Ewidencja i realizacja postulatów i wniosków wyborców.

Monitor Polski

M.P.1969.12.99

Akt utracił moc
Wersja od: 28 marca 1969 r.

ZARZĄDZENIE Nr 29
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1969 r.
w sprawie ewidencji i realizacji postulatów i wniosków wyborców.

Zebrania i spotkania kandydatów na posłów i radnych z ludnością przebiegać będą w okresie bieżącej kampanii wyborczej w atmosferze szczególnego ożywienia społeczno-politycznego, wytworzonego realizacją uchwały V Zjazdu PZPR i związanego z przygotowaniami do obchodu XXV rocznicy powstania Polski Ludowej. Postulaty i wnioski zgłoszone w kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych, zakwalifikowane przez komitety Frontu Jedności Narodu i przyjęte do wykonania, będą miały duże znaczenie dla dalszego umocnienia więzi organów władzy i administracji z ludnością miast i wsi. W celu zapewnienia realizacji postulatów i wniosków zgłaszanych w kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych zarządza się, co następuje:
Zobowiązuje się przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do zapewnienia udzielania komitetom Frontu Jedności Narodu przez prezydia rad narodowych wszystkich stopni wszechstronnej pomocy w toku oceny słuszności i realności postulatów i wniosków zgłoszonych w czasie kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych, w ich ewidencjonowaniu i przekazywaniu właściwym organom i instytucjom.
1.
Przekazywane przez komitety Frontu Jedności Narodu postulaty i wnioski prezydia rad narodowych wszystkich stopni oraz urzędy, instytucje i zakłady nie podporządkowane radom narodowym obejmują własną ewidencją.
2.
Ewidencję, o której mowa w ust. 1, prowadzą w prezydiach rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego wydziały organizacyjno-prawne, a w pozostałych prezydiach rad narodowych - biura gromadzkich (miejskich) rad narodowych (rad narodowych osiedli) lub organy (wydziały, referaty), ustalone przez prezydia miejskich rad narodowych (rad narodowych osiedli).
3.
Ewidencjonowane postulaty i wnioski należy zakwalifikować do postulatów i wniosków bądź o charakterze administracyjno-organizacyjnym, bądź o charakterze gospodarczym.
4.
Wzór ewidencji postulatów i wniosków ustala załącznik do zarządzenia.
1.
Prezydia rad narodowych dokonają oceny możliwości i realizacji przekazanych im przez komitety Frontu Jedności Narodu postulatów i wniosków oraz ustalą terminy ich wykonania. Plany realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania prezydia przedstawiają radom narodowym do uchwalenia. Plany realizacji postulatów i wniosków zgłoszonych w czasie kampanii wyborczej przedstawione zostaną radom narodowym w ciągu IV kwartału 1969 r.
2.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym powinny być rozpatrywane i przyjmowane do realizacji z uwzględnieniem ich celowości, hierarchii aktualnych potrzeb i ważności z punktu widzenia rozwoju życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego terenu, posiadanych środków finansowo-materiałowych, a także możliwości ich wykonania przez samych wyborców w ramach szerszego rozwoju czynów społecznych. Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym wymagające do ich wykonania nakładów inwestycyjnych mogą być przyjmowane do realizacji tylko w ramach posiadanych limitów inwestycyjnych i środków finansowych.
3.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym przyjęte do wykonania należy brać pod uwagę przy opracowywaniu rocznych i wieloletnich planów gospodarczych.
Przy dokonywaniu oceny, o której mowa w § 3, prezydia rad narodowych ściśle współdziałają z komisjami rad narodowych oraz komitetami Frontu Jedności Narodu.
Jeżeli do realizacji postulatu lub wniosku przekazanego przez komitet Frontu Jedności Narodu właściwe są organy wyższego stopnia lub organy i instytucje nie podporządkowane radom narodowym, postulat lub wniosek taki prezydium rady narodowej przekazuje według właściwości tym organom i instytucjom z podaniem swego stanowiska oraz ze wskazaniem wnioskodawców i komitetu Frontu Jedności Narodu, który przekazał postulat lub wniosek. O przekazaniu postulatu lub wniosku prezydium rady narodowej zawiadamia właściwy komitet Frontu Jedności Narodu.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do udzielania podległym im jednostkom oraz radom narodowym i ich organom wszechstronnej pomocy w toku realizacji postulatów i wniosków wyborców oraz do szybkiego rozpatrywania przekazanych postulatów i wniosków.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych, kierownicy organów i instytucji, realizujących przekazane przez komitety Frontu Jedności Narodu postulaty i wnioski, spowodują informowanie zainteresowanych komitetów Frontu Jedności Narodu, a w razie otrzymania postulatu (wniosku) od prezydium rady narodowej - również tego prezydium o:
1)
zakwalifikowaniu postulatu (wniosku) do wykonania i planowanym terminie jego realizacji (§ 3 ust. 1),
2)
stopniu realizacji postulatu (wniosku) lub o jego wykonaniu w oparciu o coroczne oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków ludności.
Zgłaszane w toku zebrań i spotkań z wyborcami skargi w sprawach indywidualnych, przekazane prezydiom rad narodowych przez komitety Frontu Jedności Narodu, powinny być załatwiane w trybie i terminach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Skargi w sprawach indywidualnych nie są obejmowane ewidencją postulatów i wniosków wyborców i powinny być traktowane jako sprawy bieżące.
1.
Prezydia rad narodowych dokonywać będą corocznie oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania. Oceny te powinny być przedstawiane pod obrady sesji rad narodowych, na których rozpatrywane jest sprawozdanie z wykonania budżetu i planu terenowego za rok ubiegły.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą, w miarę potrzeby, udzielać prezydiom rad narodowych niższych stopni wytycznych w sprawie dokonywania corocznych ocen, o których mowa w ust. 1.
3.
Organy prezydiów rad narodowych (§ 2 ust. 2) sporządzać będą roczne sprawozdania statystyczne z realizacji postulatów i wniosków wyborców i przekazywać je prezydiom rad narodowych wyższego stopnia. Wydziały organizacyjno-prawne prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) sporządzać będą zbiorcze sprawozdania i przekazywać je do Urzędu Rady Ministrów w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku wraz z oceną prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) (ust. 1) i wyszczególnieniem tych spośród ważniejszych postulatów i wniosków, które mają istotne znaczenie dla terenu lub które eliminują ujemne zjawiska w gospodarce i administracji.
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) będą składać Prezesowi Rady Ministrów w terminie ustalonym w ust. 3 sprawozdania z realizacji skierowanych do nich postulatów i wniosków.
5.
Wzór sprawozdania statystycznego (ust. 3) ustali Urząd Rady Ministrów w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym.
Postulaty i wnioski zgłaszane na zebraniach i spotkaniach z wyborcami w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych będą ewidencjonowane i załatwiane w trybie określonym w zarządzeniu.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad określonych zarządzeniem przy ewidencjonowaniu i załatwianiu postulatów i wniosków przekazywanych im do załatwiania przez komitety Frontu Jedności Narodu lub przez prezydia rad narodowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

EWIDENCJA POSTULATÓW I WNIOSKÓW

Lp.Data wpływuKomitet FJN (nazwa)TreśćSposób realizacjiTermin realizacjiJednostka realizującaDataCharakter
Imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy(ców)postulatu i wnioskuprzekazania postulatu i wniosku innej jednostceudzielenia odpowiedzipostulatu i wniosku*)Uwagi
1234567891011
*) Wszystkie postulaty i wnioski dzielą się na dwie grupy: administracyjno-organizacyjne i gospodarcze.