartość początkowaUmorzenie
12345
1
2
3
RazemX
Razem wartość netto (kol. 4-5)
Do pokrycia funduszami własnymi w obrocie w myśl obowiązujących przepisów % ......
Różnica do odprowadzenia

.............., dnia ........... 1967 r. (pieczęć)

......................... ........................

(główny księgowy) (dyrektor)