§ 6. - Zwalnianie żołnierzy z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej przed jej odbyciem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.470

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 marca 2024 r.
§  6. 
1. 
Wezwanie do dalszego odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, zwane dalej "wezwaniem", żołnierza zwolnionego z obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej przedterminowo z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej może nastąpić z przyczyn służbowych uzasadniających natychmiastowe dokonanie zmiany stanu ewidencyjnego żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową w jednostce wojskowej, a w szczególności w przypadkach udziału jednostki wojskowej w:
1)
zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków;
2)
akcjach poszukiwawczych oraz ratowania życia ludzkiego;
3)
oczyszczaniu terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu;
4)
wykonywaniu zadań poza granicami państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 755);
5)
wykonywaniu zadań po wprowadzeniu stanu wyjątkowego, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1928).
2. 
Wezwanie doręcza się żołnierzowi, o którym mowa w ust. 1, co najmniej na 3 dni przed dniem stawienia się do jednostki wojskowej w miejscu i terminie określonych w wezwaniu. Do doręczenia stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 i 803).
3. 
W przypadku gdy żołnierz, któremu doręczono wezwanie, nie może z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim stawić się do odbycia pozostałego okresu obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w terminie i miejscu określonych w wezwaniu, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie dowódcę jednostki wojskowej określonego w wezwaniu, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie, wykorzystując inny środek łączności lub drogą pocztową, przekazując jednocześnie dokumenty usprawiedliwiające brak możliwości stawienia się, wytworzone w postaci papierowej lub elektronicznej, opatrzone stosownym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. W takich przypadkach za datę zawiadomienia uważa się odpowiednio datę stempla pocztowego lub datę raportu transmisji pojedynczej.
4. 
Po ustaniu choroby żołnierz, któremu doręczono wezwanie, zgłasza się niezwłocznie do dowódcy jednostki wojskowej określonej w wezwaniu, przedstawiając stosowne zaświadczenie lekarskie, o ile nie przedstawił tych dokumentów w sposób określony w ust. 3.
5. 
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 3, jest uzasadnione, jeżeli żołnierz z przyczyn od niego niezależnych nie mógł zawiadomić dowódcy jednostki wojskowej o niemożności stawienia się do służby.
6. 
Wzór wezwania określa załącznik do rozporządzenia.