Zmiana wyjaśnień uzupełniających taryfę celną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.84.471

Akt utracił moc
Wersja od: 18 sierpnia 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 5 sierpnia 1926 r.
w sprawie zmiany wyjaśnień uzupełniających taryfę celną.

Na podstawie art. 6 ustawy z dn. 31 lipca 1924 r. w przedmiocie uregulowania stosunków celnych (Dz. U. R. P. № 80, poz. 777) tudzież ustępu 2 art. 1 rozporządzenia Ministrów: Skarbu oraz Przemysłu i Handlu z dn. 11 czerwca 1920 r. o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51, poz. 314) zarządza się co następuje:
Wyjaśnienie do poz. 228 wywozowej, zawarte w załączniku do rozporządzenia Ministra Skarbu z dn. 12 lutego 1926 r. w sprawie wyjaśnień uzupełniających taryfę celną (Dz. U. R. P. № 51, poz. 304) zamiast dotychczasowego otrzymuje następujące brzmienie:

Pozycja 228 taryfy celnej przewiduje cło wywozowe od dłużyc i kłód drzew iglastych i liściastych, z wyjątkiem buku, oraz od osiki nieobrobionej i belek, bali i desek osikowych, z wyjątkiem papierówki osikowej.

W celu ułatwienia prawidłowej taryfikacji drewna przy wywozie podaje się poniżej nomenklaturę przemysłową i charakterystyczne cechy głównych gatunków drewna w obrocie z zagranicą, jak objętych taryfą wywozową, tak i wolnych obecnie od opłaty cła wywozowego.

Przez dłużyce i kłody należy rozumieć nieobrobione pnie drzew (strzały) w całych długościach lub ich części nie krótsze niż dwa (2) m. przy drzewie liściastem i trzy (3) m. przy drzewie iglastem oraz grubości dwadzieścia (20) cm. i wyżej w cienkim końcu (bez kory).

Przy długościach do ośmiu (8) m. włącznie pnie takie lub ich części otrzymują nazwę kłód; przy długościach większych - nazywają się dłużycami. A więc kłody i dłużyce są to nazwy handlowe drewna użytkowego w stanie surowym, różniące się od siebie tylko długością. Dłużyce i kłody bywają zazwyczaj nieokorowane lub okorowane na czerwono (bez obnażenia drzewa); w wypadkach wyjątkowych są one okorowane do białego.

Od dłużyc i kłód (oraz osiki nieobrobionej), podlegających cłu wywozowemu, jako drewno użytkowe w stanie surowym, należy odróżniać te sortymenty drewna, które, będąc również w stanie okrągłym i posiadając wymiary w niektórych wypadkach identyczne z przyjętemi dla kłód i dłużyc, są jednak ze względu na specjalny rodzaj obróbki dostosowane do szczególnych potrzeb rynku i w tem stadjum obrobienia używane bywają jako produkty końcowe, wskutek czego nie mogą być uważane za surowiec drzewny, t. j. za dłużyce i kłody, obciążone cłem wywozowem.

Specjalne sortymenty drewna wolne od cła przy wywozie, otrzymują osobne nazwy i dla uniknięcia nieporozumień przy dokonywaniu odpraw wywozowych podaje się poniżej opis i charakterystyczne cechy tych, wolnych od cła wywozowego, sortymentów drewna.

1.
Kopalniaki. Są to cienkie sortymenty sosnowe, jodłowe i świerkowe, o grubości poniżej dwudziestu (20) cm. w cienkim końcu, czysto lub nawet półczysto (t. j. chociażby z pozostawieniem wąskich pasków łyka i kory) okorowane na całej powierzchni i długości do ośmiu (8) m.
2.
Słupy telegraficzne i telefoniczne. Są to sortymenty sosnowe, jodłowe, świerkowe i dębowe o średnicy do dwudziestu (20) cm. włącznie w cienkim końcu, czysto (do białego drewna) okorowane, zazwyczaj z sęków gładko oczyszczone i długości od siedmiu i pół (7,5) do dwunastu (12) m.
3.
Słupy do przewodów elektrycznych. Są to sortymenty sosnowe, jodłowe i świerkowe o średnicy do dwudziestu czterech (24) cm. w cienkim końcu, czysto (do białego drzewa) okorowane, zazwyczaj z sęków gładko oczyszczone i dłuższe niż dwanaście (12) m. Słupy te powinny być zupełnie, proste; w każdym razie strzała krzywizny nie powinna przenosić dziesięć (10) cm. w środku słupa.

O ilości wywiezionych zagranicę słupów do przewodów elektrycznych urzędy celne powinny przesyłać do Departamentu Ceł miesięczne sprawozdania.

4.
Kłody (kloce) belgijskie. Są to sortymenty dębowe, okorowane lub nie, o długości od dwóch i sześciu dziesiętnych (2,6) m. do dwóch i ośmiu dziesiętnych (2,8) m. i o średnicy od dwudziestu pięciu (25) do trzydziestu trzech (33) cm. w cienkim końcu.

Oprócz tego na zasadzie § 1 rozporządzenia z dn. 1 lipca 1925 r. w sprawie uchylenia niektórych ceł wywozowych (Dz. U. R. P. № 67 poz. 477) wolna jest od cła wywozowego papierówka osikowa w stanie okrągłym lub łupana; jest to drewno osikowe okrągłe o grubości do dwudziestu dwóch (22) cm. włącznie w cienkim końcu lub szczapy osikowe, czysto okorowane i o długości do jednego i jednej dziesiętnej (1,1) m. włącznie względnie do dwóch i dwóch dziesiętnych (2,2) m. (tak zwana podwójna).

Wszelkie inne, niż wymienione powyżej, sortymenty drewna o wymiarach, przyjętych dla kłód i dłużyc oraz wszelkiego rodzaju drewno osikowe, oprócz papierówki, powinno być obciążone cłem wywozowem.

Natomiast wszelkie sortymenty drewna, które nie mogą być zaliczone do dłużyc i kłód (jak np. drzewo opałowe, papierówka świerkowa i jodłowa okrągła i łupana, żerdzie i t. d.), oprócz drewna osikowego, wymienionego w p. 3 poz. 228 taryfy celnej, wolne są od opłaty cła wwozowego, w szczególności zaś wolne są od tego cła sortymenty drzewne i liściaste, krótsze niż 2 m. i iglaste, krótsze niż 3 m.

Przy wymierzaniu drewna dopuszcza się pewne odstępstwa od powyżej wymienionych rozmiarów (tolerancję), wynoszące jeden (1) cm. w grubości drewna i dziesięć (10) cm. w długości, o ile ilość sztuk, przekraczających wymiary wskazane, jest nieznaczna (nie przenosi 10% całego ładunku).

Przy mierzeniu średnicy drzewa nieokrągłego (owalnego) należy wymierzyć największą i najmniejszą średnicę przekroju i jako średnicę miarodajną wziąść średnią arytmetyczną z tych dwóch pomiarów. Np. jeżeli średnica największa przekroju jest 21 cm., średnica najmniejsza 18,6 cm., to średnica do taryfikacji będzie

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na 7 dzień po ogłoszeniu.