§ 1. - Zmiany i uzupełnienia taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.75.680

Akt jednorazowy
Wersja od: 14 września 1922 r.
§  1.
W części I taryfy ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt "Przepisy Przewozowe" (Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr 65, poz. 414) wprowadza się zmiany następujące:

W art. 54 ust. 2 post. wyk. 11 maksymalna norma odszkodowania za dzieła sztuki podwyższa się do 2000 mk. za 1 kg.

W art. 56 ust. 1 pn. g) otrzymuje brzmienie następujące:

"g) dla przesyłek drobnych i półwagonowych - także cechy lub numer każdej sztuki, ilość sztuk i rodzaj opakowania".

W tymże art. 56 ust. 7 po słowach "była sprawdzona" dodaje się zdanie "na stacji nadania przy wysłaniu lub".

W art. 58 ust. 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"I. Kolej, ma prawo, a na żądanie nadawcy, zamieszczone w liście przewozowym, ma obowiązek sprawdzenia na stacji nadawczej, czy waga, ilość sztuk i zawartość przesyłki zgodne są z oświadczeniem nadawcy w liście przewozowym, o ile stacja posiada potrzebne do tego urządzenia wagowe oraz o ile charakter przesyłki i warunki na to pozwalają".

W tymże art. 58 ust. 6 uzupełnia się zdaniem "jeżeli charakter przesyłki lub warunki przewozowe stają temu na przeszkodzie".

W art. 60 wszystkie opłaty karne, wyszczególnione w pp. a) i b) (Dz. U. R. P. z 1921 r. N° '83, poz. 593) ulegają dwukrotnemu zwiększeniu, stanowiąc odpowiednio 200, 100 i 20 mk.

W art. 62 ust. 7 i 8 po słowach "drobne" dodaje się "i półwagonowe".

W art. 65 w ust. 1 w ostatnim zdaniu po słowach "jeżeli z powodu" dodaje się wyraz "braku".

W tymże art. 65 do ust. 4 dodaje się postanowienie wykonawcze treści następującej:

"(Post. wyk.). Jeżeli nadawca lub jego pełnomocnik są obecni przy dokonywaniu formalności celnych lub podatkowych, mogą oni opłacić należność celną lub podatkową oraz otrzymać odpowiednie pokwitowanie. Odbiór kwitu nadawca lub jego pełnomocnik obowiązani są zaznaczyć w liście przewozowym. W podobnych wypadkach opłata dodatkowa za wydatki w gotowiżnie (cz. 11 Taryfy "Wykaz opłat dodatkowych") nie jest pobierana".

W art. 70 post. wyk. II do ust. 4 otrzymuje brzmienie następujące:

"(Post. wyk. II). Do reklamacji należy dołączyć oryginalne dowody przewozowe, o ile jednak chodzi o należności, opłacone przy nadaniu, wystarcza wtórnik listu przewozowego i rachunek przedpłaty przewoźnego. Reklamacje, do których nie dołączono dowodów, oraz reklamacje, nie podające kwot i podstaw uzasadniających, powinny być zwracane rekla-mantowi z podaniem powodu zwrotu".

W art. 72 w post. wyk. do ust. 1 skreśla się zdanie końcowe, podane w rozporządzeniu M. K. Z. z dnia 5 sierpnia 1921 r. (Dz. U. R. P. N° 71, poz. 489), o nie obciążaniu zaliczeniem przesyłek, nadawanych na stacjach Dyrekcji Wileńskiej.

W art. 73 zdanie pierwsze w ust. 1 otrzymuje

brzmienie następujące:

"1. Nadawca może żądać, aby przesyłka była mu zwrócona na stacji nadawczej, wstrzymana w drodze, nie wydana na stacji przeznaczenia lub wydana innemu odbiorcy, wydana na stacji pośredniej, skierowana na stację, leżącą za stacją przeznaczenia lub na linji bocznej, wreszcie zwrócona na stację nadawczą".

W art. 75 ust. 3 w pn. c) skreśla się ostatnie zdanie "jak również na przejście przesyłki na - lub z kolei zagranicznej".

W tymże art. 75 w post. wyk. do ust. 3 dodatkowe terminy dostawy zmienia się: dla przesyłek pośpiesznych z 3 na 2 doby, a dla przesyłek zwyczajnych - z 5 na 3 doby.

W art. 76 post. wyk. 1 do ust. 1 uzupełnia się zdaniem: "Kolei obowiązana jest jednak przed wydaniem przesyłki zażądać od odbiorcy zwrotu wtórnika listu przewozowego, jeżeli nadawca zamieścił odnośne żądanie w liście przewozowym".

W art. 79 ust. 3 otrzymuje brzmienie następujące:

"3. Zawiadomienie uważa się za spełnione po upływie 4 godzin od chwili nadania listu na poczcie, wysłania dspeszy lub posłańca, i 2 godzin od chwili zawiadomienia przez telefon".

W art. 84 w tytule oraz w tekście skreśla stówo; "wagi".

W art. 98 ust. 1 słowo "wygasają" zmienia się na "przedawniają się".

W tymże art. 98 post. wyk. do ust. 3 uzupełnia się w sposób następujący:

"jeżeli kolej zażądała od interesanta uzupełniania reklamacji odnośnemi danemi lub dowodami w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia reklamacji na piśmie. Zwłoka dłuższa nad 2 miesiące przerywa bieg przedawnienia, który rozpoczyna się znowu z chwilą wysłania do interesanta żądania o odnośne uzupełnienie reklamacji".