Bankowe rachunki w walutach wymienialnych dla cudzoziemców dewizowych.

Monitor Polski

M.P.1977.22.114

Akt utracił moc
Wersja od: 14 września 1977 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 sierpnia 1977 r.
w sprawie bankowych rachunków w walutach wymienialnych dla cudzoziemców dewizowych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133), § 4 ust. 1 uchwały nr 172 Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1976 r. w sprawie oprocentowania wkładów oszczędnościowych ludności na rachunkach bankowych (Monitor Polski z 1976 r. Nr 35, poz. 151 i z 1977 r. Nr 17, poz. 96) oraz § 2 ust. 3 uchwały nr 98 Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1977 r. w sprawie oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 17, poz. 96) zarządza się, co następuje:
1.
Zezwala się cudzoziemcom dewizowym na posiadanie w polskich bankach rachunków prowadzonych w walutach wymienialnych, zwanych dalej rachunkami "C".
2.
Na rachunki "C" mogą być wpłacane waluty wymienialne określone przez Narodowy Bank Polski.
3.
Rachunek "C" prowadzi się w walucie wymienialnej wskazanej przez posiadacza rachunku, zwanej dalej walutą rachunku.
4.
Rachunki "C" są prowadzone przez Narodowy Bank Polski, Bank Handlowy w Warszawie S.A. i Bank Polska Kasa Opieki S.A.
Na rachunki "C" mogą być wpłacane waluty wymienialne pochodzące:
1)
z realizacji zagranicznych przekazów bankowych i pocztowych, czeków imiennych i na okaziciela, weksli i akredytyw pieniężnych,
2)
z wpłat w kraju kwot przywiezionych z zagranicy, do wysokości sum uwidocznionych w deklaracji dewizowej, potwierdzonej przez polski graniczny urząd celny,
3)
z rachunków walutowych cudzoziemców dewizowych i spółek o kapitale mieszanym prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz z ich rachunków złotowych, do wysokości środków przewidzianych do transferu za granicę na podstawie odrębnych przepisów,
4)
z realizacji w kraju dyspozycji krajowców dewizowych w wykonaniu umów zawartych przez te osoby z posiadaczem rachunku, z zachowaniem polskich przepisów dewizowych, w tym także umów w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i usług związanych z tym obrotem,
5)
z realizacji przelewów z rachunków "C" innych cudzoziemców dewizowych,
6)
z realizacji przelewów z rachunków "W" prowadzonych w walutach wymienialnych pracowników placówek obcych w Polsce.
1.
Z rachunków "C" mogą być w walucie wymienialnej dokonywane bez osobnego zezwolenia dewizowego:
1)
przekazy za granicę,
2)
wypłaty na rzecz posiadacza rachunku lub z jego polecenia na rzecz innych cudzoziemców dewizowych, z prawem wywozu środków za granicę na podstawie zaświadczenia banku prowadzącego rachunek; wypłaty takie mogą być dokonywane na polecenie posiadacza rachunku będącego osobą prawną na rzecz cudzoziemskich pracowników zatrudnionych przez niego na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pod warunkiem, że z rachunku zostały uprzednio dokonane na rzecz tych pracowników wypłaty należnych im wynagrodzeń w kwotach nie niższych niż wynikające z obowiązkowej wymiany dewiz,
3)
przelewy na rachunki walutowe "A" krajowców dewizowych, jeżeli przelew następuje tytułem darowizny,
4)
przelewy na rachunki walutowe "A" krajowców dewizowych będących osobami fizycznymi i przelewy na rzecz krajowców dewizowych będących osobami prawnymi z tytułu zobowiązań innych niż wymienione w pkt 3, wynikających z umów zawartych przez posiadacza rachunku z tymi osobami, z zachowaniem polskich przepisów dewizowych, w tym także umów w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i usług związanych z tym obrotem,
5)
przelewy na rzecz krajowców dewizowych - jednostek gospodarki uspołecznionej, uprawnionych do przyjmowania w walucie obcej należności za sprzedane w kraju towary i świadczone usługi,
6)
przelewy na rachunki walutowe cudzoziemców dewizowych i spółek o kapitale mieszanym, prowadzących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Z rachunku "C" mogą być dokonywane wypłaty w złotych na rzecz posiadacza rachunku lub z jego polecenia na rzecz innych cudzoziemców i krajowców dewizowych.
3.
Wypłaty w złotych z rachunku "C" należącego do osoby fizycznej następują według kursu specjalnego walut obcych z premią stosowaną przy skupie walut wymienialnych od turystów zagranicznych, a z rachunku należącego do osoby prawnej według kursu specjalnego walut obcych.
1.
Wkłady na rachunkach "C" należących do osób fizycznych są oprocentowane w następującej wysokości w stosunku rocznym:
1)
płatne na każde żądanie - 4,0%,
2)
terminowe 6-miesięczne - 4,5%,
3)
terminowe 12-miesięczne - 5,0%,
4)
terminowe 24-miesięczne - 6,0%,
5)
terminowe 36-miesięczne - 7,0%.
2.
Wkłady na rachunkach "C" należących do osób prawnych, płatne na każde żądanie, nie podlegają oprocentowaniu, a wkłady terminowe oprocentowane są w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2-5.
3.
W wypadkach uzasadnionych wysokością wkładu i terminem lokaty banki prowadzące rachunki "C" mogą stosować oprocentowanie wyższe niż ustalone w § 4 ust. 1, na podstawie indywidualnych wniosków zgłaszanych przez banki i akceptowanych przez Ministra Finansów.
4.
Odsetki od wkładów dolicza się w walucie rachunku.
5.
Odsetki od wkładów płatnych na każde żądanie dolicza się do wkładów raz w roku, w terminach ustalonych przez bank prowadzący rachunek albo przy podejmowaniu wkładu w całości w związku z likwidacją rachunku. Odsetki od wkładów terminowych dolicza się z upływem terminu wkładu.
6.
Odsetki od wkładów terminowych dłuższych niż 12 miesięcy oblicza się od łącznej kwoty wkładów i odsetek za okresy wcześniejsze.
7.
Jeżeli wkład terminowy na rachunku "C" nie zostanie podjęty w dniu upływu terminu zadeklarowanego w umowie, umowę przedłuża się na kolejne takie same okresy.
8.
W razie niedotrzymania umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub części cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości ustalonej dla wkładów płatnych na każde żądanie.
Przy zmianie waluty rachunku, wypłatach i wpłatach kwot w walucie innej niż waluta rachunku przeliczenia są dokonywane na podstawie kursów ustalonych w obowiązującej tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego.
1.
W razie przejścia wkładu na rachunku "C" osoby fizycznej w drodze spadku lub zapisu na cudzoziemca dewizowego będącego osobą fizyczną może on rozporządzać tym wkładem z odsetkami jak spadkodawca (zapisodawca), po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie praw do spadku lub zapisu.
2.
W razie przejścia wkładu na rachunku "C" osoby fizycznej w drodze spadku lub zapisu na krajowca dewizowego będącego osobą fizyczną wkład wraz z odsetkami zostaje przeniesiony na oprocentowany rachunek walutowy "A" otwarty dla spadkobiercy (zapisobiorcy), po przedstawieniu przez niego dokumentu stwierdzającego nabycie spadku lub zapisu oraz zaświadczenia terenowego organu administracji państwowej o uiszczeniu podatku od spadku i darowizn lub stwierdzającego, że podatek taki się nie należy.
Prowadzenie specjalnych rachunków zagranicznych dla przedstawicielstw państw obcych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i pracowników tych przedstawicielstw, będących cudzoziemcami dewizowymi, otwieranie i prowadzenie rachunków bankowych dla cudzoziemców dewizowych wykonujących działalność gospodarczą na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz dokonywanie czynności obrotu wartościami dewizowymi przez spółki o kapitale mieszanym regulują odrębne przepisy.
1.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1967 r. w sprawie zezwolenia na otwieranie i prowadzenie dla osób fizycznych cudzoziemców dewizowych oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej (Monitor Polski Nr 70, poz. 342).
2.
Salda rachunków prowadzonych na podstawie zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, podlegają przeniesieniu na rachunki "C".
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.